ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اطلاعات اخلاق خدشه دار شدة رسانه‌ای در حادثه سیل!

سرمقاله اطلاعات/ اخلاق خدشه دار شدة رسانه‌ای در حادثه سیل!

اطلاعات/ « اخلاق خدشه دار شدة رسانه‌ای در حادثه سیل! » عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات نوشته ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

حوادث طبیعی از قبیل سیل، زلزله و رانش زمین در هر کشوری اجتناب‌ناپذیر است و شاید به همین دلیل آن را «حادثه طبیعی» می‌خوانند. در اغلب کشورها پس از وقوع هر حادثه طبیعی با بهره‌گیری از اطلاع‌رسانی‌های دقیق و برنامه‌ریزی شده، موجی از همبستگی ملی را ایجاد می‌کنند. در گوشه‌ای از کشوری حادثه طبیعی خسارت‌های مالی و جانی را به وجود می‌آورد، شبکه‌های رادیو ـ تلویزیونی و رسانه‌های نوشتاری (مطبوعات) به صورت ویژه اخبار آن را پوشش می‌دهند و مردم در جریان لحظه به لحظه خبرهای آن قرار می‌گیرند، به ‌طوری‌که حادثه تخریبی در یک منطقه یا گوشه‌ای از کشور اتفاق می‌افتد، اما چگونگی پوشش خبری و اطلاع‌رسانی آن، مردم را در سراسر کشور به سطح احساس همدلی ملی و همبستگی میهنی می‌رساند. در این شرایط اختلاف‌های سیاسی و مخالف یا موافق دولت وقت بودن، کنارزده می‌شود و رسانه‌‌ها با همه تفاوت‌‌ها و گرایش‌های سیاسی، از تلخی حادثه با نشان دادن همبستگی ملی رنج‌‌ها را می‌کاهند و صلابت مقاومت را نشان می‌دهند. این شیوه خبررسانی علاوه برآنکه آلام حادثه‌دیدگان در بخشی از کشور را ترسیم می‌کند، به آنها نشان می‌دهد که تنها نمانده‌اند و فراموش‌ نشده‌اند. همکاری و هم‌یاری مردم با دولت ملی را چنان رشد و بالا می‌برند که نگرانی آسیب‌دیدگان از حادثه خاص، نگرانی آحاد ملت و دولت می‌گردد. همه تلاش دارند تا به هر وسیله ممکن و با هر امکانی که در اختیار دارند، به یاری هموطنان خود بشتابند. نمونه‌های بسیاری از انجام چنین روشی را در بسیاری از کشورها شاهد بوده‌ایم که در کنار تلخی حادثه، موج همبستگی‌ ملی و مهینی مردم آن کشورها، مورد تحسین بسیاری در سطح بین‌المللی قرار گرفته است.
با این مقدمه می‌پرسم، اطلاع‌رسانی صدا و سیما و خبررسانی روزنامه‌‌ها و حاشیه‌پردازی برخی از نویسندگان در آن، بعد از وقوع سیل و خسارت‌های آن در چند استان کشور و از جمله ایلام، لرستان و کرمانشاه چگونه بود؟ آیا این تیتر درشت روزنامه‌ای که «سیل، تدبیر را برد» طعن و کنایه به دولت، در راستای ایجاد همبستگی‌ ملی بود؟ یا نوشته‌هایی که از سیل به تسویه حساب جناحی و سیاسی علیه دولت بهره‌گرفتن، در راستای اخلاق مداری رسانه‌ای بوده است؟! نگارنده خاطره تلخ و شیرین زلزله در سال‌های گذشته در رودبار گیلان را به خاطر دارد که در مدت کوتاهی موجی ملی چنان سربرآورد که هر ایرانی به ایرانی بودن خود از جنوب تا شمال و از شرق تا غرب کشور افتخار می‌کرد، اما در حادثه سیل اخیر در چند استان غربی کشور که شهروندانی از اقوام، لُر، کُرد و … آسیب‌های جدی دیده‌اند، دریغ از پخش و انعکاس یک مصاحبه مردمی از شهروندی در مرکز کشور (تهران) و یا از استان‌های همجوار آنها که به یقین خود را همدرد و همراه هموطنان آسیب و مصیبت دیده از حادثه می‌دیدند! اخبار و گزارش‌‌ها را در حد انعکاس‌های خبری محدود و نه چندان اضطراری و مهم بسته نگه ‌داشتند و به جای آن از وقوع همین حوادث در چند استان برای خود، خوراک سیاسی و تشکیلاتی در نقد منفی از دولت ساختند تا به جای همبستگی ملی همچنان شکاف و گسست سیاسی را آنهم در سطح کشور، عمیق کنند. نویسنده‌ای سیل را به ناکارآمدی دولت چسبانیده و قصور یا تقصیر دولت را در خرابی‌های ناشی از سیل چنان قلم‌فرسایی کرده است تا مسئولیت‌پذیری رئیس جمهوری و دولت و مسئولین را با بهره‌گیری از سوژه سیل، نقد منفی کند و به اطلاع عموم برساند. تردید نکنید که حادثه سیل اخیر، گوشه دیگری از سقوط اخلاق سیاسی و رسانه‌ای را به مردم نشان داد. گزارش‌های خبری صدا و سیما را یکبار دیگر نگاه کنید . آیا در آن کمترین تلاش و احساس مسئولیت از سوی مسئولین در سطح استان‌‌ها یا به صورت کشوری دیده‌اید. خبر خسارت بیش از ۸۰۰ میلیاردی برجسته شده است، اما تلاش شبانه‌روزی همه مسئولین در سطح شهر ایلام، به خصوص نمایندگان دولت در این شهر و مرکز استان و یا دیگر شهرها را حتی در حد چند مورد دیده‌اید و یا گزارش‌های آن را شنیده‌اید؟!
می‌گویند، «ستاد بحران» دستور کار اطلاع رسانی دارد که در آن تأکید شده است از بزرگ‌نمایی حوادث طبیعی اجتناب‌گردد تا آنجا که امکان دارد، موجب تشویش و اضطراب غیرواقعی افکار عمومی نشود. به کارگیری چنین دستورالعملی کجا و تسویه حساب‌های سیاسی با دولت و تیترسازی «سیل تدبیر» را، بخوانید «دولت تدبیر» را با خود برد! کجا؟ با دولت روحانی مخالفید، باشید. اما به هر وسیله حتی در حادثه سیل، دولت را ذبح سیاسی کردن، سقوط اخلاقی است و به جای همبستگی ملی، انفکاک ملی را تشویق می‌کند. هنررسانه در چگونگی انعکاس حوادث، علاوه بر مسئولیت‌پذیری کاری دولت، بسط همبستگی ملی و عبور از اختلاف‌های سیاسی به احساس اتحاد میهنی است . اخلاق رسانه‌ای در بسیاری از تجربه‌های تلخ در بسیاری از کشورهای جهان، چنین است، ما چطور؟!

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده