ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نخست وزیر اسپانیا از تشکیل دولت جدید انصراف داد

نخست وزیر اسپانیا از تشکیل دولت جدید انصراف داد

میزان/ نخست وزیر اسپانیا در پی دیدار سران احزاب این کشور با فیلیپ ششم موقتا از تشکیل دولت جدید انصراف داد.

حزب محافظه کار مردم٬ حزب متبوع او که در انتخابات ماه گذشته با کسب 123 کرسی از سایر رقبا پیشی گرفت از دست یافتن به اکثریت مطلق کرسی های پارلمان بازماند و این ناکامی وی را با تردیدهایی روبرو ساخته است.

این تصمیم در حالی اتخاذ می شود که فیلیپ ششم، پادشاه اسپانیا از ماریانو راخوی خواسته بود تا خود را نامزد تشکیل دولت جدید کند.

رئیس حزب مردم اسپانیا از آراء منفی مخالفانش در پارلمان که اکثریت کرسی ها را در اختیار دارند نگران است و اعلام کرده که با حفظ حق نامزدی فعلا دست نگه می دارد تا ببیند اوضاع چطور پیش می رود.

او گفت: من حقم را برای نامزدی در پست نخست وزیری حفظ می کنم اما هنوز برای تشکیل یک دولت حمایت کافی ندارم. از سوی دیگر امروز متوجه شدم که این پیشنهاد (پادشاه) به احزاب دیگری که حامیان بیشتر و مخالفان کمتری از من دارند هم ارایه شده است.

تردید راخوی پس از آن قوت گرفت که حزب سوسیالیست و حزب پودموس پس از دیدار با پادشاه از تشکیل یک ائتلاف چپ خبر دادند.

این دو حزب در مجموع 161 کرسی از 350 کرسی پارلمان را در اختیار دارند و برای رسیدن به مقصود خود (در اختیار داشتن دست کم 176 کرسی) ناگزیرند به احزاب مناطق استقلال طلب باسک و کاتالونیا رو بیاورند که این خود چالش دیگری است.

پادشاه اسپانیا روز جمعه دور تازه دیدارها با روسای احزاب سیاسی این کشور را پیش از معرفی یکی از آن ها برای تشکیل دولت جدید آغاز کرد.

در چارچوب این دیدارها او با پدرو سانچز٬ رئیس حزب سوسیالیست و پابلو ایگلسیاس، رئیس حزب پودموس دیدار کرده است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X