ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله سیاست روز انحراف در آرمان‌های کشورهای اسلامی

سرمقاله سیاست روز/ انحراف در آرمان‌های کشورهای اسلامی

سیاست روز/ « انحراف در آرمان‌های کشورهای اسلامی » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نزدیک به ۵۰ سال از تأسیس سازمان کنفرانس اسلامی با عضویت ۵۷ کشور از قاره‌های جهان که همه آنها اسلامی هستند می‌گذرد. اما در این زمان طولانی این سازمان که اکنون نام خود را تغییر داده و به سازمان همکاری کشورهای اسلامی شناخته می‌شود، تا چه اندازه اهداف و برنامه‌های خود را دنبال کرده است؟
این سازمان در ابتدا برای حمایت از مبارزه ملت فلسطین و بازپس‌گیری اراضی اشغالی از سوی رژیم اسرائیل شکل گرفت.
گرچه در اهدافی که برای این سازمان قید شده ۷ بند دیده می‌شود، اما هر کدام از این بندها به نوعی بر موضوع فلسطین و اشغال این کشور که به اسرائیل تبدیل شده تاکید کرده است.
۱- ارتقای همبستگی اسلامی میان کشورهای عضو.
۲- حمایت از همکاری میان کشورهای عضو در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و دیگر موارد اساسی و مشورت میان کشورهای عضو در سازمان‌های بین‌المللی.
۳- تلاش در جهت محو تبعیض‌ نژادی و پایان بخشیدن به استعمار در همه اشکال آن.
۴- اتخاذ تدابیر لازم برای پشتیبانی از صلح و امنیت بین‌المللی مبتنی بر عدالت.
۵- هماهنگ کردن تلاش‌‌ها به منظور حفاظت از اماکن مقدس و آزاد‌سازی آنها و پشتیبانی از مبارزه ملت فلسطین و کمک به این ملت برای بازپس‌ گرفتن حقوق خود و آزاد نمودن سرزمینشان.
۶- پشتیبانی از مبارزه همه ملل اسلامی در راه حفاظت از کرامت، استقلال و حقوق ملی‌شان.
۷- ایجاد فضای ارتقای همکاری و تفاهم میان کشورهای اسلامی و دیگر کشورها.
این ۷ بند اهداف سازمان را روشن بیان کرده و همه کشورهای عضو نیز باید در راستای برآورده کردن این اهداف اقدام کنند.
اما بررسی اجمالی عملکرد سازمان همکاری اسلامی به خوبی نشان می‌دهد که نه تنها تاکنون هیچ یک از این بندها که مهمترین آن موضوع سرزمین‌های اشغالی فلسطین است، اجرا نشده بلکه خلاف آن هم دیده می‌شود.
مدت‌های طولانی است که این سازمان اسلامی برای پیگیری مسئله فلسطین که مهمترین گرفتاری جهان اسلام است، جلسه‌ای برگزار نکرده و به آن بی‌توجهی نشان می‌دهد. در حالی که فلسفه وجودی این سازمان، برگرفته از تجاوز و اشغال فلسطین به دست رژیم اشغالگر قدس است.
اوضاع مردم فلسطین در سرزمین‌های اشغالی هر روز وخیم‌تر می‌شود، اما مبارزات گروه‌های مقاومت فلسطینی همچنان ادامه دارد و این روند در حالی جریان دارد که کشورهای اسلامی با وعده حمایت از مردم و سرزمین فلسطین، نه تنها اقدامی انجام نمی‌دهند بلکه برای برقراری روابط سیاسی با رژیم اسرائیل پیش‌قدم هم می‌شوند. اکنون چندین کشور اسلامی با رژیم اشغالگر قدس دارای روابط سیاسی و اقتصادی هستند که چنین رفتاری با روح سازمان کشورهای اسلامی در
تضاد است.
اکنون دبیرخانه دائمی سازمان همکاری‌های اسلامی در عربستان قرار دارد. کشوری که حاکمیت آن، نه تنها برای ارتقای همبستگی میان کشورهای اسلامی عضو آن، اقدامی انجام نمی‌دهد، بلکه درصدد ایجاد تفرقه و فتنه در جهان اسلام است.
نشست اضطراری سازمان همکاری کشورهای اسلامی با درخواست رژیم سعودی، در ریاض برگزار شد و در این نشست که ماهیت اصلی آن علیه ایران بود، بیانیه‌ای علیه جمهوری اسلامی منتشر کرد.
چنین اتفاقی در درون سازمان کشورهای اسلامی در حالی می‌افتد که فجایع و اتفاقات بسیار دردناک‌تری در جهان اسلام می‌افتد اما دریغ از برگزاری یک نشست عادی از سوی این سازمان تا شاید بتواند اندکی از آلام مسلمانان جهان را بکاهد.
مهمترین آن، موضوع فلسطین است که اکنون مغفول واقع شده و می‌رود تا شاید به فراموشی هم سپرده شود. همه اقداماتی که از سوی سران رژیم سعودی انجام می‌شود، به نفع رژیم صهیونیستی و به ضرر جهان اسلام و آرمان‌های فلسطین است.
رژیمی که خود در یمن اقدام به قتل‌عام مردم مظلوم این کشور کرده و تاکنون هزاران نفر را به شهادت رسانده، هزاران نفر را زخمی کرده و یمن را ویران نموده است، در منا و مکه مکرمه فاجعه به بار می‌آورد و هزاران نفر از زائران‌خانه خدا را به کام مرگ می‌کشاند، مردم بحرین را سرکوب می‌کند و در سوریه و عراق با دخالت‌های این رژیم و حمایت از تروریست‌های تکفیری، هزاران نفر از مردم سوریه و عراق قتل‌عام شده‌اند، سازمان کشورهای اسلامی هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهد اما، حمله مشکوک به سفارت سعودی در تهران با برگزاری چندین نشست اضطراری از جمله شورای همکاری خلیج‌فارس، اتحادیه عرب و نشست سازمان همکاری اسلامی مواجه می‌شود.
سازمان همکاری کشورهای اسلامی با اقدامات رژیم سعودی ارزش خود را از دست داده و اکنون ناکارآمدی خود را به اثبات رسانده است. این سازمان اکنون به خاطر نفوذ آل‌سعود در آن، به یک سازمان وابسته و خود فروخته تبدیل شده که انحلال آن می‌تواند از یک‌سو کمک بزرگی به مسلمانان جهان اسلام باشد و از سوی دیگر، تکیه آل‌سعود به آن قطع می‌شود.
سران سعودی تصور می‌کنند، بیانیه‌هایی از جنس شورای همکاری خلیج‌فارس، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی، آنها را از ورطه سقوط نجات خواهد داد، درحالی که ضعف سعودی‌ها را در مقابل جمهوری اسلامی ایران به اثبات می‌رساند و به همین خاطر اعتماد و اعتبار چنین سازمان‌هایی از جمله سازمان همکاری اسلامی از بین می‌رود.
آل‌سعود نه تنها سر عقل نمی‌آید، بلکه برای این که موضع انقلابی ایران اسلامی به آنها نشان داده شود، نیازمند اقدامات قاطعی است تا سران سعودی توهم قدرتمندی نکنند. دولت و دستگاه دیپلماسی در این زمینه نقش مهمی دارند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X