ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دایناسورها پیش از برخورد سنگ آسمانی رو به زوال بودند

دایناسورها پیش از برخورد سنگ آسمانی رو به زوال بودند

ایرنا/ نتیجه یک مطالعه تازه نشان می دهد که جمعیت دایناسورها 50 میلیون سال پیش از آن‌ که برخورد یک سیارک عظیم به زمین موجب انقراض کامل آنها شود، رو به افول بود.
این ارزیابی به مناقشه جاری درباره وضعیت دایناسورها هنگام برخورد یک سنگ 10 کیلومتری به زمین در حدود 66 میلیون سال قبل، دامن می زند.
تیم محققان که نتایج مطالعه آنها در نشریه پی‌ان‌ای‌اس (PNAS) چاپ شد، می گوید که جمعیت دایناسورها در درازمدت دچار افول شده بود، زیرا نمی‌توانستند خود را با تغییرات زمین سازگار کنند.
محققان بقایای فسیلی دایناسورها را از زمان ظهور آنها در حدود 231 میلیون سال پیش تا زمان انقراض آنها، آنالیز کردند و دریافتند که گونه های تازه ابتدا با سرعتی انفجاری تکامل می یافتند. اما در حدود 160 میلیون سال قبل این فرآیند کند شد و در نهایت از 120 میلیون سال قبل افت جمعیت گونه های مختلف دایناسورها شروع شد.
دکتر مانابو ساکاموتو، فسیل شناس در دانشگاه ردینگ، که سرپرستی تحقیقات را به عهده داشت، گفت:‌ انتظار چنین نتایجی را نداشتیم. هرچند آنها در نهایت در اثر برخورد سیارک به زمین منقرض شدند، اما از 50 میلیون سال پیش از برخورد سیارک، روند نابودی آنها شروع شده بود.'

**الگوی ضد و نقیض
تحلیل ساکاموتو نشان می دهد که سرعت زوال ساروپادهای گردن دراز از سایر گونه های دایناسورها بیشتر بود، درحالی که افول جمعیت تروپادها یعنی گروهی که شامل تی-رکس است، سرعت کمتری داشت.
دکتر کریس وندیتی، زیست شناس تکاملی از دانشگاه ردینگ که از دیگر محققان این مطالعه است، اعتقاد دارد که آن سیر نزولی 50 میلیون ساله، دایناسورها را بیش از پیش در برابر فاجعه های طبیعی که پس از برخورد سیارک اتفاق افتاد، آسیب پذیر کرد.
او گفت:‌ اگر آنها همچنان قدرتمندانه بر زمین مسلط بودند، احتمالا شاید از آن فاجعه جان به در می بردند.
مطالعه ای نیز که دو سال قبل منتشر شد، حاکی از آن است که بعضی گونه های دایناسورها در حال زوال بودند، اما تنها برای چندین میلیون سال پیش از برخورد سیارک به زمین.
تحقیقات تازه حاکیست که آن زوال ده ها میلیون سال پیشتر شروع شد و گریبان گونه های خیلی بیشتری را گرفت.
چرا دایناسورها رو به زوال بودند؟ هیچ کس نمی داند اما یک احتمال، ناتوانی آنها در سازگار شدن با تغییرات محیطی است.

**فشار تکاملی
شرایط 230 میلیون سال قبل هنگام ظهور دایناسورها ایده آل بود. هوا از قطب تا خط استوا گرم و همه جا سرسبز بود.
اما با سرد شدن آب و هوا و تغییر سطح آب دریاها، دایناسورها احتمالا در معرض فشارهای تکاملی تازه ای قرار گرفتند.
دایناسورها و پستانداران تقریبا همزمان تکامل یافتند، اما دایناسورها برای بیش از 100 میلیون سال حکم‌فرما بودند.
تصور عمومی این است که برخورد سیارک به زمین راه را برای غالب آمدن پستانداران فراهم کرد. اما براساس مطالعه تازه پستانداران حتی بدون برخورد آن سیارک هم احتمالا حاکم می شدند.
پروفسور مایک بنتون از دانشگاه بریستول که از دیگر نویسندگان این مقاله است، گفت: آب و هوای جهانی بی وقفه سردتر می شد. دایناسورها به آب و هوای خیلی گرم تکیه داشتند اما پستانداران بهتر خود را با هوای سرد تطبیق می دهند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X