ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرایی توجه ویژه چین به روابط راهبردی با ایران

چرایی توجه ویژه چین به روابط راهبردی با ایران

خراسان/ از آخرین باری که یک رییس جمهور چینی در کاخ سعدآباد مورد استقبال همتای ایرانی خود قرار گرفت 14 سال می گذرد و حالا کمتر از یک هفته پس از آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) میان ایران و 1+5 ، شی جین پینگ ؛ رییس جمهور چین راهی تهران شد تا اولین مهمان عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران باشد که پس از اجرایی شدن برجام به کشورمان سفر می کند.
سفری که قرار بود اردیبهشت انجام شود
گفته می شد این سفر قرار بوده اردیبهشت ماه انجام شود اما شنیده ها حاکی است تحولات منطقه در آن زمان و به ویژه جنگ عربستان علیه یمن باعث تعویق این سفر به زمان فعلی شد. هرچند به نظر می رسد انجام سفر رییس جمهور یکی از کشورهای عضو شورای امنیت که به عقیده برخی کارشناسان، آینده اقتصادی و سیاسی دنیا را رقم خواهد زد در شرایط فعلی می تواند مورد استقبال تهران بوده و پیام های مثبتی از جمله موارد زیر داشته باشد :
1- چین فصل جدیدی از حضور سیاسی و امنیتی خود در منطقه غرب آسیا را تجربه می کند . سردمداران پکن به این نتیجه رسیده اند که اگر این کشورمایل به اثرگذاری بیشتر در جهان و نظام بین الملل درون آن است یکی از اقدامات مهم و فوری حضور بیشتر و محسوس تر در غرب آسیا خواهد بود .
به نظر می رسد چین نیز همچون روسیه ، جمهوری اسلامی را به عنوان یک قدرت برتر در این منطقه شناسایی کرده و مشورت های سیاسی خود را با تهران گسترش داده است .
در چند ماه اخیر تقریبا کمتر هفته ای را شاهد بودیم که یکی از مقامات این کشور در تهران نبوده و مشغول رایزنی نباشد که خود بیانگر نگاه خاص چین به جمهوری اسلامی برای همکاری های امنیتی به ویژه مقابله با تروریسم و افراط گرایی است که چین را نیز در استان های غربی خود – به خصوص سین کیانگ – تهدید می کند .آنچه بیان شد زیر مجموعه یک اقدام بزرگ میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین است که در سفر رئیس جمهور چین به تهران تحت عنوان " سند مشارکت جامع راهبردی ایران و چین " از آن رونمایی صورت گرفت .
گفته می شود این اولین سند راهبردی و جامعی است که ایران پس از انقلاب با یک کشور آن هم در چنین سطحی امضا می کند و چین نیز اگرچه با بیش از شصت کشور جهان چنین سندی را دارد اما بررسی ها نشان داده تاکنون سندی با این ابعاد و جامعیت را با کشوری نداشته است. تحولات اخیر سیاسی منطقه و جهان و به ویژه نوع مناسبات یک ساله اخیر غرب و به ویژه آمریکا با روسیه در بحران اوکراین این زنگ خطر جدی را برای پکن هم به صدا درآورده تا به دنبال شرکایی باشد که تضمین کننده امنیت ،تجارت و انرژی برای چین باشند که به نظر می رسد چین در این استراتژی نگاه ویژه ای به ایران دارد.لذا پیش بینی می شود تا این سند نقطه عطفی در روابط دو کشور در عرصه های راهبردی و بلند مدت باشد .امضای 17 سند در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی ، تجاری ، انرژی ، فناوری و هسته ای و حضور هیئتی عالی رتبه از چین به همراه رییس جمهور این کشور شامل وزرای خارجه ، بازرگانی ، امور راه ابریشم ،
فناوری اطلاعات ، رییس سازمان انرژی اتمی ، مشاور سیاسی و امنیتی و ... همگی بیانگر نگاه مثبت و بلند مدت چین به ایران به عنوان یک منبع باثبات تامین انرژی و یک بازار مصرف بزرگ از یک سو و یک قدرت منطقه ای برای همکاری های سیاسی و امنیتی از سوی دیگر است و انتشار این سند مشترک نیز می تواند ظرفیت های میان دو کشور را بیش از پیش گسترش دهد .
