ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله همشهری بلاتکلیفی کاهش نرخ سود بانکی

سرمقاله همشهری / بلاتکلیفی کاهش نرخ سود بانکی

همشهری/ « بلاتکلیفی کاهش نرخ سود بانکی » عنوان یادداشت روز در روزنامه همشهری نوشته محمدرضا پورابراهیمی(عضو ناظر شورای پول و اعتبار) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

گرچه کاهش نرخ سود بانکی از جمله موضوعات مورد توافق اغلب اعضای شورای پول و اعتبار است اما از آنجا که بررسی بسته حمایتی دولت، وقت زیادی از جلسات اخیر شورای پول اعتبار را گرفته، در این نشست‌ها به موضوع نرخ سود بانکی پرداخته نشده اما ممکن است در جلسات آینده این شورا این موضوع در دستور کار قرار گیرد.
البته باید کاهش نرخ سود بانکی با فراهم کردن الزامات آن در بازار توأم باشد و اگر این الزامات فراهم نشود، صرف کاهش دستوری نرخ سود چاره‌ساز نخواهد بود. به‌نظر می‌رسد در بررسی و تعیین نرخ سود بانکی باید به شیوه‌ای عمل کنیم که خروجی آن اقداماتی باشد که براساس شرایط اقتصادی کشورانجام شود. اکنون در حوزه‌های مختلف نیازمند آن هستیم که شرایط اقتصادی را همزمان به‌عنوان محورهای خاص و تخصصی مدیریت کنیم، باید کاهش نرخ سود نیز مدنظر قرار گیرد.
در مورد کاهش نرخ سودی که در اردیبهشت‌ماه امسال عملیاتی شد، لازم بود تا 2 موضوع به‌عنوان پیش‌شرط‌های کاهش نرخ سود مدنظر قرار گیرد. یکی از الزامات مطرح در این زمینه بحث بازار غیرمتشکل پولی و دیگری بحث بازار بین بانکی بود. متأسفانه اکنون در کشورمان بازار بین بانکی به‌عنوان یک عامل بازدارنده در کاهش نرخ سود سپرده‌ها و کاهش علائم اقتصادی که ناشی از کاهش نرخ تورم است در اقتصاد ما عمل می‌کند.
این دو عامل اصلی موجب شد تا تصمیم اردیبهشت‌ماه امسال شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی، در عمل اجرایی نشود؛ گرچه در ظاهر اعلام می‌شود که این نرخ سود در حال اجراست. این شرایط باعث شد تا منابع بانک‌های منضبط به سمت بازار غیرمتشکل پولی و مؤسسات غیرمجاز سوق داده شود و این مؤسسات نیز مصوبه شورای پول و اعتبار را دور زدند. این شرایط موجب شد تا عملا هیچ اتفاقی در کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی نیفتد.
با این روند اگر شورای پول و اعتبار مجددا برای کاهش نرخ سود بانکی تصمیم‌گیری کند نیز تا الزاماتی که به آن اشاره شد توسط بانک مرکزی فراهم نشود، برگزاری جلسات نرخ سود حتی در شرایطی که همه موافق این موضوع باشند، عملا هیچ نتیجه‌ای را به‌دنبال نخواهد داشت.
واقعیت آن است که اکنون همه اعضای شورای پول و اعتبار موافق کاهش نرخ سود بانکی هستند اما تا زمانی که الزامات انجام این کار توسط بانک مرکزی فراهم نشود، تصویب کاهش نرخ سود ره به جایی نمی‌برد. گرچه امکان بحث و بررسی کاهش نرخ سود بانکی در جلسات آتی شورای پول و اعتبار وجود دارد اما حتی درصورت تصویب نیز، این موضوع عملیاتی نخواهد شد. باید بانک مرکزی اظهارنظر کند که برنامه زمانبندی این بانک برای فراهم کردن این دو الزام چیست تا زمینه در بازار رقابتی برای تعیین نرخ سود بانکی فراهم شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده