ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معادل فارسی کلمات «اوت باکس»، «ارکستر» و «سند»

معادل فارسی کلمات «اوت باکس»، «ارکستر» و «سند»

باشگاه خبرنگاران/ 1- «اوت باکس»‌: معادل آن را کلمه «ارسالی» قرار داده‌اند. این کلمه از ترکیب اسم و «یاء مصدر ساز» ساخته شده است. کلمه «ارسال» کلمه ای عربی محسوب می‌شود و به عنوان مصدر باب افعال در این زبان به‌کار‌می‌رود. به دلیل آنکه این کلمه در زبان فارسی کاربرد زیادی دارد، در بین مردم رواج پیدا کرد. تا اندازه ای این رواج را مشاهده می‌کنیم، که کمتر به عربی بودن آن توجه می‌کنیم. کلمه «فرستاده شده» نیز در زبان امروز وجود دارد، که کلمه ای فارسی محسوب می‌شود. این معادل در زبان امروز به‌کار می‌رود. اما کمتر می‌توان، کاربرد آن را به عنوان معادل کلمه لاتین مشاهده کرد.

2- «ارکستر»‌: معادل آن را کلمه «سازگان» ساخته‌اند. این معادل از اسم و پسوند «گان» ترکیب شده است. هر دو جزء این کلمه را می‌‌توان، در زبان فارسی مشاهده کرد. کلمه «ساز» را می‌توان در متون قدیم از جمله شعر حافظ مشاهده کرد:
چه ساز بود که در پرده می‌زد آن مطرب که رفت عمر و هنوزم دماغ پر ز هواست
این معادل در زبان فارسی به‌کار نمی‌رود، به دلیل آنکه اسم «ساز» با پسوند «گان» ترکیب شده است و همین مسئله سبب رواج نیافتن کلمه معادل شد.

3- «سند»‌: معادل آن را کلمه «ارسال» وضع کرده‌اند. این کلمه، واژه‌ای عربی محسوب می‌شود، که به عنوان معادل کلمه لاتین در زبان فارسی قرار داده شده است. این کلمه در زبان عربی به عنوان مصدر باب افعال شناخته می‌شود. در زبان فارسی کلمه «فرستاده» نیز وجود دارد و کلمه‌ای فارسی است. با وجود این کلمه در زبان فارسی، ضرورت چندانی برای وضع کلمه‌ای عربی به عنوان معادل کلمه لاتین وجود ندارد. با وجود این مسئله، کلمه معادل در زبان فارسی به‌کار می‌رود. اما کاربرد آن نتوانسته است، از میزان کاربرد کلمه لاتین بکاهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X