2-نکته دوم، رفع این نگرانی و شاید فضاسازی نامطلوب میان ایران و چین بابت تغییر نگاه اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی به غرب، پس از اجرای برجام و کاهش چالش ها با آمریکا و اروپا باشد .تهران در این سفر به صورت رو در رو با مقامات عالی رتبه پکن این موضوع را مطرح و تثبیت خواهد کرد که تمایلی به چرخش ناگهانی به سوی غرب نداشته و این موضوع را در راستای منافع ملی و دراز مدت خود نمی داند زیرا اصولا هیچ عاقلی کشوری که در شرایط سخت تحریم با شمار بیش از 50 میلیارد دلار مبادلات تجاری را سروسامان داده رها نکرده و بر غرب بدعهد و بدسابقه تکیه نخواهد کرد. در این میان سفر جین پینگ به ایران پس از سفر به عربستان و مصر انجام می شود و این درحالی است که در هفته گذشته نیز ایران میزبان یکی دیگر از مقامات عالی رتبه منطقه – نخست وزیر پاکستان – بود که او هم ازعربستان به تهران آمد و اینها می تواند این تلقی را ایجاد کند که عربستان در حال دادن پیام های مسالمت جویانه جهت از بین بردن تنش میان تهران و ریاض از طریق سران کشورهای دوست با دو دولت است .
3-ما سال هاست به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری شانگهای حضور داریم و تحریم های شورای امنیت باعث شده بود تا جلوی عضویت دائم کشورمان در این سازمان مهم منطقه ای گرفته شود، به نظر می رسد با لغو تحریم های شورای امنیت یکی از راه های باز شده به روی روابط خارجی جمهوری همین پیوستن به عنوان عضو دائم به شانگهای باشد که در این مسیر موافقت و هماهنگی چین بسیار موثر خواهد بود طبق شنیده ها در سند تنظیم شده میان ایران و چین این مسئله و حمایت پکن از تهران برای عضویت دائم در شانگهای وجود دارد .
4-قصد جمهوری اسلامی در دوران پس از تحریم این است که ظرفیت های نهفته و بسته مانده خود در زمان فشارها را شکوفا کرده و در این مسیر به بازارهای گسترده و روبه رشدی همچون شرق آسیا و به ویژه چین نیاز مبرم دارد . تا قبل از برجام فروش نفت کشورمان به چین حدود 550هزار بشکه در روز بوده که این مقدار با توجه به رشد اقتصادی در چین و قیمت بالاتر نفت در شرق آسیا می تواند به میزان یک میلیون بشکه در روز نیز افزایش یابد .
بر این اساس گفتگو با مقامات اقتصادی چین در این سفر و رایزنی های لازم برای بستر سازی این مهم می تواند از اتفاقات خوب سفر شی جین پینگ به تهران باشد .
5-نیاز گسترده چین به انرژی جنوب غرب آسیا باعث نزدیکی این کشور به منطقه و خروج از انزوای سیاسی سال های گذشته شده است . بر این اساس پکن در تحلیل خود به این نتیجه رسیده است که با ثبات ترین و قابل اعتماد ترین کشور در این منطقه حساس و پر فایده جمهوری اسلامی ایران خواهد بود که با داشتن بزرگترین ذخایر نفت و گاز دنیا، تامین کننده مطمئن و باثبات نیازهای سوختی چین به شمار خواهد رفت لذا حضور رییس جمهور چین در تهران اگر چه می تواند به لحاظ افزایش صادرات انرژی از کشورمان به چین حائز اهمیت باشد اما برای طرف مقابل نیز که می خواهد سوخت زغال سنگی و پر خطر خود را به نفت و گاز تبدیل نماید جذابیت های خود را خواهد داشت .
در مجموع باید گفت که در ارتباط با چین فراموش نکنیم که این کشور در سخت ترین شرایط تحریمی در کنار ایران ایستاد و اگرچه به دنبال منافع خود بوده اما با این وجود توانست با مقاومت در برابر آمریکا بخشی از نیازهای کالایی ، پولی وسرمایه ای کشورمان را تامین کند . حضور شی جین پینگ در تهران پس از یک هفته از شروع برجام نیز خود نشان از نگاه ویژه چین به ایران و آینده روشنی است که دو کشور می خواهند در پرتو باز شدن قفل های ظالمانه تحریم برای یکدیگر ترسیم نمایند، فرصتی که در صورت استفاده، دو طرف می توانند تامین کننده منافع حداکثری پکن و تهران در منطقه و جهان باشند .

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X