ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نیویورک تایمز همکاری سازمان سیا و عربستان در آتش‌افروزی در سوریه را افشا کرد

نیویورک تایمز همکاری سازمان سیا و عربستان در آتش‌افروزی در سوریه را افشا کرد

ایرنا/ نیویورک تایمز با انتشار اطلاعاتی از مقامات امریکایی و عربی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، از پروژه سری «الوار چنار» که در آن نقش همکاری سازمان سیا و عربستان در تامین سلاح و منابع مالی برای آتش افروزان در سوریه را افشا می‌کند، پرده برداشت.

نیویورک تایمز در مقاله‌ای به شرح زیر نوشت: در یک عملیات سری و مشترک عربستان سعودی و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و با استفاده از میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی آل سعود، پس از تامین تسلیحات برای شبه نظامیان تروریست، سوریه را به آتش کشیدند.

نیویورک تایمز می نویسد: تلاش عربستان سعودی با رهبری بندر بن سلطان، رییس اداره استخبارات وقت عربستان سعودی انجام گرفت و وی دستور خرید هزاران قبضه سلاح کلاشینکف و میلیون‌ها خشاب از کشورهای اروپای شرقی به منظور مسلح کردن شورشیان سوری را صادر کرد و رییس سازمان سیا زمینه شماری از این معاملات تسلیحات از جمله معامله تسلیحاتی بزرگی درسال 2012 میلادی از کشور کرواسی برای دولت عربستان را فراهم کرد.

نیویورک تایمز می افزاید، درسال 2013، زمانی که باراک اوباما فرمان سری کمک به شورشان در حال جنگ درسوریه را به سازمان سیا صادر کرد، این سازمان به خوبی می‌دانست برای انجام این عملیات سری، شریک خوبی که حاضر به پرداخت هزینه‌های این عملیات باشد را در دست دارد. گزینه سازمان سیا کسی نبود بجز پادشاهی عربستان سعودی، شریک همیشگی این سازمان در عملیات های مختلف درطول دهه‌های گذشته.

این مقاله می‌افزاید: از این تاریخ، همکاری گسترده سازمان سیا واستخبارات عربستان سعودی درعملیات سری که از طرف سازمان سیا با اسم رمز «الوار چنار» نام گرفت شدت یافت.

یک مقام سابق و فعلی دستگاه کاخ سفید افشار می کند، عربستان سعودی وظیفه ی پرداخت هزینه مالی هنگفت این عملیات و همچنین تامین تسلیحات را برعهده داشته و مامورین سازمان سیا به آموزش شورشیان سوری برای کار با سلاح کلاشینکف و موشک های ضد تانک مشغول شدند.

این منبع آگاه می افزاید، همکاری عربستان سعودی و سازمان سیا تنها برگی از همکاری های گسترده دو کشور درطول دهه های گذشته است و در مورد سوریه، عربستان سعودی وآمریکا با مشارکت هم اقدام کرده و گاهی عربستان سعودی به سادگی کشیدن یک چک برای هزینه ها، آمریکا را به انجام فعالیت های مخفیانه موظف کرده است.

نیویورک تایمز می نویسد، با وجود تقبل هزینه ها از سوی عربستان و برخی دیگر کشورها باعث ادامه همکاری های عربستان و آمریکا بوده است، پایین آمدن قیمت نفت و کاهش وابستگی آمریکا به نفت وارداتی همچنین تمایل دستگاه دیپلماسی باراک اوباما در ایجاد روابط حسنه با کشور ایران باعث کمرنگ تر شدن همکاری های آمریکا و عربستان شده است ولی برخورداری عربستان از منابع نفتی گسترده و نفوذ این کشور در برخی کشورهای سنی، علت سکوت و چشم پوشی آمریکا از نقض حقوق بشر، صدور ایدوئولوژی خشونت طلبانه وهابیت و نحوه برخورد با زنان در عربستان و عدم محکومیت اعدام نمر النمر، روحانی شیعه منتقد به خانواده سلطنتی عربستان در ملاعام را روشن کرده است.

نیویورک تایمز می نویسد: با وجود اینکه حمایت عربستان از گروه های شورشی سوری از آغاز آشکار بوده است ولی بخش مخفیانه همکاری های سازمان سیا با تامین منابع مالی مستقیم افشا نشده بود و این اطلاعات با مصاحبه های انجام شده با مقامات حال وسابق آمریکایی و برخی دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس به دست آمده است که تمامی آنها به دلیل اینکه اجازه صحبت در این خصوص را نداشته اند، به شرط عدم افشای هویتشان حاضر به افشای این اطلاعات شده اند.

مایک روگز، نماینده جمهوری خواه سابق کنگره آمریکا که رئیس کمیته اطلاعات در زمان آغاز این عملیات بوده است در این باره گفت : آن‌ها (عربستان) می دانستند که به ما نیاز داشتند و ما هم می دانستیم نیازمند آن‌ها هستیم. وی ازارایه اطلاعات بیشتر خودداری کرده است.

نیویورک تایمز می افزاید: با وجود اینکه مقامات آمریکا از بیان رقم کمک های مالی عربستان که بالاترین کمک های مالی بین دیگر کشورها علیه دولت بشار اسد بوده است خودداری می کنند ولی کمک های تسلیحاتی و آموزشی عربستان چندین میلیار دلار برآورد می شود.

نیویورک تایمز می نویسد، درست زمانی که آمریکا از طریق عربستان، قطر،اردن و ترکیه میلیاردها دلار منابع مالی دریافت کرده است باراک اوباما این کشورها را به تلاش هرچه بیشتر در بالابردن امنیت منطقه دعوت می کرده است.

نیویورک تایمز ادعا می کند، به گفته دو مقام ارشد آمریکایی، دیوید پتروس و پس از آن رئیس سازمان سیا در جلسه ای متشکل از مقامات امنیتی کشورهای خلیج فارس که در نزدیکی دریای مرده در کشور اردن برگزار شده بود بخاطرعدم هماهنگی این کشورها با مقامات سازمان سیا مستقر در کشورهای اردن و ترکیه در ارسال خودسرانه تسلیحات به کشور سوریه سخنرانی پرخاشگرانه ای داشته است و چند ماه پس از آن باراک اوباما با صدور مجوز عملیات «الوارچنار» به رئیس سازمان سیا، طرح آموزش گروه های شورشی را در پایگاهی در اردن جهت انجام اقدامات کشنده را کلید می زند.

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام سابق اطلاعاتی آمریکا می نویسد، هر زمان که روابط کشورهای عربی تیره‌وتار شده است، آمریکا نقش میانجیگری را ایفا کرده است، برای مثال زمانی پرداخت اقساط مالی عربستان و آمریکا به کشور اردن که آموزش شورشیان درآن انجام شده است عقب افتاده است، کشور اردن به سازمان سیا شکایت کرده است.

«بروس ریدل» تحلیلگر سابق سازمان سیا می گوید، پرداخت های عربستان به سازمان سیا در عملیات علیه سوریه، بی دلیل نبوده است، آنها خواستار برخوردار شدن کرسی برای حق اظهار نظر در دستور کار این بین بوده است.

ویلیام مک کانت، مشاورسابق ضدتروریسم وزارت خارجه آمریکا همچنین دراین باره می افزاید، اگراین همکاری ها(با عربستان)برای مبارزه با تروریسم است، عربستان خود مشکل اعظم در تولید تروریسم است، برهان متقاعد کننده پشت آن چیست؟


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده