ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

داوداوغلو: دمکراسی در ترکیه پیروز شد

داوداوغلو: دمکراسی در ترکیه پیروز شد

ایرنا/ احمد داوداوغلو رهبر حزب عدالت و توسعه (آک) و نخست وزیر فعلی ترکیه بامداد دوشنبه در جمع هزاران تن از هواداران حزب خود که در محل ساختمان مرکزی این حزب در آنکارا تجمع کرده بودند، گفت: پیروزی حزب آک در انتخابات به مفهوم پیروزی دمکراسی و پیروزی همه ملت ترکیه است.

به گزارش ایرنا، وی که روز یکشنبه را در حوزه انتخاباتی و زادگاه خود قونیه سپری کرد، به دنبال اعلام نتایج انتخابات، بعداز زیارت آرامگاه مولانا در این شهر و سخنرانی کوتاه در جمع مردم این شهر به آنکارا آمد و در فرودگاه این شهر با استقبال گسترده مردم روبرو شد. او گفت: این پیروزی بزرگ حزب آک را مغرور نخواهد کرد و با تواضع ولی با عزم بیشتر به راه خود ادامه خواهد داد.

طرفداران حزب آک از داوداوغلو با تکبیر و شعارهای یا الله بسم الله الله اکبر روبرو شد. شعاری که بیشتر طرفداران حزب ملی گرای حرکت ملی تلفظ می کنند.
او سپس با یک کاروان طولانی راهی ساختمان مرکزی حزب آک در آنکارا شد و در تبعیت از سنتی که رجب طیب اردوغان اولین رهبر و موسس حزب آک شروع کرده و به دنبال هر انتخابات به بالکن رفته و سخنرانی و از طرفداران خود تشکر می کرد، به بالکن مشهور حزب رفت و به طرفدارانی که ساعتهاست در هوای سرد آنکارا در انتظار او بودند، سخنرانی کرد.

وی گفت: 78 میلیون جمعیت ترکیه بدانند که هر کس چه به حزب آک رای داده و یا نداده است، حقوق مساوی داشته و حزب آک از عدالت و قانونمداری عدول نخواهد کرد و این پیروزی دمکراسی در ترکیه است و با عزم راسخ به تحقق هدفهای 2023 میلادی ترکیه که رسیدن به سطح 10 کشور بزرگ اقتصادی است، تلاش خواهند کرد.

داوداوغلو مدعی شد: رای مردم به حزب متبوع وی به مفهوم خنثی سازی طرحها و توطئه های شومی که در دوره اخیر علیه ترکیه از داخل و خارج در جریان است، می باشد و با این پیروزی 78 میلیون پیروز شده است.

وی گفت: ما پیامی را که مردم در انتخابات 17 خرداد و انتخابات روز یکشنبه دادند، به خوبی درک کرده و به عنوان نخست وزیر 78 میلیون ترکیه ای، بدون تبعیض، سیاست دربرگیرنده همه آحاد ترکیه را دنبال خواهند کرد.

پیروزی حزب آک در انتخابات روز یکشنبه در ورای انتظارات بود و تقریبا می توان گفت: هیچکس چنین نتیجه ای را پیش بینی نمی کرد. چراکه این حزب در انتخابات روز یکشنبه توانست بیش از 23.3 میلیون رای را بخود اختصاص دهد که حدود 5 میلیون بیش از انتخابات گذشته است.

در خوش بینانه ترین نظرسنجی ها نسبت آرای حزب آک حدود 43 درصد برآورد شده بود. این در حالی است که نزدیک به 50 درصد آرا را بخود اختصاص داد.
در حالی که حزب عدالت و توسعه به عنوان پیروز انتخابات پارلمانی ترکیه، می گوید این پیروزی دمکراسی در ترکیه است، احزاب مخالف به استثنای حزب حرکت ملی (م.ح.پ) که شکست سختی در انتخابات خورد، مدعی هستند ترکیه در شرایط بسیار فوق العاده ای به استقبال انتخابات رفت و اگر شرایط عادی بود، نتیجه انتخابات بسیار متفاوت می بود.

صلاح الدین دمیرتاش یکی از دو رئیس مشترک حزب دمکراتیک خلق ها (ح.د.پ) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با خانم فیگن یوکسک داغ دیگر رئیس این حزب، گفت: حزب متبوع وی در شرایط بسیار ناعادلانه و فوق العاده و نابرابری به استقبال انتخابات رفت ولی برغم این به عنوان سومین حزب بزرگ در مجلس جدید حضور یافت.

او گفت: حزب دمکراتیک خلق ها هنوز سرپا است و نیفتاده و به مبارزه خود جهت تحکیم مردم سالاری در ترکیه در مجلس نقش آفرینی خواهد کرد.
کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق (ج.ح.پ) نیز در کنفرانس مطبوعاتی کوتاهی مدعی شد حزب متبوع وی به رغم اینکه در شرایط بسیار متفاوت و فوق العاده ای به استقبال انتخابات رفت، موفق عمل کرده است.

حزب جمهوریخواه خلق انتظار کسب حداقل 28 درصد آرا در این انتخابات را داشت و برای جشن گرفتن پیروزی خود در انتخابات روز یکشنبه مراسمی را ترتیب داده بود و محوطه ساختمان مرکزی را تزئین کرده بود که بعداز روشن شدن نتایج همه برنامه ها لغو شد.

اما حزب ملی گرای م.ح.پ که شدیدترین شکست را در این انتخابات خورد همچنان سکوت کرده است و ادعاهایی در خصوص استعفای دولت باغچه لی رهبر این حزب در رسانه های اجتماعی منتشر شده که البته م.ح.پ این ادعا ها را رد کرده است.

براساس آخرین نتایج انتخابات روز یکشنبه 99.9 درصد صندوق های رای شمارش شده که نشان می دهد نسبت شرکت در انتخابات 85.7 درصد بوده است.
انتخابات به رغم نگرانی های امنیتی شدیدی که به ویژه از مناطق شرق و جنوب شرق ترکیه مطرح بود و تاثیرات روانی حملات انتحاری مهیب اخیر در آنکارا که طی آن صدها نفر کشته و زخمی شدند، بر فضای انتخابات حاکم بود، در شرایط بسیار امنی برگزار شد. به نظر کارشناسان نسبت مشارکت بسیار بالای مردم در این انتخابات نیز موید آن است.

آخرین نتایج غیر رسمی نشان می دهد حزب آک برنده اصلی این انتخابات 49.4 درصد کل آرا را به دست آورد و توانست 316 نماینده وارد مجلس کند.
مجلس ترکیه دارای 550 کرسی است و یک حزب سیاسی برای تشکیل دولت مستقل بایستی به تنهایی حداقل 276 کرسی را در اختیار بگیرد. در این شرایط حزب آک به راحتی می تواند تشکیل دولت داده و از مجلس رای اعتماد بگیرد.

ج.ح.پ با کسب 25.4 درصد و 134 نماینده، عنوان بزرگترین حزب مخالف در بیست و ششمین دور مجلس را بخود اختصاص داد. ح.د.پ با کسب 10.7 درصد 59 کرسی را در پارلمان بخود اختصاص داد. ناظران سیاسی عبور این حزب از حدنصاب 10 درصدی مجلس را از نظر سلامت دمکراسی و گستردگی نمایندگی همه آحاد در مجلس جدید ترکیه بسیار با اهمیت ارزیابی کرده و معتقدند حضور این حزب در مجلس جدید می تواند زمینه را برای گرایش به راه حل سیاسی در مساله کرد را تقویت کند.

در این میان سعدی گون رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه بامداد دوشنبه با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در مرکز این شورا اعلام کرد چهار حزب سیاسی به مجلس راه یافته اند.

او شمار افراد دارای شرایط رای دادن در ترکیه را 54 میلیون و 84 هزار و 545 نفر اعلام کرد و گفت: تاکنون 175 هزار و 299 صندوق رای شمارش آرا شده و در مجموع 47 میلیون و 471 هزار و 950 رای در صندوق ها ریخته شده که 46 میلیون و 785 هزار و 920 رای قابل قبول ارزیابی شده و نسبت مشارکت در انتخابات نیز 87.3 درصد شده است.

وی افزود: این آمار غیر رسمی است و پس از بررسی شکایات احتمالی در خصوص شمارش آرا، ظرف 10 و 12 روز نتایج رسمی را اعلام خواهند کرد.

با این روند انتظار می رود دولت جدید در ترکیه ظرف دو هفته تشکیل شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X