ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ماشین شناس «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

ماشین شناس/ «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

پدال/ آئودی آلرود در سال 1999 به‌عنوان یک خودروی نیمه کراس اوور بر اساس آئودی A6 آوانت (استیشن) معرفی شد. به‌تازگی جدیدترین نمونهٔ آلرود معرفی‌شده است. به این بهانه در این قسمت به بیان تاریخچهٔ این خودرو پرداخته و در قسمت بعدی جدیدترین نسل آن را معرفی خواهیم کرد.

نسل اول 1999 تا 2005
نسل اول آئودی آلرود در سال 1999 معرفی شد. این خودرو مجهز به سیستم تعلیق بادی پیشرفته که ارتفاع خودرو را افزایش می‌داد و رینگ‌ها بزرگ‌تر با لاستیک‌های All Terrain (لاستیک‌هایی که هم برای جاده‌های ناهموار و آفرود مناسب‌اند و هم برای رانندگی در جاده‌های صاف و آسفالت) شده بود. بعلاوه پوششی روی رکاب و بچه گلگیرهای بدون رنگ نیز بر روی آن نصب‌شده بودند. سپرها نیز بدون رنگ بوده و ضربه‌گیرهایی در زیر آن‌ها نصب‌شده بود.

آئودی آلرود پسوند کواترو را به همراه نام خود داشت و این یعنی در تمام نسخه‌های آن مجهز به سیستم چهارچرخ متحرک دائمی کواتروی آئودی بودند. سیستم تعلیق بادی آن می‌توانست ارتفاع خودرو را تا 20.8 سانتیمتر از سطح زمین افزایش دهد درحالی‌که در صورت نیاز امکان کاهش ارتفاع تا تنها 14 سانتیمتر از سطح زمین هم وجود داشت. همزمان با کاهش ارتفاع، مجموعهٔ تعلیق سفت‌تر و اسپرت تر می‌شد که در این صورت سواری آلرود بسیار شبیه به A6 آوانت با سیستم تعلیق اسپرت می‌شد.

نسل اول آلرود در ابتدا با دو پیشرانه در دسترس بود. نمونهٔ اول بنزینی 2.7 لیتری V6 با دو توربو که 250 اسب بخار قدرت و 350 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کرد. پیشرانه دوم هم از نوع دیزل V6 با 2.5 لیتر حجم، 177 اسب بخار قدرت و 370 نیوتن متر گشتاور بود. در سال 2003 یک موتور بنزینی V8 4.2 لیتری و یک سال بعد یک نمونه دیزل باقدرت کمتر (163 اسب بخار) به لیست سفارشات افزوده شد. تولید نسل اول آلرود در ژوئیه 2005 متوقف شد هرچند که فروش آن تا سال 2006 در اروپا ادامه داشت.

نسل دوم و عرضه بانام A6 Allroad 2006 تا 2011
نسل دوم آلرود در سال 2006 عرضه شد؛ اما برخلاف نسل اول که صرفاً آلرود نامیده می‌شد، نسل دوم A6 آلرود نام گرفت که اشاره به هم‌خانواده بودن آن با مدل A6 داشت. این نسل هم مانند نسل قبلی مجهز به سیستم تعلیق بادی و سامانه چهارچرخ متحرک کواترو شده بود. آئودی آلرود نسل دوم با دو موتور بنزینی و دو نمونهٔ دیزل قابل خریداری بود. بنزینی‌ها شامل V6 3.2 لیتری و V8 4.2 لیتری می‌شد و دیزل‌ها نیز از نوع 2.7 لیتری 180 اسب بخاری و 3 لیتری 233 اسب بخاری بودند.

نمونه‌های 4.2 لیتری V8 و 2.7 لیتری دیزل به‌صورت استاندارد با گیربکس تیپ ترونیک 6 سرعته عرضه می‌شدند درحالی‌که این گیربکس برای مدل‌های 3.2 لیتری V6 بنزینی و 3 لیتری دیزل به‌صورت آپشن قابل سفارش بود. سیستم تعلیق بادی نیز در پنج حالت قابل تنظیم بود که حداکثر ارتفاع خودرو را تا 6 سانتیمتر افزایش داده و به 18.5 سانتیمتر از سطح زمین می‌رساند. این مجموعهٔ تعلیق عملکرد بهتری از تعلیق نسل اول که در چهار حالت قابل تنظیم بود داشت. این نسل هم مانند نسل قبل دارای ویژگی‌های آفرودی چون محافظ رکاب‌ها، بچه گلگیرها و سپرهای بدون رنگ بود.
در بعضی از بازارهای اروپایی، آئودی A6 آلرود گران‌تر از SUV بزرگ آئودی یعنی Q7 بود درحالی‌که سیستم تعلیق بادی در Q7 سفارشی بوده و آپشنی گران‌قیمت بشمار می‌رفت. البته در خود آلمان قیمت A6 آلرود تا چند صد یورو کمتر از Q7 بود.

نسل سوم 2012 تاکنون
نسل سوم A6 آلرود در نمایشگاه ژنو 2012 معرفی و فروش آن در اواخر همین سال آغاز شد. آلرود جدید چندین ویژگی منحصربه‌فرد دارد و آئودی 1100 قطعه را منحصراً برای آن طراحی کرده که آن را کاملاً از A6 استاندارد جدا نموده و تبدیل به خودرویی همه‌جارو کرده است. آشکارترین این ویژگی‌ها ضربه‌گیرهای آلومینیومی خاص آن در زیر سپرها و رکاب‌ها است که ظاهری تهاجمی به آن بخشیده و A6 آلرود را به کراس اوورها شبیه کرده است. در این خودرو برای افزایش توانایی‌های آفرود از رینگ و لاستیک‌های بزرگ‌تری استفاده‌شده است. چراغ‌های جلو از نو طراحی‌شده‌اند، آینه‌های جانبی بزرگ‌تر شده و جلوپنجره کرومی با خطوطی عمودی در آن بکار رفته که منحصر به آلرود است.

همانند نسل‌های قبلی سیستم تعلیق بادی در این نسل آلرود هم وجود دارد که می‌توان ارتفاع ماشین را تا 20.8 سانتیمتر از سطح زمین افزایش دهد. این سیستم به همراه سامانه کواترو، آئودی آلرود را قادر ساخت که به‌صورت رسمی آزمون‌های سخت آفرود دوره‌ای لندروور را کامل کرده و با موفقیت به پایان برساند. بدین ترتیب آئودی آلرود اولین کراس اوور شکل‌گرفته بر اساس یک خودروی سواری است که توانسته چنین آزمون‌هایی را با موفقیت پشت سر بگذارد. سیستم تعلیق همانند گذشته قابلیت کاهش ارتفاع خودرو را نیز دارد که در این صورت با اسپرت و خشک شدن تعلیق، رانندگی با آلرود همانند رانندگی با یک A6 معمولی می‌شود.

این نسل آلرود با یک موتور بنزینی 3 لیتری V6 سوپرشارژ 310 اسب بخاری به همراه پیشرانهٔ دیزل 3 لیتری V6 با سه سطح قدرت 204، 245 و 313 اسب بخار قابل خریداری است. ولوو XC70 اصلی‌ترین رقیب آئودی A6 آلرود بشمار می‌رود درحالی‌که آلرود توانایی رقابت با SUVها و کراس اوورهای بزرگ‌تری را نیز دارد.

آئودی A4 آلرود، فرزند دیگری از خانواده آلرود
نسل اول 2009 تا 2015
به دلیل موفقیت مدل A6 آلرود، آئودی تصمیم به ساخت نمونه‌ای کوچک‌تر از آن بر اساس مدل استیشن A4 گرفت. A4 آلرود در نمایشگاه ژنو 2009 رونمایی و فروش آن تابستان 2009 آغاز گردید. این خودرو با ویژگی‌هایی چون عرض بین دوچرخ بیشتر، افزایش فاصله از زمین، سامانه چهارچرخ متحرک دائمی کواترو، جلوپنجره کرومی منحصربه‌فرد، ضربه‌گیرهای فلزی زیرین و ریل‌های روی سقف از انواع معمولی A4 آوانت متمایز می‌شد.
این خودرو با سه پیشرانه عرضه می‌شد که یکی بنزینی و دوتای دیگر دیزل بودند. نمونهٔ بنزینی 4 سیلندر 2 لیتری با 350 نیوتن متر گشتاور و 211 اسب بخار قدرت است. موتور دیزلی اول 4 سیلندر 2 لیتری است که 170 اسب بخار قدرت و 350 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کرد. آخرین پیشرانه هم V6 دیزل 3 لیتری با 240 اسب بخار قدرت و 500 نیوتن متر گشتاور بود.

البته A4 آلرود برخلاف A6 آلرود مجهز به سیستم تعلیق بادی نبوده و قابلیت تنظیم ارتفاع نیز نداشت. به همین دلیل بسیاری آن را برخلاف A6 آلرود یک کراس اوور واقعی ندانسته و اعتقاددارند A4 آلرود بیشتر یک A4 آوانت با تریم آفرود است تا یک کراس اوور.ماشین شناس/ «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

ماشین شناس/ «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

ماشین شناس/ «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

ماشین شناس/ «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

ماشین شناس/ «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

ماشین شناس/ «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

ماشین شناس/ «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

ماشین شناس/ «آئودی آلرود»، کراس‌اووری با طعم استیشن

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X