ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شهر اولین‌های فوتبالی در ایران

شهر اولین‌های فوتبالی در ایران

کاپ/ موزه فوتبالی آذربایجان یکی از موزه های خاص در کشورمان است که سایر استان ها از آن بی بهره اند.
تا قبل از سال 1393 هیچ موزه تخصصی فوتبال در کشورمان وجود نداشت. عمده باشگاه های کشورمان هیچ موزه و آرشیوی از افتخارات خود نداشتند و حتی اکثر جام ها و افتخارات کشورمان به مرور زمان از بین رفته بود. حتی سه جام ملت های آسیا که طی سال های 1347، 1351 و 1355 توسط ملی پوشان کشورمان به دست آمده بود، در ایام انقلاب از موزه فدراسیون برداشته شد و دیگر هرگز دیده نشد. در این میان شاید باشگاه پاس یک استثنا در بین باشگاه های ایران باشد که یک موزه اختصای از تمام افتخارات رشته های مختلف خود دارد. با این وجود کاری که در 4 دی 1393 در تبریز انجام شد، کاری بی سابقه در تاریخ فوتبال ایران بود.
در این روز موزه فوتبال آذربایجان افتتاح شد. مجموعه ای کم نظیر از کاپ‌ها، مدال‌ها، پیراهن و لباس ورزشی قهرمانان آذربایجان در زمانی حدودا یک قرنی و از ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۳. در این مجموعه می توان حتی شناسنامه حسین صدقیانی( اولین مربی تاریخ تیم ملی فوتبال ایران)، توپ های بسیار قدیمی، عکس منتخب تبریز در 9 دهه پیش و..را دید. همچنین عکس‌هایی از تیم‌های تراکتورسازی، ماشین ‌سازی و شهرداری در دهه‌های مختلف و همچنین عکس بازیکنان شهید فوتبال تبریز وجود دارد.
به نظر می رسد آذربایجانی ها قبل از سایر نقاط ایران پی به اهمیت تاریخ فوتبال و حفظ هویت های خود برده اند. کاری که لازم است توسط سایر نقاط ایران نیز تکرار شود. لازم است که بزرگان فوتبال ایران طی یک قرن فوتبال ایران از لایه های پنهان تاریخ خارج شوند و در تاریخ فوتبال ما جاودانه شوند. کاری که نیاز به الگوبرداری از تبریزی ها دارد و البته به کمک تمام علاقه مندان به فوتبال نیاز دارد. کاری که البته باید توسط فدراسیون فوتبال ایران نیز انجام شود و کلیه یادگارهای فوتبالی مملکت را از خطر نابودی نجات دهد.

شهر اولین‌های فوتبالی در ایران

شهر اولین‌های فوتبالی در ایران

شهر اولین‌های فوتبالی در ایران

شهر اولین‌های فوتبالی در ایران

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده