ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفتاب یزد نیاز متقابل مسکو و دمشق

سرمقاله آفتاب یزد / نیاز متقابل مسکو و دمشق

آفتاب یزد/ « نیاز متقابل مسکو و دمشق » عنوان یادداشت روز روزنامه آفتاب یزد به قلم محمد مهدی ملکی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دلایل حضور نظامی روسیه در خاک سوریه می تواند از یک سوی بیانگر اهمیت پرونده سوریه و حل بحران آن برای نظام روسیه تلقی گردد و از دیگر روی مبین نیاز حکومت سوریه به برخورداری از حمایت متحدی قدرتمند همچون روسیه باشد.
آنچه سبب می شود بحران در سوریه از چهار سال متجاوز گردد پیچیدگی و چند لایه بودن موضوع است، امری که بسیاری از تحلیل گران و مقامات نظامی سیاسی را مبهوت خود ساخته و تا کنون نتوانستند جهت حل آن به اجماعی دست یابند.
در بیان پیچیدگی این پرونده ذکر این نکته کفایت می کند که با نگاهی به اهداف هر یک از بازیگران موثر در این موضوع می توانیم به اشتراکات و تضادهای بسیاری در آنها دست یابیم، به این صورت که اگر بازیگران اصلی را در دو گروه دوستان و دشمنان سوریه تقسیم بندی نماییم، می شود دید که حتی در یک جبهه بازیگرانی با اهداف و منافع بعضا متضاد وجود دارند که در چند هدف کوتاه و یا میان مدت با یکدیگر منافع همسو و یا به اصطلاح اشتراکاتی دارند.
چنین امری در روابط بین الملل عادی است، چرا که اساسا هر حکومتی بنا به منافع اش و لحاظ کردن امنیت ملی خود پای به میدان های گوناگون می گذارد و همین منشاء تفاوت در نگرش آنها است، رویکرد بازیگران مختلف در موضوع سوریه نیز بالطبع به همین نحواست که ذکر گردید.
اما در خصوص روسیه باید گفت که آنها توانستند با ادراک جدید خود از شرایط، نقش پر رنگ تری را در ماجرای سوریه بازی کنند و... خود را به عنوان یک بازیگر تاثیر گذار در این مسئله بیش از پیش مطرح نمایند. نگاه جدید روسیه به موضوع سوریه به این نحو است که آنها معتقدند اگر امروز دمشق را در برابر تروریست ها یاری نکنند، بایستی فردا در مرزهای روسیه با آنها درگیر شوند، چرا که مسکو خود را از دو طریق پاکستان و افغانستان و همچنین ترکیه و سوریه هم مرز با تروریست هایی می بیند که آنها را پیاده نظام های آمریکا می داند‌.
البته در خصوص چرایی ورود نظامی و حمایت تمام قد کرملین از حکومت سوریه دلایل راهبردی و سنتی نیز وجود دارد همچون:
سوریه از متحدان قدیمی روسیه محسوب می شود، مسکو نمی خواهد آخرین پایگاه خود را در منطقه از دست بدهد و بار دیگر داستان لیبی تکرار شود، سوریه می خواهد جلوی نفوذ آمریکا در منطقه را بگیرد و موارد دیگر که اینها نیز به نوبه خود می توانند در تصمیم مقامات مسکو تاثیر گذار بوده باشند.
روسیه همچنان معتقد است که راه حل خروج از بحران سوریه سیاسی است، اما نگاه آنها اینطور است که می گویند ابتدا بایستی تروریست ها به کلی از خاک سوریه خارج شده و امنیت کامل در آن کشور بر قرار گردد و در گام بعدی این مردم سوریه هستند که حاکم بر سرنوشت خود هستند و آینده خود را تعیین می کنند و هیچ بازیگر خارجی نباید دخالتی در این امر داشته باشد.
از طرف مقابل هم سوریه به شدت نیازمند حمایت نظامی و لجستیکی روسیه در کنار حمایت های مستشاری ایران و وجود نیروهای حزب الله لبنان است تا بتواند در برابر تروریست های مورد حمایت محور غربی عربی از خاک کشور خود دفاع نماید.
بنابراین چنین وضعیتی گویای این واقعیت است که در برهه کنونی نیاز متقابلی میان مسکو و دمشق وجود دارد و دستاورد چنین همکاری میان دوستان حکومت سوریه می تواند پایان بخش یک دوره طولانی حضور پدیده شوم تروریسم در خاک آن کشور و باقی ماندن آن در جبهه مقاومت باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده