ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روایتی از سبک زندگی امام علی(ع) به مناسبت روز پدر

روایتی از سبک زندگی امام علی(ع) به مناسبت روز پدر

خراسان/ به مناسبت میلاد فرخنده امام علی(ع) و روز پدر در این مطلب به نقل از سایت رسمی تبیان ، مروری بسیار کوتاه خواهیم داشت بر سبک زندگی برترین الگوی بشریت.
الگوپذیری از امام علی(ع) در همه زمان ها ممکن است- اصول زندگانی آن حضرت(ع) همچون قناعت، رعایت حال محرومان، عدالت و... برای زندگی امروز ما بهترین الگوست. ایشان باوجود حکومت بر جامعه اسلامی، زندگی بسیار ساده و همسطح با اقشار پایین دست جامعه داشتند.
الگو بودن امام(ع) برای ارتباط بهتر با فرزندان- ایشان به امام حسن(ع) و امام حسین(ع) که لباسی فاخر هدیه گرفته بودند، فرمودند آن لباس ها را ساده کنند تا مردم با دیدن آن تشریفات، دچار تردید نشوند. ایشان تربیت فرزندان را با قرآن آغاز می کردند چرا که معتقد بودند این امر، قرآن و آموزه های نورانی آن را ملکه ذهن کودک می کند و در ادوار مختلف زندگی، وی را از انحرافات اخلاقی و اجتماعی باز می دارد. امیرالمومنین(ع) به نیاز های روحی فرزندان نیز توجه داشتند از این رو در منزل با فرزندان خود بازی می کردند.
الگوگیری از زندگی مشترک امام علی(ع) برای کاهش طلاق- حضرت در هنگام حضور در منزل به حضرت زهرا(س) کمک می کردند، مسئله ای که بسیار گرمی بخش کانون خانواده است. همچنین وقتی پیامبر اکرم(ص) از ایشان پرسیدند: زهرا(س) را چگونه همسری یافتی؟
در پاسخ فرمودند: او بهترین یار در طاعت و بندگی است یعنی معیار ایشان در انتخاب همسر ترقی معنوی، تقوا و عبادت بود. از این رو ست که هرگز اختلافاتی که امروز این چنین آمار طلاق را افزایش داده است، در زندگانی آن دو بزرگوار دیده نشد.
صاحب خانه را به زحمت نیندازید-
مولای متقیان در زندگی بسیار ساده و بی تکلف بود و انتظار داشت دوستانش نیز همین طور باشند. روزی «حارث ابن اعور همدانی» به آن حضرت(ع) عرض کرد: «یا امیرالمومنین، آیا به منزل ما تشریف می آورید؟» فرمودند: «به شرط آن که چیزی زیاده از آن چه در خانه داری برای من تهیه نکنی و با تهیه چیزی که بیرون از خانه توست خود را به زحمت نیندازی!» «حارث» قبول کرد.
امیرالمومنین(ع) وارد خانه او شد، حارث به این طرف و آن طرف می رفت و میل داشت که چیز های بیشتری برای حضرت تهیه کند تا این که حضرت(ع) به او
فرمود: «ای حارث تو را چه می شود؟» عرض کرد: «این ها پول است، دلم می خواهد بروم و چیز های بیشتری برای شما بخرم» .
امام(ع) فرمودند: «مگر یادت نیست که به تو گفتم که با تهیه چیزی که بیرون از خانه توست، خود را برای من به زحمت نیفکنی، پس همین که در خانه توست، کافی است.»[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X