ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش تغییر نگرش اقتصادی در انتخاب شرکای تجاری

سرمقاله آفرینش/ تغییر نگرش اقتصادی در انتخاب شرکای تجاری

آفرینش/ « تغییر نگرش اقتصادی در انتخاب شرکای تجاری » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

با افزایش دامنه تحریم‌هایی که از سمت کشورهای غربی و با موافقت دیگر قدرت‌های جهانی برعلیه کشورمان پایه گذاری شد، خواسته یا ناخواسته ایران به سمت اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان گرایش پیدا کرد تا بتواند کمبودها و نیازهایی خود را به نحو دیگری جبران کند و یا به قول معروف "تحریم‌ها را دور بزنیم!". هرچند که به واسطه این سیاست دور زدن تحریم‌ها اقتصاد داخلی را دور زدیم، اما در زمان فعلی وضعیت روابط ایران با اقتصاد جهانی متحول شده وباید رفتار وعملکرد اقتصادی خود را متناسب با شرایط فعلی تنظیم کنیم.
تحریم‌ها و تبعات اقتصادی آن اگرچه فشار بسیاری را برایران متحمل کرد، اما بازار اروپا را نیز از مبادلات تجاری با ایران محروم ساخت، اما در این بین بازار چین منافع کلانی از تحریم های ایران برد. البته منفعت طلبی ماهیت اصلی اقتصاد است، و از این بابت هیچ خرده‌ای بر کشور چین وارد نیست. بلکه سوء مدیریت اقتصادی ما در دوران تحریم موجب شد تا نگاه عمومی به بازار چین خراب گردد، اما از آنجا که جایگزینی برای تامین کالا‌ها وجود نداشت، مردم مجبور بودند اجناس بی کیفیت و غیراستاندارد ساخت چین را مصرف کنند.
ناگفته نماند امروز عمده محصولات صادراتی چین به سمت بازارهای اروپا و آمریکا می‌رود و به لحاظ کیفی رقیبی جدی برای بزرگان عرصه تولید به حساب می‌آیند، اما نوع تصمیمات و عملکرد ضعیف تیم اقتصادی ما در دولت‌های گذشته سبب شد تا هر نوع کالای غیرضروری همچون سنگ قبر، دسته بیل، چوب بستنی و... تا محصولات صنعتی در کارخانه‌های خودروسازی، واردات سرنگ و داروهای فاسد، و تمام آنچه تا پیش از این در کشورمان با مرغوبیت بالا تولید می‌شد، با کمترین هزینه و پایین ترین کیفیت از چین وارد شود و با قیمت‌های چند برابر به مردم تحمیل گردد. برای جمع بندی این بخش از کلام کافی در یک جمله بگوییم که« تاکنون تجارت غیر اصولی با چین ضربات سنگینی برجان و مال ملت وارد کرده است».
حال زمان تغییر است؛ دیگر تحریمی کشور را تهدید نمی‌کند و بازارهای جهانی برای استفاده از کالاهای مرغوب و باکیفیت در دسترس می‌باشد. دیگر دلیلی برای خرید اجناس بی کیفیت و واردات بی رویه به بهانه صاف شدن بدهی‌های نفت به کشورمان وجود ندارد و ایران می‌تواند با دستی باز به مصاف غول اقتصادی شرق آسیا برود. قطعا چین به لحاظ اقتصادی کشور بزرگ محسوب می‌شود و ارتباط و پیوند تجاری با آن می تواند زمینه‌ رشد و توسعه اقتصاد کشور را فراهم سازد.
اما باید توجه داشته باشیم که دیگر قرار نیست در سیر مبادلات تجاری با چین ما متضرر باشیم و طرف مقابل برنده محض!. امروز بستر اقتصاد داخی ایران پتانسیل فراوانی برای جذب سرمایه‌های خارجی داشته و تعداد فراوانی از کشورها وتجار غربی به دنبال حضور در بازار ایران هستند.
لذا باید از جایگاه قبلی عبور کنیم و در موضعی برابر برای مراودات تجاری با چین وارد شویم. البته بخش قابل توجهی از این نگرش باز می‌گردد به منافع عده‌ای که برای کسب سودهای کلان حاضرند جان ومال مردم به هدر رود، تا کالاهای غیراستاندارد و بی کیفیت آنها به طرق مختلف و بدون نظارت وارد کشورشود. این انتظار وجود دارد تا دولت باتوجه به فرصت‌های مناسبی که برای مراودات تجاری با کشورهای مختلف به وجود آمده، دیگر اجازه فعالیت‌های اقتصادی که متضرر اصلی آنها مردم هستند را ندهد و مجوز واردات هرگونه کالا را با نظارت و کیفیت سنجی صادر کند.
اقتصاد چین محور به سبک دولت‌های گذشته، کمر تولیدکنندگان داخلی را شکست و بسیاری از مردم را به بیکاری اجباری کشاند، بسیاری از مردم به طور غیر مستقیم با استفاده از کالاهای چینی همچون در صنعت خودروسازی جان خود را از دست دادند، صنعت گران به سبب واردات کالاهای مشابه دست از تولید کشیدند و ورشکسته شدند و یا سرمایه تولیدی خود را به سمت بازار ارز و طلا و مسکن بردند، و...، مشاهده می‌کنیم که مراودات تجاری با چین به سبک و سیاق گذشته هیچ حاصلی برای ما نداشته و به مراتب ضربات سنگینی بر اقتصاد کشور وارد ساخته است.
لذا همانطور که دولت توانسته است با مراودات دیپلماتیک سطح روابط سیاسی با کشورهای دنیا را ارتقا بخشد، این توقع وجود دارد تا با نگرش عقلانی و منطقی در مراوده با شرکای اقتصادی، منافع و مصالح اقتصاد داخلی را مدنظر قرار داده و بدون هیچ ملاحظه‌ای بهترین پیشنهادهای تجاری را مورد بررسی قرار دهند. ما باید وضعیت اقتصاد کشور را متحول کنیم و این امر مستلزم تحول در روابط تجاری با جهانیان است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده