ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: امنیت اجتماعی با رنگ و لعاب سیاسی!

آرمان نوشت: امنیت اجتماعی با رنگ و لعاب سیاسی!

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

سیاسی کردن امور اجتماعی امری است که در بخش‌های اجتماعی پذیرفتی نیست. سیاسیون چندان بی‌میل نیستند و برخی از آن هم استقبال می‌کنند. اما از سوی دیگر در عالم سیاست زمانی که شکست سختی را از رقیب متحمل می‌شوند، طیف بازنده تلاش می‌کند تا به نحوی این شکست را تلافی کند. این بد اخلاقی، رفتاری است که شکست خوردگان اصولگرا که انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ را به اعتدال و امید باختند و در اسفند ۹۴ هم نتوانستند مردم را به سوی خود بکشانند، امروز از خود نشان می‌دهند و سعی می‌کنند با ورود به مباحث اجتماعی و اظهارنظر درباره موضوعات اجتماعی که سر رشته‌ای از آنها ندارند به اظهارات بپردازند که مشخص نیست هدفشان چیست. مثلا طرح امنیت اخلاقی با همه اما و اگر‌هایی که از روز نخست اجرایش داشت، چند سال است که با گرم شدن هوا فعالیت خود را آغاز می‌کند و نیروهای ناجا تحت عنوان «گشت ارشاد» به بررسی پوشش افراد می‌پردازند تا اگر نیاز بودتذکر دهند اما گشت‌های ارشاد امسال، کمی با سال‌های قبل متفاوت است. اگر حجاب شخصی مناسب نباشد، الزاما خانم یا آقای پلیس جلوی او را نمی‌گیرند. چرا که ۷۰۰۰ نفر آماده در خیابان‌های پایتخت، با لباس یک شهروند معمولی در مقابل افرادی که حجاب متعارف ندارند می‌ایستند و به آنها تذکرات لازم را می‌دهند. اما پای سیاست از آنجا باز می‌شود که نیروهای سیاسی اصولگرا که تا دیروز بر طبل حضور در مجلس می‌کوبیدند امروز درباره گشت نامحسوس ارشاد به اظهارنظرهایی می‌پردازند که به زعم خودشان تخصصی و علمی است. دراین میان برخی این سوال را مطرح می‌کنند که آیا حمایت اصولگرایان از این طرح، تنها و تنها به دغدغه اجتماعی آنها محدود می‌شود؟ آیا می‌توان پذیرفت جناح اصولگرا در این باره هیچ قصد سیاسی‌ای را دنبال نمی‌کند؟ باید پذیرفت که اگر نه غیر ممکن، که پذیرش آن بسیار دشوار است!
اصولگرایان در مصاف بی‌حجابی!
۵ اردیبهشت سال گذشته بود که رئیس‌جمهور در بیستمین همایش سراسری فرماندهان نیروی انتظامی ایجاد امنیت را در سایه همدلی، هماهنگی و همکاری بین دولت و نیروهای مسلح و اطلاعاتی امکانپذیر دانست و تاکید کرد: اول باید به ریشه‌های مساله امنیت توجه کنیم و بعد تحقق امنیت. وی فقر و بیکاری را نخستین عامل ناامنی در جامعه عنوان کرد و گفت: «آن نهی از منکری که می‌گوییم، اینهاست. منکر اصلی در جامعه، فقر، بیکاری، فساد و ریا است که باید از بین برود. اما ما به ۲ تا ۳ فرع در منکر چسبیده‌ایم و فکر می‌کنیم منکر و معروف آنهاست. در صورتی که منکر همانی است که مردم می‌گویند این کار بدی است. مقابله با یک منکر زمانی است که وقتی پلیس با آن برخورد می‌کند، مردم برای آن کف می‌زنند.» آنچه رئیس‌جمهور بیان کرد نافی امر به معروف در مسائلی از جمله پوشش نبود بلکه تاکید بر نتایج آن در جامعه داشت. این موضع رئیس‌جمهور سال گذشته تا امروز برخی را ناراحت کرده و نتیجه انتخابات بر این مساله افزوده است و حال عده‌ای تلاش می‌کنند تا با برخی اظهارات و موضع‌گیری‌ها، این شائبه را در ذهن مردم ایجاد کنند که دولت یک پای گشت های نامحسوس است و با وجود اینکه ماهیت این طرح کاملا درست است اما آنها به زعم خود با نسبت دادن به دولت تصور تخریب پاستور را دارند. هدفشان همچنین این است که با چنین اقداماتی مردم را در حوزه اجتماعی نسبت به دولت بدبین کنند. نمونه آن را می‌توان در صحبت‌های جعفر شجونی یافت. او درباره طرح گشت نامحسوس ارشاد، گفت: «بعضی‌ها از انجام چنین طرح‌هایی ناراضی هستند چرا که به آرزوهای خود نرسیده‌اند و همین که فردی می‌خواهد امر به معروف کند، می‌گویند به شما چه ربطی دارد؟! در حالی که هیچ مملکتی با اباحه‌گری و لاابالی‌‌گری و دهن کجی به اسلام، آباد نشده است.» شجونی که در صحبت‌هایش مواردی از «بی‌حیایی» را هم ذکر کرده، به مجریان طرح هم توصیه‌ای داشته است. او گفت: «لازم است که مجریان طرح امنیت اخلاقی راه صحیحی را برای اجرایش انتخاب کنند و موارد منکر را به درستی تشخیص دهند و در این زمینه از نظرات کارشناسان دینی هم استفاده کرده تا عملکرد مناسبی داشته باشند.»
موتلفه و گشت نامحسوس امنیت اجتماعی؟!
از طرف دیگر، محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه، ضمن حمایت از این طرح از پلیس خواسته است که نظارتی قوی بر نیروهای نامحسوس خود داشته باشد. حبیبی در این باره که چه تضمینی وجود دارد که نیروهای نامحسوس گزارش خلاف واقع به مراجع خود ارائه ندهند نیز گفت: «اگر افرادی که این نظارت محسوس را دارند شناخته شده و گزینش شده باشند، ‌این اتفاق نمی‌افتد.»
رنگ و لعاب سیاسی
اما سوال اینجاست که اصولگرایان چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ آیا با سیاسی کردن طرح امنیت اخلاقی، این معضل حل خواهد شد؟ داریوش قنبری، نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با «آرمان»، طرح امنیت نامحسوس اخلاقی را طرحی با رنگ و بوی سیاسی دانست و گفت: «بحث امنیت اخلاقی، با رنگ و لعاب سیاسی و توسط یک جریان خاص مطرح شده و دنبال می‌شود و برخی اهداف خاص جناحی را از این طرح دنبال می‌کنند.» وی امنیت را محدود به حوزه اخلاقی ندانست و از امنیت اقتصادی نیز سخن به میان آورد. او گفت: «بحث امنیت اخلاقی با امنیت اقتصادی، اشتغال، مولفه‌های دیگر اقتصادی و اجتماعی همراه است. امنیت واقعی زمانی محقق خواهد شد که بیکار در جامعه وجود نداشته باشد. مشکل اصلی جامعه ما، امروز، امنیت اقتصادی، فقر و بیکاری، ناشی از سیاست‌های غیر کارشناسانه‌ای است که در دوران هشت سال ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد و دوازده سال اکثریت اصولگرایان در مجلس شورای اسلامی، اتخاذ کردند و این سیاست‌های نادرست باعث فقر و بیکاری و نابسامانی‌های اجتماعی شد.» این نماینده سابق مجلس درباره ارائه راهکاری برای حل معضلات اجتماعی نیز گفت: «اگر در پی حل ریشه‌ای امنیت اخلاقی هستیم، باید مولفه‌های امنیت و اخلاق را به شکل کارشناسی و همه‌جانبه نگاه کنیم و این کار با نگاه یک جانبه نگر و جناحی کردن موضوع، حل نخواهد شد. مشکل امنیت، باید توسط مراکز دیگری حل شود. نه اینکه تنها از نیروهای نظامی و انتظامی استفاده شود و نگاهی سخت افزارانه به قضیه داشته باشیم. تجربه نشان داده که این روش‌ها جواب نداده است. باید اجازه داد که کارشناسان در این زمینه تصمیم‌گیری کنند و نگاه‌های جناحی نسبت به این موضوع کنار گذاشته شود.» همه به یاد داریم آن زمان را که محمود احمدی‌نژاد در تلویزیون و تیم مشاورانش، گمان بردند با موضع‌گیری علیه این طرح، می‌توانند نظر مردم، خاصه زنان و جوانان را جلب کرده و آرای آنها را در سبد خود داشته باشند. اما تجربه نشان داد، مردم هوشیار‌تر از آن هستند که با انتقاد از طرحی که دولت اختیاری در اجرای آن ندارد، چشم بر عملکرد دولت‌ها ببندند. مردم می‌دانند که دولت یازدهم عمیقا به حقوق شهروندی باور دارد. اگر اصولگرایان درصدد هستند با حمایت از طرحی، پای دولت را به میان بکشند، خواب شان تعبیر نخواهد شد. مردم در هفتم اسفند نشان دادند. در خرداد ۹۶ هم نشان خواهند داد که از دولتی که جز به مصلحت ملک و رفاه ملت فکر نمی‌کند، تمام قد دفاع خواهند کرد!

*کورش چهاردوری

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده