ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اعتماد برخی از علل افزایش مطالبات غیرجاری بانک‌ها

سرمقاله اعتماد/ برخی از علل افزایش مطالبات غیرجاری بانک‌ها

اعتماد/ « برخی از علل افزایش مطالبات غیرجاری بانک‌ها » عنوان یادداشت روز روزنامه اعتماد به قلم علی یاسینی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

رشد معوقات بانکی مدتی است به یکی از معضلات لاینحل وگره فروبسته‌ای تبدیل شده که نهایتا منجر به تضعیف توان وام‌دهی بانک‌ها و کمبود نقدینگی به دلیل فریزشدن منابع و دارایی‌های آنها شده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد در هشت سال فعالیت دولت نهم و دهم حجم مطالبات معوق بانکی افزایشی قابل توجه را تجربه کرد. برآوردها نشان می‌دهد علل و عوامل افزایش رقم مطالبات معوق بانکی واجد اشتراکاتی است که موشکافی و بررسی دقیق آن می‌تواند از یک سو به برون‌رفت از وضعیت کنونی منجر و از سوی دیگر مانع از تکرار دوباره تجربه تلخی شود که اقتصاد را با بحران روبه‌رو کرده است.
یک – مطالبات معوق بانکی، طبق آمارهای ارایه شده به حدود ١٠٠ هزار میلیارد تومان رسیده است. در شرایطی این اتفاق رخ داده که مسائل و مصایب ناشی از اعمال تحریم‌های ظالمانه در تمامی بخش‌های اقتصاد به خصوص بخش تولید قابل درک بوده و هست. آنچه رخ داد سبب شد مشکلات عدیده در روند صادرات و واردات کالا و خدمات و تبادلات ارزی ایجاد شود، نتیجه آن بود که برخی مواد اولیه مورد نیازبنگاه‌ها تامین نشد و همین امر به افت ظرفیت تولید در کارخانه‌ها و کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی منجر شد. این اتفاق خود زمینه‌ساز ناتوانی در بازپرداخت و تسویه تسهیلات دریافتی است.
دو- نرخ سود بانکی خود مشکل نیست. شیوه تعیین نرخ سود بانکی بحرانی را دامنگیر نظام بانکی کرده چرا که دستوری بودن آن از یک سو محملی را برای سوءاستفاده فرصت‌طلبان و رانت‌خوارانی فراهم آورده که با امکان اخذ تسهیلات ارزان‌قیمت و استفاده دربخش‌های غیرمولد صاحب ثروت‌های کلان شوند و ازسوی دیگر سبب شده به علت عدم تطابق سود ابلاغ شده و نرخ سود در بازار غیررسمی دریافت‌کنندگان تسهیلات تمایلی به بازگرداندن آن نداشته وحتی تعلق خسارت تاخیر تادیه به اصل تسهیلات را به صرفه‌تر از تسویه می‌دانند.
سه- مشکلات مربوط به رویه‌های حقوقی وقضایی پرونده‌های مطالباتی که می‌توان به بی‌نتیجه بودن، هزینه‌بر بودن و طولانی بودن مسیر وصول اشاره کرد، یکی دیگر از مسائل تشدیدکننده وضعیت ناگوار کنونی مطالبات غیر جاری است. نگرانی هنگامی بیشتر می‌شود که بدانیم رقم اعلام‌شده بابت معوقات بانک‌ها فقط بخشی از واقعیت است. بیراه نیست اگر مطالبات معوق را به کوه یخ شناوری تشبیه کنیم که قسمت بزرگی از آن هنوز دیده نمی‌شود چرا که بخش اعظمی از مطالبات بانک‌ها امهال شده وبه شکل صوری در سرفصل‌های جاری منعکس می‌شود. به این ترتیب باید در نظر داشت قصه مطالبات معوق سری درازتر از آنچه تصور می‌رفت خواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده