ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تفاهم نامه‌های همکاری بین ایران و چین امضا شد: از جاده ابریشم تا قراردادهای بلندمدت انرژی

تفاهم نامه‌های همکاری بین ایران و چین امضا شد: از جاده ابریشم تا قراردادهای بلندمدت انرژی

خراسان/ روز گذشته، ایران و چین، 17 سند همکاری امضا کردند که بخش قابل توجهی از آن مربوط به مسائل اقتصادی بود. جاده ابریشم، تحکیم همکاری های سرمایه گذاری، تامین مالی برخی پروژه های صنعتی و قراردادهای بلندمدت انرژی از جمله محورهای گفتگو و تفاهم های به امضارسیده بود. رئیس جمهور کشورمان از امضای سند جامع 25 ساله خبر داد و رئیس جمهور چین نیز تاکید کرد که طرف چینی فاینانس های لازم را ارائه خواهد کرد.

تنظیم سند جامع 25 ساله

رئیس جمهور کشورمان،در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور چین، با بیان اینکه ما امروز درباره روابط راهبردی 2 کشور و تنظیم یک سند جامع 25 ساله و همچنین درباره ارتقای سطح روابط دو کشور در ظرف 10 سال آینده تا 600 میلیارد دلار مذاکره کردیم، گفت: مسائل مالی و بانکی،‌ اعتبارات مورد نیاز، سرمایه گذاری سرمایه گذاران دو کشور در ایران و چین،‌ مباحث مربوط به قراردادهای بلندمدت در زمینه انرژی و همچنین درباره سرمایه گذاری در راه‌آهن،‌ بنادر، صنعت،‌ معدن،‌ گردشگری و شهرک فناوری و سایر موارد را در جلسه عمومی و خصوصی مورد بحث و تاکید قرار دادیم.

چین فاینانس های لازم را ارائه خواهد کرد

به گزارش فارس، رئیس جمهور چین نیز در این نشست، درباره توسعه همکاری‌ها و توافقات انجام شده گفت: ما توافق کردیم در چهارچوب ایده کمربند اقتصادی راه ابریشم در قرن 21 ،همکاری با محوریت شبکه پیوندهای راه‌ها ، ظرفیت صنعتی، راه آهن سریع‌السیر و شهرک‌های صنعتی را گسترش دهیم. طرف چین هم فاینانس‌های لازم را ارائه خواهد کرد تا همکاری‌های دو کشور در ابعاد مختلف گسترش یابد. جین پینگ در بدو ورود به تهران نیز ضمن اشاره به ایجاد خاورمیانه پیشرفته صنعتی تاکید کرده بود که کشورش برای تحقق این مهم می تواند اعتباراتی را در نظر بگیرد. به گزارش ایرنا وی تصریح کرد که برای رسیدن به این هدف باید اعتبارات مالی هنگفتی اختصاص داده شود و سرمایه گذاری های کلانی صورت گیرد.

سرمایه 40 میلیارد دلاری چین برای جاده ابریشم

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان ظهر دیروز در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور چین گفت: ما توافق کردیم در چهارچوب ایده کمربند اقتصادی راه ابریشم در قرن 21 ،همکاری با محوریت شبکه پیوندهای راه‌ها ، ظرفیت صنعتی، راه آهن سریع‌السیر و شهرک‌های صنعتی را گسترش دهیم. طرف چین هم فاینانس‌های لازم را ارائه خواهد کرد تا همکاری‌های دو کشور در ابعاد مختلف گسترش یابد.به گزارش فارس در رابطه با جاده ابریشم، تفاهم نامه همکاری در خصوص تأسیس صندوق علمی راه ابریشم میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و آکادمی علوم چین توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس آکادمی علوم چین هم به امضا رسید. علاوه بر آن، حریری، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: چینی‌ها صندوق توسعه‌ای را با 40 میلیارد دلار بودجه ایجاد کرده‌اند که به زیرساخت کشورهایی که در مسیر جاده ابریشم قرار دارند از این محل کمک کنند که این وام به صورت بدون بهره یا نهایتاً بهره 2 درصد ارائه خواهد شد و حتی برای برخی کشورها کمک بلاعوض خواهد بود. 

خزاعی، رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران نیز یادآور شد: طرح جاده ابریشم و" یک راه، یک کمربند "که از سوی دولت چین مطرح شده است ۶۵ کشور در مسیر این طرح قرار خواهند گرفت و ایران به عنوان یکی از محوری ترین کشورهای این مسیر تعریف شده است.

تامین مالی خط آهن تهران-مشهد

علاوه بر موضوع جاده ابریشم، 17 سند همکاری در حضور دکتر حسن روحانی و 'شی جین پینگ' روسای جمهوری ایران و چین، توسط مقامات عالی رتبه دو کشور امضا شد. یادداشت تفاهم تقویت همکاری های صنعتی، معدنی و سرمایه گذاری بین وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات چین و یادداشت تفاهم در زمینه همکاری های ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین از این جمله بود. علاوه بر آن یادداشت تفاهم تأمین اعتبار مالی پروژه خط آهن سریع السیر تهران – مشهد بین وزارت راه و شهرسازی ایران و بانک صادرات و واردات «اگزیم» چین توسط وزیر راه و شهرسازی ایران و رییس اگزیم بانک چین امضاء شد. 

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X