ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران و چین در پسابرجام

ایران و چین در پسابرجام

جام جم/ متن پیش رو در جام جم منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

روابط خارجی هر کشوری باید دارای گستردگی و تنوع باشد و به عبارت دیگر روابط خارجی یک کشور باید به گونه‌ای تنظیم شود که امکان برقراری رابطه با همه کشورها وجود داشته باشد تا بتوان در زمینه حفظ منافع ملی و کسب اعتبار بین‌المللی موفق بود. این روابط فقط می‌تواند در مواردی کاملا استثنایی حذف شود و اصل بر برقراری رابطه فعال با همه کشورهاست.
نکته بعد ضرورت اولویت‌بندی در روابط خارجی است و کشورهایی که بیشتر می‌توانند به ما در پیشبرد اهداف سیاست خارجیمان کمک کنند باید در اولویت برقراری روابط باشند که در این چارچوب برقراری رابطه با کشورهای همسایه و منطقه در اولویت است.

اولویت سوم نیز برای یک دولت در روابط خارجی این است که به کشورهایی که دارای موقعیت برتر و آینده‌ای پررنگ در معادلات بین‌المللی هستند، توجه ویژه داشته باشد و در راستای همین سیاست ما با برخی کشورها از جمله چین به دلیل موقعیت بین‌المللی، موقعیت جغرافیایی و همچنین امکانات گسترده این کشور، رابطه گسترده‌ای داریم.

هیچ کشوری در سیاست خارجی، تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نمی‌گذارد و بر همین اساس اگرچه در شرایط پسابرجام و رفع تحریم‌ها، روابط ایران با کشورهای غربی و اروپایی، رو به گسترش است اما نمی‌توان از کشورهایی که در دوره گذشته روابط خود را با کشورمان حفظ کردند، غفلت کرد.

علاوه بر این باید به رقابتی که میان کشورهایی چون چین و روسیه با غرب و اروپا و آمریکا وجود دارد توجه کرد و از فرصت‌های این رقابت به نفع خود بهره گرفت.

به امکانات فوق‌العاده و موقعیت بین‌المللی چین نیز باید توجه داشت و باید دانست که قطعا حفظ و گسترش روابط با این کشور در چارچوب منافع ملی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

در چنین شرایطی رئیس‌جمهور کشور چین به تهران سفر کرده است و با توجه به روابط دو کشور در سال‌های گذشته و نظر مثبتی که دو کشور به دلایل متعدد به یکدیگر دارند، می‌توان از این فرصت برای گسترش روابط به بهترین نحو استفاده کرد.

جواد منصوری
سفیر پیشین ایران در چین


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده