ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رأی الیوم : عربستان کم کم از فهرست دوستان آمریکا خارج می شود

رأی الیوم : عربستان کم کم از فهرست دوستان آمریکا خارج می شود

ایرنا/ روزنامه 'رای الیوم' با اشاره تحولات اخیر در روابط عربستان و آمریکا نوشت: اقدام های کنونی کنگره آمریکا برای تصویب قانونی جهت تحت تعقیب قرار دادن مقام های سعودی به اتهام دست داشتن در حملات یازدهم سپتامبر٬نشان دهنده خارج شدن عربستان از فهرست دوستان آمریکا و قرارگفتن در فهرست دشمنان آن است.

'عبدالباری عطوان' سردبیر رأی الیوم در این مقاله افزود: اقدام های کنونی در کنگره آمریکا برای تصویب قانونی جهت تحت تعقیب قرار دادن مقام های سعودی ٬ نه فقط تاکیدی بر فروپاشی ائتلاف تاریخی میان دو کشور است بلکه این نشان می دهد عربستان از فهرست دوستان به فهرست دشمنان آمریکا منتقل شده وآمریکا قصد باجگیری مالی و چه بسا سیاسی از ریاض در آینده دارد.
'آنچه انتقام جویی آمریکایی ها را تشدید کرده است٬ گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره حقوق بشر در عربستان است که دو روز پیش صادر شد و در آن دولت عربستان سعودی به نقض حقوق بشر، تبعیض علیه زنان، نبود شفافیت در این کشور ، نبود بخش قضایی عدالت محور و مستقل، نبود آزادی بیان وآزادی تجمعات، نبود آزادی برای تشکیل جمعیت ها و مهم تر از آن، مصونیت شاهزاده ها و مسئولان بلندپایه سعودی ونادیده گرفتن نقض این قوانین توسط آن ها است .
'عادل الجبیر' وزیر خارجه سعودی که قبلا سفیر این کشور در واشنگتن بود ٬ دولت آمریکا را تهدید کرد که در صورت تصویب این قانون ضد سعودی، دارایی های کشورش در آمریکا که معادل 750 میلیارد دلار است را به فروش خواهد رساند.'
عطوان در ادامه نوشت : این تهدید اوضاع را پیچیده تر می کند و نتایج معکوسی در پی خواهد داشت. همانطور که مقاله تند شاهزاده 'ترکی الفیصل' در پاسخ به مصاحبه 'باراک اوباما' رئیس جمهوری آمریکا با مجله 'آتلانیتک' نتیجه عکس داد.
روزنامه های آمریکایی اعلام کردند که یک گزارش 28 صفحه ای محرمانه درباره نتایج تحقیقات کمیته اطلاعاتی مستقل حملات یازدهم سپتامبر٬ منتشر شده است که در آن اطلاعاتی درباره دست داشتن حکومت سعودی یا برخی شاهزاده های آل سعود به طور مستقیم یا غیرمستقیم در این حملات وجود دارد.
نظر سنجی ها در آمریکا تاکید دارند که بیشتر اعضای کنگره با تصویب قانون ضد سعودی موافقند ؛ قانونی که ممکن است بر اساس آن٬ به خانواده های قربانیان حملات 11 سپتامبر٬ حق محاکمه مسئولان سعودی و درخواست غرامت مالی کلان را بدهد اما اوباما حق وتو کردن این قانون را دارد و همین امر تهدید آمریکا از سوی وزیر خارجه سعودی به فروش دارایی ها کشورش را به عنوان عامل فشار بر واشنگتن تفسیر می کند.
تصویب چنین قانونی یک شمشیر دو لبه است، زیرا می توان آن را بر خود دولت آمریکا که افراد زیادی را به کام مرگ فرستاده وکشورهایی را در جهان مانند لیبی، عراق و ویتنام ویران کرده است٬ تطبیق داد. کشتارهایی که شمار قربانیان دو برج تجارت جهانی در برابر آن هیچ است؛ کشتارهایی که آمریکا با دستاویزها وتوجیه هایی انجام داد که بعدها ساختگی و دروغ بودن شان ثابت شد.
رأی الیوم در ادامه افزود : حکومت سعودی خود را در برابر چالش بزرگی می بیند که موجب زیان مالی زیادی خواهد شد٬ چه به دلیل پرداخت هزینه های حقوقی کلان یا به شکل غرامت به خانواده های قربانیان. حتی اگر قصد داشته باشد دارایی های خود را به سرعت بفروشد، این کار ساده ای نیست زیرا شرط های سخت آمریکایی٬ اجازه این کار را به راحتی نمی دهد و بر اساس تخمین های کارشناسان٬ اگر هم آن را بفروشد٬ بیش از 30 درصد ( نزدیک به 250 میلیارد دلار) یا بیشتر ضرر خواهد کرد .
'در این میان نکته قابل توجه این است که انتشار این گزارش٬ سه روز پیش از سفر اوباما به عربستان صورت گرفته است، سفری که قرار است اوباما طی آن در نشست سران شش کشور حاشیه حاشیه خلیج فارس شرکت کند وبا پادشاه عربستان دیدار نماید.'
نویسنده مقاله در ادامه نوشت : دشمنی آمریکا با عربستان پس از ائتلافی با عمر بیش از هشتاد سال صورت می گیرد؛ ائتلافی که در سال 1943 به هنگام سفر شاهزاده فیصل وشاهزاده خالد پسران ملک عبدالعزیز موسس دولت سعودی به واشنگتن و دیدار با 'فرانکلین روزولت' آغاز شد.
عطوان اضافه کرد : در حال حاضر گمانه زنی درباره اقدام های بعدی آمریکا یا روابط دو هم پیمان سابق یا درباره باجی که دولت آمریکا از عربستان در مقابل کم کردن تنش می خواهد، دشوار است. تنها چیزی که می توان گفت این است که دولت آمریکا در شیوه های باجگیری مهارت دارد و بعید نیست که تصمیم گرفته باشد بر همه یا بخشی از دارایی های عربستان سیطره پیدا کند واین کشور را مجبورکند بار دیگر بدون هیچ قید و شرط واعتراضی مطیع آمریکا شود.
وی در پایان نوشت : رهبران سعودی هر روز در تنگنای بیشتری قرار می گیرند. جنگ یمن وارد دومین سال خود شده است. از سوی دیگر این کشور به طور غیرمستقیم ٬در بحران سوریه وعراق گرفتار است وتلاش می کند کشورهای عربی و اسلامی را بر ضد ایران بسیج کند. در این اوضاع دیگر برای جنگ حقوقی با آمریکا رمقی ندارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده