ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

از بین رفتن اعتیاد به «متامـفتامین» بـا نانولوله‌های کربنی

 از بین رفتن اعتیاد به «متامـفتامین» بـا نانولوله‌های کربنی

شفا آنلاین/ نانولوله‌های کربنی تک‌جداره می‌توانند رفتار اعتیادی موش‌ها را نسبت به متامفتامین از بین ببرد. این نانولوله‌ها مانع تولید دوپامین در مغز می‌شوند. هیچ تاثیر منفی از نانولوله‌های کربنی در مغز موش‌ها دیده نشده است.
به گزارش شفا آنلاین، متامفتامین موجب افزایش رهایش دوپامین در بخش کورتکس مغز می‌شود که این فرآیند موجب بروز عادت و اعتیاد در فرد خواهد شد. پیش از این محققان نشان داده بودند از نانولوله‌های کربنی می‌توان برای درمان بیماری آلزایمر در موش‌ها استفاده کرد.

بررسی‌های پژوهشگران نشان می‌دهد می‌توان از نانولوله‌های کربنی برای درمان اعتیاد به متامفتامین استفاده کرد. بعد از تزریق نانولوله‌های کربنی تک‌جداره منفرد (iSWNT) یا نانولوله‌های کربنی تک‌جداره تجمع‌یافته (aSWNT) به مغز موش‌ها، هیچ تغییری در مورفولوژی مغز موش‌ها اتفاق نیفتاده که این نشان‌دهنده ایمن بودن این روش است.

پژوهشگران تاثیر هر دو نوع نانولوله‌های کربنی را روی مدیریت متامفتامین مغز بررسی کرده و دریافتند تاثیر متامفتامین در مغز بعد از سه ساعت متوقف شد. زمانی که موش‌ها متامفتامین مصرف کردند و بعد به آنها نانولوله‌کربنی تزریق شد، هیچ گونه رفتار اعتیادی در موش‌ها مشاهده نشد. این گروه تحقیقاتی نشان دادند که نانولوله‌های کربنی می‌توانند تولید دوپامین را در مغز کاهش دهند.

نتایج این پروژه نشان می‌دهد که می‌توان از نانولوله‌های کربنی برای درمان اعتیاد به متامفتامین استفاده کرد. کارایی این روش روی انسان‌ها باید بررسی شود. همچنین باید روش‌های دیگر وارد کردن این ماده به بدن، به جای تزریق مستقیم، نیز مطالعه شوند.

دو نوع نانولوله کربنی تک‌جداره وجود دارد: نانولوله‌های کربنی تک‌جداره منفرد و نانولوله‌های تجمع‌ یافته. هر دو نوع در این پروژه بررسی شد که برای این کار 1-2 نانوگرم از نانولوله‌های کربنی تک‌جداره منفرد یا تجمع‌یافته به بطن‌های جانبی مغز موش تزریق شدند. با انجام رنگ‌آمیزی هیستولوژیکی مغز، موضوع ایمنی این نانولوله‌ها بررسی شد. هیچ‌گونه رفتار غیرطبیعی در مغز مشاهده نشد.

وجود نانولوله‌های کربنی تک‌جداری تجمع‌یافته ‌می‌تواند در مدت سه ساعت به شدت مقدار متامفتامین را در مغز کاهش دهد. سه هفته بعد از اتمام درمان، دوباره موش‌ها در معرض متامفتامین قرار داده شدند تا رفتار اعتیادی آنها بررسی شود که نشانی از اعتیاد دیده نشد.سپید[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X