ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله جهان صنعت محدودیت انتخاب مردم

سرمقاله جهان صنعت/  محدودیت انتخاب مردم

جهان صنعت/ « محدودیت انتخاب مردم » عنوان نگاه نخست روزنامه جهان صنعت به قلم محمد هدایتی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دموکراسی همواره مفهومی مناقشه‌برانگیز بوده است. درباره اینکه چه کیفیت‌هایی سیستم دموکراتیک را مشخص می‌کند، بحث‌های بسیاری صورت گرفته است. از نسخه‌های حداقلی و حداکثری دموکراسی صحبت به میان می‌آید.
با این حال به نظر می‌رسد وجه مشترک همه نظریه‌های دموکراسی بر وجود سازوکارهای انتخاباتی برای برگزیدن مقامات از طریق صندوق‌های رای تاکید می‌کند، یعنی یکی از ویژگی‌های قلمرو دموکراتیک این است که شهروندان قادر باشند به صورت دوره‌ای به انتخاب دست بزنند و از میان برنامه‌های مختلفِ موجود گزینش کنند. مساله اصلی اما بر سر امکان و شرایط انتخاب است؛ اینکه آیا گروه‌های مختلف می‌توانند خود را در معرض انتخاب شهروندان قرار دهند یا نه و دیگر اینکه آیا تفاوت معناداری میان این گروه‌ها از نظر برنامه‌هایی که برای اداره کشور دارند، وجود دارد یا نه. پاسخ به این پرسش‌ها بسیار مهم است از آن جهت که به معنادار بودن انتخابات و صندوق‌های رای معطوف می‌شود. در صورتی که پاسخ به دو پرسش فوق منفی باشد، انتخابات از معنای اصلی خود که همانا مشارکت دادن شهروندان و تجلی یافتن اراده آنهاست، دور می‌شود. در این حالت اهداف و معنای اصلی یک پدیده یا رخداد فراموش می‌شوند و تنها اجرا اهمیت می‌یابد؛ اجرایی که گویی دیگر ارجاعی به هدف اصلی و معنای واقعی ندارد.
با ردصلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، این نگرانی در میان گروه‌های سیاسی به وجود آمده که انتخابات به نوعی به یک «رفتار اجرایی» بدل شود و از حالت معنادار خود فاصله بگیرد و امکان انتخاب مردم محدود شود. این نگرانی می‌تواند انتخابات بعدی را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد و اتکا به صندوق‌های رای به‌عنوان یکی از تجلی‌های اراده مردم و نشانگان مردم‌سالاری کاهش یابد.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X