ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پادشاه جمهوری تاجیکستان!

پادشاه جمهوری تاجیکستان!

خراسان/ با اصلاح قانون؛ قدرت در انحصار خانواده رحمان قرارمی گیرد.

پارلمان تاجیکستان طرح اصلاحات در قانون اساسی کشور را پذیرفت. اصلاحات جدید در قانون اساسی تاجیکستان راه را برای حفظ قدرت در دست امامعلی رحمان، رئیس جمهور و رستم امامعلی، پسر او تضمین می کند. منتقدان دولت می گویند رحمان عملا به «رئیس جمهور مادام العمر» تبدیل شده است.

به گزارش دویچه وله، مهم ترین اصلاحیه قانون اساسی کاهش سن نامزدهای انتخاباتی برای احراز مقام ریاست جمهوری تاجیکستان است. سن نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از 35 به 30 سال کاهش یافت. این تغییر به گفته کارشناسان از دو نقطه نظر اساسی اهمیت دارد. اول این که رستم امامعلی، پسر 28 ساله رئیس جمهور تاجیکستان این بخت را خواهد داشت که در سال 2020 در انتخابات بعدی ریاست جمهوری تاجیکستان خود را نامزد کند. همچنین، بر اساس اصلاحات جدید امامعلی رحمان می تواند برای سومین بار به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود. بر اساس قانون اساسی فعلی او حق شرکت در انتخابات بعدی ریاست جمهوری در سال 2020 را نخواهد داشت. متن تغییر قانون اساسی به دادگاه قانون اساسی نیز فرستاده شده است. این طرح در ماه مه 2016 نیز به همه پرسی گذاشته خواهد شد. انتخاب شدن اعضای خانواده امامعلی رحمان به عنوان رئیس جمهور در صورتی است که رقیب انتخاباتی برای آن ها وجود نداشته باشد. اقدامی که از قبل پیش بینی شده بود. مهرماه گذشته دیوان عالی دادگستری تاجیکستان با درخواست دادستان دولتی این کشور با تعطیلی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان (IRPT)، بزرگ ترین حزب مخالف، موافقت کرد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده