ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله ابتکار ناطق نوری و تاکتیک فاصله گذاری

سرمقاله ابتکار/ ناطق نوری و تاکتیک فاصله گذاری

ابتکار/ « ناطق نوری و تاکتیک فاصله گذاری » عنوان یادداشت روز روزنامه ابتکار نوشته مهدی نیاکی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در میان اصولگرایان چهره‌هایی هستند که سال‌های پیشین را اغلب به سکوت و کناره جویی گذرانده‌اند و اگر سخنی گفته‌اند و موضعی گرفته اند، بیشتر در فاصله‌ای معین با مواضع رایج و جاری جناح متبوعشان بوده است.
از این چهره‌ها یکی هم «علی اکبر ناطق نوری» است. او ترجیح داد سال‌های پایانی اصلاحات را در کرسی شیخوخیت بنشیند و در میان میدانداران عرصه سیاسی میانداری کند. اما گویی همراهانش این نقش تازه را خوش نداشتند و در بزنگاهی مانند انتخابات 84 به رای ریش سفیدانه او گردن نگذاشتند. رییس مجلس پنجم از آن روز، کناره گرفت و آن‌گاه که در گرماگرم مناظره‌های 88 نیز تنه‌ای خورد و طعنه‌ای شنید و مجال پاسخ و جولان نیافت، دیگر به میانه میدان بازنگشت. با این همه در این سال‌ها هرچه گفت در آن کنایه‌ای به تندروها نهفته بود و از کلیت گفتارهای او عملا نوعی فاصله گذاری با هم‌جناحی‌ها، برداشت می‌شد. ناطق نوری اما اثبات کرده است که این امر اتفاقی نیست و به این اندازه فاصله‌گیری از برخی موضعگیری‌های همراهانش، آگاه است. به این اعتبار او این حد فاصله‌گذاری میان مواضع خود با برخی تندورها را نه به عنوان یک تکنیک بلکه به مثابه یک تاکتیک برگزیده است.
در میان مردان سیاسی شاید معدودند آنان که «پرنسیپ سیاسی» را چندان محفوظ داشته‌اند و حدی از عقلانیت و انصاف را چنان رعایت کرده‌اند که گرچه به طور رسمی و عرفی، وابسته به یک جناح خاص هستند، اما در میان دیگر نیروهای سیاسی به ویژه نیروهای رقیب نیز از احترام و اعتبار برخوردارند. ناطق، همان سیاستمردی است که شماره آراء رقیبش در خردادماه 76 هنوز به تمامی اعلام نشده بود که نامه تبریک فرستاد و رسم ادب سیاست را به جا آورد و گرچه نقل است که ماه‌ها گرفته و مغموم و گلایه مند بود اما کار نکرده باقی نگذاشت و رای اکثریت را پذیرفت و پیام داد و «پایدار بادی» هم نثار ارکان دموکراسی در کشور کرد.
او امروز نیز به همان سیاق، سیاست ورزی می‌کند. هر از گاه از خلوت خود بیرون می‌آید و سخنی می‌گوید و هربار گویی فاصله او با مواضع بخش‌های تندرو افزون و افزون تر می‌شود.
او این بار نیز در مجلس یادبودی همان مشی را مکرر کرد و گقت:« مقام معظم رهبری خط قرمزها را معین کردند و گفتند تیم مذاکره‌کننده ما آنها را رعایت کردند، اما یک عده انسان بی‌حساب و کتاب و تندرو می‌گویند خط قرمزها مراعات نشده و به فرمایشات امام و رهبری عمل نشده است؛ اینها باید محاکمه شوند! این مزخرفات چیست؟ کشور نظام و رهبر حاضر، شجاع و هوشیار دارد، اما ما به جای این‌که در جامعه وحدت ایجاد کنیم و در این شرایط منطقه همدل باشیم این کارها را می‌کنیم.»
ناطق نوری می‌داند که چنین مواضعی میان او و همراهان پیشین، فاصله ایجاد می‌کند با این همه در تجربه سالیان خویش آموخته است که تمسک به میانه روی و نزدیکی به آنچه کافه عقلای ملت انتظار دارند به صلاح و فلاح نزدیک تر است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X