ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله سیاست روز مذاکره با آمریکا درباره مسائل منطقه چرا بی‌معنا؟

سرمقاله سیاست روز/ مذاکره با آمریکا درباره مسائل منطقه چرا بی‌معنا؟

سیاست روز/ « مذاکره با آمریکا درباره مسائل منطقه چرا بی‌معنا؟ » عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دو روز دیگر ۱۳ آبان سالروز فتح‌ لانه جاسوسی آمریکا و مناسبت‌های دیگر از جمله سالروز تبعید حضرت امام(ره) و روز دانش‌آموز است. چنین روزی در تقویم ما ایرانیان روز ملی مبارزه با استکبار نام گرفته است.
در آستانه چنین روز مهمی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار وزیر امور خارجه و سفرا و کارداران جمهوری اسلامی، اصول و راهبردهای ثابت و پایدار سیاست خارجی در قانون اساسی و الزامات ناشی از این اصول و سیاست‌ها، راه‌حل‌های منطقی و مستحکم ایران درباره مسائل مهم منطقه از جمله سوریه، یمن و بحرین را تشریح کردند.
ایشان در این دیدار فرمودند؛ «اهداف آمریکا در منطقه، ۱۸۰ درجه با اهداف ایران متفاوت است.»
این اهداف در زمینه‌های گوناگون تحولات منطقه، تفاوت‌های اساسی و ریشه‌ای دارد، آمریکا سیاست مهار جمهوری اسلامی ایران را در سر دارد و در همین راستا از رودررویی مستقیم با ایران خودداری می‌کند، اما در عوض با استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای خود، جنگ‌های نیابتی را علیه جمهوری اسلامی تدارک دیده‌ است.
هدف آنها تضعیف عمق استراتژیک ایران در منطقه است. این عمق استراتژیک، سوریه، عراق، لبنان با محوریت حزب‌الله و اکنون یمن را در بر می‌گیرد.
دولت مردان و مردم هر کدام از این کشورها هم به خوبی می‌دانند که در صورت فائق آمدن عوامل و مهره‌های آمریکایی در منطقه بر کشورهایشان، سرنوشت وخیمی در انتظار آنها خواهد بود. سران این کشورها آگاه هستند که حتی اگر تن به خواسته‌های آمریکا هم می‌دادند، تفاوتی برای کشورهای هدف که اکنون سوریه، عراق، لبنان و یمن را تشکیل می‌دهد، نمی‌کرد.
گزینه مقاومت در مقابل سیاست‌های براندازی در جبهه مقاومت اسلامی بهترین و کارآمدترین گزینه برای مهار فشارها و توطئه‌هایی است که علیه آن ادامه دارد.
آمریکا خواهان سرنگونی بشار‌اسد به عنوان دولت قانونی سوریه است و کمتر از این را هم انتظار ندارد و تا دستیابی به این مهم، دست از سر سوریه برنمی‌دارد.
در عراق هم سیاست مشابهی را در پیش گرفته است. تضعیف و تخریب دولت قانونی این کشور در دستور کار است و استفاده از ابزار گروه‌های تروریستی- تکفیری که از سوی سران کشورهای عربی منطقه حمایت کامل می‌شوند، ناآرامی را در این کشور دامن زده و قصد دارد عراق یکپارچه را به چند تکه تبدیل کند.
در یمن نیز، چراغ‌سبز آمریکا به آل‌سعود برای تجاوز و حمله نظامی به این کشور، یکی دیگر از کشورهای جبهه مقاومت اسلامی را هدف قرار داده تا با ایجاد یک دولت دست‌نشانده در آن، به تجزیه این کشور اسلامی بپردازد.
لبنان که با وجود نیروی قدرتمند حزب‌الله، سدی استوار مقابل رژیم صهیونیستی است، اختلافات سیاسی همچنان از تشکیل دولت در این کشور جلوگیری کرده است، این اختلافات از سوی احزاب وابسته به آمریکا و آل‌سعود ایجاد شده و اجازه تشکیل دولت را نمی‌دهد. هوشیاری و درایت سیاسی حزب‌الله در این اختلافات باعث شده تا اختلافات شعله‌ور نشود. نیروی نظامی حزب‌الله اکنون یکی از محورهای اصلی جبهه مقاومت، هم در مقابل رژیم صهیونیستی قد علم کرده و هم در جبهه مبارزه با گروه‌های تروریستی حاضر در سوریه به یاری دولت و ملت این کشور شتافته است.
گرچه سیاست‌های آمریکا آرامش و امنیت را از منطقه ربوده و باعث ویرانی‌ها و کشتار بسیاری در غرب آسیا شده است، اما دست نیافتن به هدف اصلی آمریکا از ایجاد جنگ‌های نیابتی در منطقه، قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد.
مخالفت جمهوری اسلامی ایران با سیاست‌های آمریکا، مانعی دردناک برای آنها است.
جمهوری اسلامی ایران علیرغم آمریکا و دیگر هم‌پیمانان منطقه‌ای‌اش، دفاع از دولت و ملت سوریه است، که تاکنون هم محقق شده، بشار اسد از نظر جمهوری اسلامی، رئیس‌جمهوری قانونی سوریه است و اگر قرار است تغییر در ساختار سیاسی این کشور اتفاق بیفتد، روند دموکراتیک براساس انتخابات و رأی مردم این کشور از سوی ایران حمایت می‌شود. حفظ یکپارچگی سوریه و جلوگیری از تجزیه آن هم سیاستی است که ایران آن را دنبال می‌کند.
در عراق نیز، ایران علیرغم میل آمریکایی‌ها، خواهان یکپارچگی این کشور به عنوان همسایه مهم که روابط استراتژیک با او دارد، مطالبه‌ای غیرقابل معامله است.
رهبر معظم انقلاب درباره آینده عراق فرمودند؛ «وحدت سرزمینی، تمامیت ارضی عراق و مرجع بودن آرای مردم، اصول راه‌حل ایران درباره عراق است.» راه‌حل ایران برای یمن هم بسیار منطقی و معقول است. حملات متجاوزانه آل‌سعود باید قطع شود و گفت‌وگوهای میان همه احزاب و تشکل‌های یمن برای پایان دادن به درگیری و تشکیل دولت با انتخاب مردم آغاز شود، در غیر این صورت جنگ در یمن سال‌ها ادامه خواهد داشت.
تضاد منافع و اهداف میان آمریکا و ایران، نمی‌گذارد گفت‌وگو و مذاکره‌ای برای موضوعات منطقه‌ای شکل بگیرد. مذاکره در این زمینه‌ها، از دست دادن دستاوردهایی است که اکنون تحولات منطقه باعث شکست برنامه‌ها و دسیسه‌های آمریکا و دیگر اذناب او شده است. کوتاه آمدن در این زمینه‌ها، تضعیف جایگاه حساس، تأثیرگذار و تصمیم‌ساز ایران را در منطقه به همراه خواهد داشت. برای این که سیاست‌های تبیین شده رهبر معظم انقلاب درباره دیپلماسی و سیاست خارجی ایران با قوت و اقتدار ادامه پیدا کند، در داخل نیز نیازمند روحیه استکبار ‌ستیزی از سوی مردم به ویژه قشر دانشجو و دانش‌آموز هستیم.
در این برهه حساس علیرغم برخی نادانی‌ها و نیرنگ‌ها، ۱۳ آبان امسال از ویژگی و حساسیت خاصی برخوردار است. این روحیه استکبار‌ستیزی در چنین روزی باید با قوت بیشتری به نمایش گذاشته شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده