ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تجربه، رکن اساسی انتخاب مرد اول بهارستان

تجربه، رکن اساسی انتخاب مرد اول بهارستان

قانون/ متن پیش رو در قانون منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

این روزها همه جناح‌ها دنبال فعالیت‌های ستادی برای دور دوم انتخابات مجلس‌هستند و دغدغه پیروزی در این کارزار را دارند ولی جریان محافظه‌کار که شکست‌بزرگی در دور اول خورده است، دلمشغولی بزرگ‌تری نیز دارد و آن ایجاد اختلاف میان ائتلافی است که «شکست‌بزرگ» را به آنها تحمیل کرد. محافظه‌کاران که در دوم نیز شانسی برای موفقیت ندارند، وقت خود را صرف می‌کنند تا با دوقطبی‌سازی عارف ولاریجانی در افکارعمومی اعلام کنند فقط آنها نیستند که بر سر ریاست و جاه‌طلبی به مشکل می‌خورند بلکه درسایر جریان‌ها نیز این‌گونه است!این نکته سبب شده‌است تا چهره‌های اصلی جریان‌های تاثیرگذار در ائتلاف امید تصمیم‌گیری برای ریاست‌مجلس را به بعد موکول کرده و اذهان را تنها متوجه دور دوم انتخابات کنند.شاید سخن گفتن از ریاست مجلس با توجه به ترکیب جدیدی که در آن شکل گرفته‌است، از اهمیت فراوانی برخوردارشده‌است و سکوت، بازی را به طرف مقابل واگذار و زمینه را برای پیش‌دستی آنها فراهم می‌کند.برخی از کارشناسان سیاسی 4 سناریو را برای ریاست‌مجلس معرفی می‌کنند که بیشتر از هر فرضیه دیگری به نفع جریان معتدل است و رادیکال‌ها را بیشتر از پیش در انزوا فرو خواهد برد:
١- کاندیداتوری‌هر دوچهره و رای آوری لاریجانی
در این بین رادیکال‌های مجلس‌ نیز به لاریجانی رای داده و ریاست او را مدیون خود اعلام و جریان محافظه‌کار را پیروز انتخابات مجلس خواهند دانست.با این روند ممکن است مردم از رای 7 اسفند سرخورده شوند و جدال چپ وراست در بهارستان به اوج برسد.با توجه به وضعیت موجود این بدترین فرضیه‌ای است که می‌توان برای آینده‌ریاست مجلس در ذهن پروراند.
2-رقابت لاریجانی وعارف و پیروزی سرلیست‌تهران
بدنه‌اجتماعی که به لیست امید رای داده‌اند و جامعه مدنی احساس پیروزی می کنند و یک اصلاح طلب در مقام ریاست قوه مقننه قرار می گیرد اما ائتلاف اعتدالیون ضربه وارد خواهد شد و امکان لغزش لاریجانی به سمت محافظه‌کاران وجود دارد. این فرضیه‌نیز چندان به نفع نیست.
3-توافق بر سر ریاست لاریجانی
اذهان عمومی فلسفه این ائتلاف را درک خواهد کرد . تندرو ها یا رای سفید خواهند داد یا کاندیدای ضعیفی را علم خواهند کرد که در هر دو صورت شکست آنها و پیروزی اعتدالیون را در پی خواهد داشت.نتیجه این تصمیم، لاریجانی را بیش از پیش به سمت اعتدال سوق‌خواهد داد و این تصمیم‌مقدمه‌ای برای پیروزی در قدم های بعدی است.
٤-تقدیم ریاست به عارف
در این تفکر اگرعارف در یک توافق به ریاست برسد فارغ از امکان وقوع این فرضیه، بدون شک جمع کثیری خشنود خواهند شد ولی در این وهله نمی‌توان کارشکنی‌های محافظه‌کاران و رادیکال‌ها را نادیده‌گرفت که هیچگاه زیر بارسخنان و تصمیمات یک هیات رئیسه اصلاح طلب نمی‌روند. از سوی دیگر جایگاهی نیز که در شان و اندازه لاریجانی باشد در مجلس وجود نخواهد داشت و به خودی خود لاریجانی به اپوزیسیون نسبت به عارف تبدیل می شود یا از سویی دیگر کمی خوشبینانه نگاه کنیم به یک دولت در سایه در قلب مجلس مبدل شده وممکن است نقش حدادعادل را در مجلس دهم بازی کند. برای اطلاع از نگاه مختلف به جایگاه ریاست مجلس به سراغ سه چهره سیاسی حمیدرضا ترقی، داریوش‌قنبری و کماالدین پیرموذن هرکدام با سه نگاه و علقه سیاسی به چهره‌های حاضر در بازی رقابت ریاست مجلس رفتیم.
اهمیت تجربه برای ریاست
داریوش قنبری از نمایندگان مجلس هشتم و از چهره‌های اصلاح‌طلب معتقد است،تجربه در موضوع انتخاب رئیس‌مجلس نکته مهمی است ولی فاکتور تعیین کننده نیست.این فعال سیاسی به «قانون»می‌گوید، اگر قرار باشد انتخاب مسئولان بنا به تجربه آنها باشد، دیگر نیازی به انتخابات نیست و نمایندگانی نیز که در مجلس‌حضور دارند به دلیل تجربه‌بالای نمایندگی هر دوره تکرار شوند! این سیاستمدار اصلاح‌طلب تاکید می‌کند یکی از نشانه‌ها و اصول دموکراسی چرخش نخبگان در نهادهای نظام است و حضور مدت‌دار چهره‌های سیاسی در جایگاه‌های مختلف به نفع جامعه نیست.داریوش قنبری به نکته مهم دیگری نیز اشاره می‌کند و آن احتمال حضور چهره‌های تندرو و رادیکال در انتخابات ریاست‌ مجلس است. وی می‌گوید، اینکه نفر سومی نیز به غیر از آقایان لاریجانی وعارف به میدان بیاید و توانایی رقابت با این دو چهره را داشته باشد، چندان اجرایی نیست ولی جریان اندک و اقلیت محافظه‌کار مجلس تلاش دارد گزینه‌هایی مانند مجتبی‌ذوالنور(نماینده‌جبهه‌پایداری از قم) و حمید‌رضاحاجی بابایی(نماینده نزدیک به احمدی‌نژاد از همدان) را معرفی کند.
رئیس‌بی تجربه و تنزل جایگاه مجلس
حمید رضا ترقی از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه که دل خوشی از لاریجانی ندارد نیز معتقد است با توجه به اینکه تقریبابیش از 70 درصد ترکیب مجلس برای بار اول نماینده می‌شوند و تجربه نمایندگی ندارند بنابر این به نظر می‌رسد بهتر است ریاست مجلس در اختیار فرد با
تجربه ای باشد و هیات رئیسه آن از سابقه فعالیت و کار مجلسی لازم برخوردار باشد تا بتواند فقدان اطلاعات کافی نمایندگان جدید درباره نمایندگی و امور قانونگذاری را جبران کند. ترقی می گوید اگر قرار باشد ریاست مجلس به دست افرادی که از تجربه کافی برخوردار نیستند واگذار 5 غ67شود، فکر می کنم مجلس از جایگاه رفیع خود در ساختار نظام تنزل پیدا می‌کند و نمی تواند در راس امور باشد و به طور طبیعی افت پیدا خواهد کرد که این موضوع به ضرر اعمال حق حاکمیت مردم است. او در رابطه با ترکیب هیات رئیسه مجلس و
گمانه زنی گروه های سیاسی درباره آن نیز گفت: ترکیب هیات رئیسه مسئله ای‌است که مربوط به خود نمایندگان مجلس می شود از بیرون دخالت در این امر درست نیست و نباید احزاب و گروه های سیاسی برای مجلس تصمیم بگیرند. نماینده‌ها نماینده کل ملت هستند و شأن آن به شکلی نیست که از بیرون به آن ها دستور داده شود و باید به طور مستقل تصمیم بگیرند. من فکر می کنم گمانه زنی‌ها با واقعیت منطبق نیست.در آخر از ترقی درباره نتیجه دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی پرسیدیم که او در پاسخ به «قانون» گفت: تصورم این است که با توجه به نوع رقابت ها در شهرستان ها حداقل بیش از 30 نفر از اصولگرایان به مجلس اضافه خواهند شد و اکثریت را اصولگرایان به دست خواهند آورد.
باید منتظر ماند
اما کماالدین‌پیرموذن از اعضای فراکسیون رهروان ولایت در پاسخ به سوال «قانون» مبنی بر اینکه به نظر شما برای ریاست مجلس تجربه تا چه حد اهمیت دارد، گفت: تجربه اهمیت زیادی برای ریاست بر مجلس ندارد. این نماینده مجلس تاکید می‌کند برای انتخاب رئیس‌ باید منتظر دور دوم ماند و در صورتی که لیست موسوم به امید در این کارزار موفق شود ورای آورد بدون شک تلاش می‌کنند که عارف را به کرسی ریاست بنشانند. پیرموذن که از رسیدن به مجلس دهم جا مانده است تنها لاریجانی و عارف را گزینه مناسب برای ریاست مجلس می‌خواند و می‌گوید هیچ گزینه سومی در این کارزار موفق نخواهد بود.
خطر انتخاب نادرست
بدون شک رئیسی که قرار است در کرسی بهارستان تکیه زده و پارلمان ایران را مدیریت کند باید از تجربه، کاریزما،اقتدار و صلابت ویژه‌ای برخوردار باشد و دو چهره‌ای که در این کارزار وارد میدان شده‌اند کم و زیاد از این ویژگی‌ها برخوردار هستند. ولی بدون شک دوره‌های مختلف مدیریت سیاسی در نظام جمهوری‌اسلامی ایران نشان‌داده است افرادی که تمام ویژگی‌های مناسب و مفید را برای اقدامات و جایگاه‌های مختلف دارا هستند ولی در آن مقری که باید به کار گرفته نشده‌اند، نه تنها آن مجموعه تحت امر را به موفقیت نرسانده‌ بلکه جایگاه خود را نیز زیر سوال برده‌اند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X