ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

احکام اموالی که به پسر بزرگ تر ارث می‌رسد

احکام/ اموالی که به پسر بزرگ تر ارث می‌رسد

خراسان/ محمدعلی ندایی - به بخشی از ترکه میت که پیش از تقسیم ارث، به پسر بزرگ تر می‌رسد، «حَبوَه» می‌گویند. حبوه در لغت به معنای مالی است که بدون منّت و چشمداشت بخشیده شود. بر این اساس در فقه آمده است؛ چند چیز از ماترک پدر مانند قرآن، انگشتر، لباس و... به پسر بزرگ تر ارث می‌رسد. حال سؤال این است که اگر ماترک، قرآن نفیسی بود آیا باز هم به عنوان حبوه به پسر بزرگ تر می‌رسد؟ حضرت آیت‌ا... مکارم شیرازی به این سؤال چنین پاسخ داده‌اند:
سؤال: در چه صورتی قرآن، انگشتر و شمشیر و لباس میت به پسر بزرگ تر او نمی‌رسد؟
پاسخ: 1- هرگاه میّت قرض داشته باشد، چنان‌چه قرضش به اندازه مال او یا زیادتر از آن باشد، قرآن، انگشتر و شمشیر و لباس او به پسر بزرگ ترش نمی‌رسد و باید به قرض او بدهند، ولی اگر اموالش بیشتر باشد و بتوان قرض او را داد و مقدار قابل توجّهی هم برای ورثه باقی می‌ماند، باید آن چهار چیز را به پسر بزرگ ترش داد.
2- اگر آن قرآن قیمت فوق‌العاده‌ای دارد، همه ورثه در آن شریک‌اند.
3- فقط انگشتر و قرآن و شمشیر و لباسی که می‌پوشیده یا آماده پوشیدن بوده جزو حبوه است آن هم در صورتی که قیمت فوق‌العاده‌ای نداشته باشد.
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X