ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آرمان لزوم توجه به سخنان رئیس‌جمهور

سرمقاله آرمان/ لزوم توجه به سخنان رئیس‌جمهور

آرمان/ « لزوم توجه به سخنان رئیس‌جمهور » عنوان سرمقاله روزنامه آرمان به قلم محمدرضا خباز است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

از آنجا که رئیس‌جمهور سوگند یاد کرده است حافظ قانون اساسی و حقوق ملت باشد، بر همین مبنا باید از حقوق شهروندان دفاع کند. سخنان ایشان در جمع استانداران و فرمانداران حول همین محور و دفاع از کاندیداهای انتخابات مجلس به عنوان شهروندان این کشور بود. کاندیداها به دعوت دولت و با اعتمادی که به دولت داشتند، درصحنه انتخابات حضور پیدا کردند. هیات اجرایی کاملا امانتداری کرد و براساس استعلامات اخذ شده از مراجع چهارگانه قانونی افرادی زیادی را تایید و تعداد کمتری را رد کردند. البته امکان اعتراض هم وجود داشت. بنابراین درصد کسانی که توسط هیات‌های اجرایی زیرنظر وزارت کشور و با هماهنگی مردمی که تشکیل‌دهنده هیات‌های اجرایی هستند، تایید شدند، بسیار بالا بود. کسانی هم که صلاحیتشان رد شد بر مبنای مستندات ارائه شده توسط مراجع چهارگانه بود. البته انتظار می‌رفت هیات‌های نظارت هم مانند هیات‌های اجرایی رفتار کنند اما چون آمار ردصلاحیت‌ها بالا رفت، آقای روحانی قاطعانه از جایگاه خود برای حل این موضوع خبرداد و گفت که مجلس خانه ملت است نه خانه یک جناح و سلیقه خاص. اگر قرار باشد یک جناح - که در داخل نظام هم خود را تعریف کرده است- ردصلاحیت و حذف شود، انتخابات رقابتی نخواهد بود. لازمه رقابت تنوع است. باید رقیبی باشد تا رقابتی درگیرد. آقای روحانی گفتند که بنابر فرمایش رهبری باید مرّ قانون رعایت می‌شد، اما آیا به اعتقاد رئیس‌جمهور در بررسی صلاحیت‌ها به مرّ قانون رفتار شده است؟ مرّ قانون نظر یا مراجع چهارگانه است یا اطلاعاتی که مردم دارند. حتی در این زمینه آیت‌ا... جنتی گفته بودند که ما یک بانک اطلاعاتی داریم. اما مساله دیگر در مورد کسانی است که عدم‌احراز برایشان منظور شده یعنی مساله‌ای مبتنی بر عدم صلاحیتشان وجود نداشته است. باید اذعان داشت که مبتنی بر قانون اساسی اصل بر برائت است و همه مردم صالحند، مگر اینکه عکس آن ثابت شود. حتی کسانی که محکومیتی هم داشته باشند پس از مدتی و با گذراندن دوران محکومیت خود، محدودیت درباره‌شان برطرف می‌شود. اما نکته قابل تامل این است که میزان ردصلاحیت‌ها به گونه‌ای بود که رئیس‌جمهور احساس کردند که حتما باید اظهارنظر کنند و موضع خود را به گوش مردم برسانند. ما امیدواریم که به حرف‌های رئیس‌جمهور توجه شود و مساله عدم‌احرازصلاحیت‌ها توسط هیات مرکزی اصلاح و کسانی که حقشان است تاییدصلاحیت شوند و در مدت باقی مانده به حقوق قانونی خود برسند و به عرصه رقابت انتخاباتی بازگردند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده