ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله تعادل تمایل مذاکره‌کنندگان به سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران

سرمقاله تعادل/ تمایل مذاکره‌کنندگان به سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران

تعادل/ « تمایل مذاکره‌کنندگان به سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران » عنوان یادداشت روز روزنامه تعادل به قلم حجت میرزایی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بعد از توافق هسته‌یی ایران و 1+5 زمینه ورود هیات‌های تجاری خارجی به ایران باز شد. در همین راستا موضوعاتی مانند حضور بانک‌های سرمایه‌گذاری و ورود بلندمدت هیات‌های تخصصی که ایران به دلیل سال‌ها تحریم‌ بین‌المللی از آنها دور مانده بود دوباره آغاز شد. در این دوره باید هیات‌های اقتصادی و سیاسی دولت نیز به درستی تصمیم گرفته و استراتژی و برنامه‌ریزی مناسبی را ارائه کنند تا منابعی که در این زمینه مصرف می‌شود همانند گذشته سوخت نشود؛ همچنین تیم‌های اقتصادی و سیاسی باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری را با توجه به شرایط اقتصاد ایران به درستی تعیین کنند. درحال حاضر دو طرف مذاکره‌کننده به دنبال فرصت‌های بکر و مزیت‌های جدی و رقابتی در هر دو سطح منطقه و جهان هستند؛ بنابراین باید با مدیران صالح در جهت رسیدن به منافع بلندمدت قدم ‌برداریم.
به سبب تعامل‌های اخیر تیم اقتصادی و سیاسی کشورمان با کشورهای منطقه‌یی و فرامنطقه‌ای، نمایندگان شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی به ویژه شرکت‌های اروپایی طی ماه‌های گذشته بارها به کشورمان سفر و تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری و همکاری‌های اقتصادی با کشورمان ابراز کرده‌اند. طبق آخرین آمار از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران، حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی تایید شده و مصوب سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در سه ماهه اول سال 1394 به 3میلیارد دلار رسید که لازم است با تدابیر مناسب اتخاذ شده در این زمینه، شرایط برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم شود.
همچنین اقدامات وسیع صورت گرفته در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی باعث شده که در این ماه‌ها، درخواست‌های متعددی از سوی سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف مطرح و هیات‌های گوناگونی برای بررسی سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مد نظر به کشور سفر و با دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط مذاکره کنند. بر همین اساس با وجود کاهش روند سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ایران در سطح جهانی همچنین وجود مشکلات موجود در مسیر تامین منابع مالی بین‌المللی برای کشورمان امید است دولت برای متنوع‌سازی اقتصاد ملی و حضور فعالانه در اقتصاد جهانی اقدامات متعددی را به ویژه درخصوص رفع موانع کسب وکار صورت داده که نتیجه آن یافتن جایگاه مناسب در میان کشورهای پذیرنده سرمایه‌گذاری خارجی در سال‌های آینده خواهد بود. البته لازم به ذکر است، تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به ایران بیشتر در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، گردشگری، هتلداری به صورت خاص و حمل و نقل دریایی بوده که می‌توان با تدبیر دولت یازدهم، منافع این سرمایه‌گذاری‌ها را به سرمایه‌های بلندمدت تبدیل کرد همین طور تمایل طرفین مذاکره به سرمایه‌گذاری بلندمدت است اما باید دید سیاست‌گذاران ایرانی چه تصمیماتی در این زمینه اتخاذ خواهند کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده