ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابتکار نوشت: استراتژی اصولگرایان در مرحله دوم انتخابات مجلس دهم چیست؟

ابتکار نوشت: استراتژی اصولگرایان در مرحله دوم انتخابات مجلس دهم چیست؟

ابتکار/ متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دهم اردیبهشت ماه مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود تا تکلیف 69 کرسی باقی مانده از مجلس دهم مشخص و معلوم شود. اصلاح‌طلبان و حامیان دولت لیست خودشان را با عنوان «لیست امید» منتشر و ابلاغ کرد، اما هنوز هیچ لیستی از طیف اصولگرایان نهایی و اعلام نشده است. روز به روز گمانه‌زنی‌ها،شایعات و اخبار درباره دلایل عدم یا تاخیر انتشار لیست اصولگرایان داغ‌تر از روزهای قبل می‌شود. با اینکه کمتر از 10 روز به برگزاری دور دوم انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی فرصت باقی است، اما هنوز هیچ لیست و فهرستی از جانب اصولگرایان اعلام نشده است. در حقیقت شایعاتی مبنی بر اینکه اکثر کاندیداهای مستقل برای حضور در به لیست اصولگرایان تمایل و رغبتی نشان نمی‌دهند. بیشتر نامزدها به دلیل شکست سخت طیف راست از «لیست امید» و ترس از شکست احتمالی خودشان در این دور از انتخابات حاضر به ورود به لیست اصولگرایان نیستند.
برخی کاندیداهای اصولگرا حاضرند پرچم خود را عوض کنند
در همین راستا اکثر کارشناسان سیاسی اخبار و شایعات شنیده شده از طیف اصولگرایان را واقعی قلمداد می‌کنند و می‌گویند کاندیداهای اصولگرا و حتی مستقلین به دلیل ترس و واهمه از شکست در انتخابات مجلسی دهم حاضر به ورود «لیست اصولگرایان» نیستند و به این علت تاکنون هیچ لیستی از جانب اصولگرایان اعلام و ابلاغ نشده است. به عبارتی تعداد نفرات کاندیداهای اصولگرا کمتر از آن عددی است که دیگران تصور می‌کنند. اما اخبارهای دیگری مبنی بر اینکه اصولگرایان برای جلوگیری از شکست در انتخابات پرچم جناحی و حزبی خودشان را تغییر داد‌ه‌ و به این استراتژی روی آورده‌اند. حتی این خبر از سوی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد تایید قرار گرفته است. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت اطلاع دارم که در خیلی از شهرستان‌ها کاندیداهای اصولگرا به اصلاح‌طلبان پیشنهاد کرده‌اند که ما حاضریم پرچم خود را عوض کنیم. وی درباره استراتژی اصولگرایان برای دور دوم انتخابات و کاهش حملات تندروها به برجام اظهار کرد: آن‌ها استراتژی سکوت را پیش گرفته‌اند. احتمالا از هفت اسفند درس گرفته باشند و به همین دلیل استراتژی سکوت را مبنا قرار دادند تا با ایجاد نکردن حساسیت در بین مردم در 10 اردیبهشت، بتوانند 30 تا 40 کرسی را به دست آورند. این 30 تا 40 کرسی بخشی از برنامه آن‌هاست و اگر این، دلیل سکوت آن‌ها باشد، استراتژی منطقی و درستی را پیش گرفته‌اند. این نماینده مجلس شورای اسلامی به خبرآنلاین گفت آن‌ها در هفت اسفند متوجه شدند که رفتار و کردارشان و سخنانشان در بین مردم اقبال عمومی پیدا نکرده است و اولین انتخابات پیش‌رو در دهم اردیبهشت است و طبیعتا با استراتژی سکوت سعی بر این دارند تا بتوانند تعداد قابل قبولی از کرسی‌های باقی مانده مجلس دهم را به دست آورند، برنامه بعدی آن‌ها برای سال 96 خواهد بود. جعفرزاده درباره دلیل منتشر نشدن لیستی از طرف اصولگرایان برای دور دوم انتخابات، نیز گفت اخبار موثق دارم که در بعضی از شهرستان‌ها هیچ کاندیدایی برای حضور در لیست اصولگرایان ابراز تمایل نکرده است. آن‌ها می‌گویند ما با حضور در لیست شما صدمه می‌بینیم.
جریان رقیب از شکست واهمه دارد
حال سوال اینجاست، اصولگرایانی که تا دیروز تفکرات جناحی خودشان را نسبت به دیگر جناح‌ها ارجح می‎دانستند چه اتفاقی افتاده است که پرچم سیاسی و حزبی‌شان را تغییر دهند تا در مرحله دوم انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی با شکست مواجه نشوند؟ آیا این رویکرد و استراتژی جدید اصولگرایان برای سایر جریان‌ها و گروه‌های سیاسی قابل قبول است یا خیر؟ آیا این روش باعث می‌شود تا اصولگرایان در انتخابات دهم اردیبهشت پیروز شوند؟ شهربانو امانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با «ابتکار» درباره رویکرد جدید اصولگرایان اظهار کرد: انتخابات مرحله دوم مجلس دهم شورای اسلامی از اهمیت بسزایی برخوردار است و اکثر حوزه‌های انتخابیه تعیین تکلیف شده و بنابراین مرحله دوم انتخابات بسیار مهم تلقی می‌شود. وی با بیان اینکه انتخابات ایران حزبی نیست و رسانه‌های ملی و عمومی در مرحله دوم انتخابات کم کاری می‌کنند، افزود: با توجه به این موضوع مردم ایران باید انتخابات مرحله دوم را ارزشمند بدانند و در این مرحله نیز مشارکت حداکثری داشته باشند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب انتخابات مرحله دوم مجلس را تکمیل کننده گام دوم دانست و در این باره اضافه کرد: اصولگرایان در مرحله اول انتخابات مجلس به اجماع نرسیدند و اصولگرایان معتدل برای تشکیل مجلسی توانمند و قدرتمند سعی بر این کردند تا مشکلات زمین مانده را بردارند و کمک کننده دولت روحانی باشند. در حقیقت اصولگرایان معتدل به لیست امید و ائتلاف فراگیر پیوستند به عبارتی این طیف سیاسی با اصلاح‌طلبان همراه شدند. امانی در ادامه بیان کرد: برخی مستقلین نه خودشان را اصولگرا نامیدند و نه اصلاح‌طلب به نوعی جناح سیاسی خودشان را اعتدالگرا و میانه‌رو معرفی کردند و مردم نیز متوجه شدند، اما جبهه پایداری خودش را با اسم‌های مختلفی معرفی کرد یعنی در انتخابات دور اول با پرچم اعتدال وارد میدان شدند که مردم فهمیدند این کاندیداها اعتدالگرا نیستند. عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه بخشی از اصولگرایان حاضر نشدند با اصلاح‌طلبان همراه شوند ولی بعد از چنین اقدامی ابراز پشیمانی کردند، گفت: این دسته از اصولگرایان دیگر شانسی برای حضور در مجلس دهم نداشته و ندارند یعنی این افراد به این نتیجه رسیدند که مرتکب چه اشتباهی شدند. بنابراین این دسته از اصولگرایان مطمئنا که دیگر هیچ شانسی برای ورود به مجلس دهم ندارند. به گفته او، افرادی که پرچم سیاسی و جناحی خودشان را در این انتخابات تغییر می‌دهند نیز از چنین شانسی برخوردار نیستند. این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اگر اصلاح‌طلبان به اصولگرایان اجازه ورود به لیست ائتلاف نمی‌دادند قطعا اصولگرایان نمی‌توانستند وارد مجلس دهم شوند و به همین دلیل است که مستقلین و برخی اصولگرایان خواهان این بودند تا در لیست ائتلاف حضور داشته باشند. ضمن آنکه این مساله در مرحله دوم انتخابات نیز به چشم می‌خورد. وی با بیان اینکه تغییر استراتژی و پرچم جناحی از جانب برخی اصولگرایان خلاف قاعده بازی است، تاکید کرد: متاسفانه بعضی از افراد هنوز بر این باورند که بازی تمام نشده است و با ادامه چنین روندی می‌توانند در دور دو انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی مانور سیاسی دهند در حالی‌که این طور نیست.
تغییر تاکتیک و استراتژی جواب نمی‌دهد
امانی در ادامه افزود: دور دوم انتخابات برای اصولگرایان چندان مهم نیست در حقیقت آن‌ها به دنبال ورود همه کاندیداهای مستقل و اصولگرا به مجلس دهم هستند و بعد یارگیری جناحی و سیاسی کنند. در حالی‌که چنین قضیه‌ای در سپهر سیاسی کشور پذیرفته شده نیست. او در این باره اظهار کرد: ما معتقدیم که مجلس دهم مجلسی ائتلافی است و از طرفی جریان‌ها و فراکسیون‎های سیاسی شناسنامه‌دار تشکیل خواهد شد. بنابراین اکثریت مجلس دهم به افرادی که به دنبال منافع و مصالح سیاسی کشور هستند، تعلق دارد که در این راستا ائتلاف بزرگ اصلاح‌طلبان برنامه داده‌اند. عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: اصولگرایان با تغییر پرچم خود درصددند خرج خودشان را با ائتلاف اصولگرایان یا مستقلین جدا کنند و این موضوع نشان‌دهنده ترس و واهمه آن‌ها از شکست در انتخابات است چراکه پیروزی قاطع و 100 درصد لیست امید در تهران تاثیر بسیار زیادی در کشور گذاشت. این فعال سیاسی اصلاح‌‍طلب حوزه‌های باقی مانده از مجلس دهم شورای اسلامی را تحت تاثیر پیروزی لیست امید در تهران دانست و افزود: آقایان اصولگرا به سراغ کاندیداهای مستقل رفته‌اند تا بلکه بتوانند رضایت آن‌ها را برای ورود به لیست خودشان جلب کنند. ولی مشاهده می‌کنید که اقبال و تمایل مستقلین به لیست امید بود نه اصولگرایان به عبارتی اعتدالگرایان و مستقلین می‌دانند که اگر اصولگرایان از آن‌ها حمایت مالی و غیر مادی کنند شانس کمی برای حضور در مجلس دهم خواهند داشت. به گفته امانی، حمایت اصولگرایان کمکی به جمع آوری رای حداکثری اعتدالگراها و مستقلین نخواهد کرد. این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم بر فضای سیاسی و انتخابات نظارت کامل دارند، گفت: سرنوشت کاندیداهایی که به مردم دروغ می‌گویند و پرچم جناحی و سیاسی خودشان را از ملت مخفی می‌کنند مانند «سوره زلزال» خواهد شد. بنابراین تغییر تاکتیک و استراتژی در شهرهای بزرگ و کوچک جواب نمی‌دهد در حقیقت مردم این قبیل کاندیداها را متهم به سیاسی کاری و مخفی کاری خواهند کرد. مردم به دنبال کاندیداهایی می‌گردند که تفکرات سیاسی خودشان را واضح و شفاف بیان کنند. او در ادامه تصریح کرد: در گذشته نمایندگانی در مجلس شورای اسلامی بودند که ابتدا خودشان را اصلاح‌طلب معرفی می‌کردند و بعد از ورود به مجلس منکر تفکر اصلاح‌طلبی شدند. به نوعی اول اصلاح‌طب و بعد اصولگرا شدند جالب اینجاست که به خاطر همین تغییر موضع و استراتژی، مردم در مرحله بعدی به آن فرد رای ندادند. امانی با تاکید بر اینکه کاندیداها ابتدا باید موضع و تفکر سیاسی خودشان را صادقانه اعلام کنند تا مردم به آن‌ها رای دهند، تاکید کرد: می‌گویند اول برادریتو ثابت کن بعد ادعای ارث داشته باش. بنابراین کاندیداهای که درباره تفکرات سیاسی خود به مردم دروغ می‌گویند دچار رای سلبی خواهند شد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است اصولگرایان به صورت چراغ خاموش در مرحله دوم انتخابات حرکت کنند، گفت: فردی که می‌خواهد اقدام و کار سیاسی انجام دهد هیچ نیازی نیست که چراغ خاموش حرکت کنند. ضمن اینکه بارها شیوه‌های این چنینی در کشور شکست خورده است از طرفی اصولگرایان با پروژکتور در حال حرکتند نه چراغ خاموش. بنابراین صداقت باید جزیی از سیاست باشد.

* علی فراهانی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده