ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعلام‌ جرم علیه سازندگان پلی که در سیل دزفول خراب شد

اعلام‌ جرم علیه سازندگان پلی که در سیل دزفول خراب شد

قانون/ آنقدر باران بارید تا سیل شد و خانه های بسیاری را با خود برد. از میان آب برده ها پلی بود که عمر کوتاهی از زمان ساختش می‌گذشت و در کنار آن پل ساخته شده از دوران ساسانی همچنان پابرجا ماند. اتفاقی نادر از آسیب‌های بلایای طبیعی که نشان داد ساخت و افتتاح طرح های عمرانی در کشور چگونه سر سری و غیر اصولی انجام می شود و چه پول هایی از بیت المال این گونه به باد می رود.

طی روزهای گذشته خبری منتشر شده که اذهان عمومی را به خود جلب کرد. پل قدیم دزفول که در دوره ساسانیان ساخته شده بود با بیش از 1700 سال قدمت در مقابل سیل‌های خروشان پابرجا ماند اما پلی که چند سال پبش ساخته شده به راحتی فروریخت. ‌این حادثه یادآور‌ این مسئله است که بسیاری از پروژه های عمرانی مهندسی و... که طی دولت گذشته ساخته شده یا توجیه اقتصادی نداشته یا از استحکام لازم برخوردار نبوده یا‌اینکه با وجود صرف هزینه های زیاد از بیت المال بی نتیجه رها شده است.

البته باید گفت پروژه های‌اینچنینی کم نیستند و از میان آنها می توان به پروژه مسکن مهر اشاره کرد که طراحی و اجرای آن در دولت قبل کلید خورد و برخی کارشناسان معتقدند شهرک های ساخته شده به درستی جانمایی نشده اند؛ برای مثال بسیاری از‌این ساختمان ها در فضاهایی خارج از شهر ساخته شده اند که فاقد امکانات اولیه و حتی امنیت لازم در برابر بلایای طبیعی هستند و دولت بعدی برای‌اینکه‌این شهرک ها را آماده زندگی کند مشکلات بسیاری را متحمل شده است. حال‌این سوال مطرح است که پروژه هایی که با صرف هزینه های فراوان از بیت المال ساخته می شود نباید با مطالعات دقیق وکارشناسی لازم انجام شود؟ مسئولانی که پروژه های ناکام را افتتاح می کنند در صورت بروز حادثه نباید در برابرآن پاسخگو باشند؟

صادق سلیمی حقوقدان و وکیل دادگستری در گفت وگو با «قانون» با اشاره به‌اینکه در کشور ما مشکل اصلی‌این است که هیچ گونه نظارتی بر مسئولان رده بالا در دوره تصدی شان صورت نمی گیرد ،گفت: وقتی فردی مسئولیتی را بر عهده می گیرد باید هم در طول دوران مسئولیت و هم پس از خاتمه دوره تصدی اش در برابر هرگونه آسیب یا خسارت یا مسائلی که حادث می شود پاسخگو باشد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: نکته مهم بعدی این است که مسئولان فقط نباید به فکر اتمام پروژه ها باشند بلکه باید تمام سعی و تلاش شان بر‌این باشد که پروژهای عمرانی پزشکی و... به خوبی و با نهایت دقت به اتمام برسند و تمام مسائل امنیتی پروژه و زیرساخت های آن باید با رعایت دقت لحاظ شود.

پرداخت هزینه پروژه ها از جیب مردم

وی افزود: متاسفانه در دولت های قبل بسیار اتفاق افتاده که مسئولان فقط به فکر افتتاح پروژه بودند، تا پروژه را به نام خودشان به پایان برسانند.‌این درحالی است که آنها باید بدانند تمام هزینه های پروژه های عمرانی، پزشکی و فنی و... از جیب تمام ملت، (از بیت المال، فروش نفت که متعلق به همه مردم است یا از مالیاتی که مردم می پردازند) تامین می شود. پس اولا‌این منابع نباید حیف و میل شوند ؛ثانیا‌اینکه باید حق نظارت بر اعمال مسئولان وجود داشته باشد.

این حقوقدان در پاسخ به‌این سوال که در‌این مورد آیا دادستان می تواند اعلام جرم کند، تصریح کرد: دادستان به عنوان مدعی العموم باید بلافاصله علیه افرادی که در زمان ساخت مسئولیت داشتند، اعلام جرم کند حتی زمانی که هزینه‌های نابجایی برای پروژه هایی که توجیه اقتصادی ندارند، صرف می شود باید دیوان محاسبات مستقل عمل و از وزارتخانه ها بازخواست کند. ‌این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر پروژه‌ای که ناقص افتتاح شده (برای مثال همین پل که در لرستان فرو ریخته) بعدها در اثر سیل فرو بریزد و در‌این میان فرد یا افرادی جان خود را از دست بدهند پاسخگویی مسئولان هم جان‌این افراد را باز نمی‌گرداند.

نکته مهم‌این است که دقت و رعایت امنیت در انجام پروژه ها باعث خواهد شد که اولا در آینده و در دولت های بعد خسارتی متوجه پروژه ها نشود و‌ اینکه مسئولان مطمئن باشند در دوران تصدی شان نظارت بر اعمال آنها صورت می گیرد و حتی در صورت تخریب پروژه ها پس از تصدیشان باید در برابر آن پاسخگو باشند و به فکر‌این نباشند که فقط پروژه‌ای را افتتاح کنند و در آینده شاهد تکرار‌ این حوادث نخواهیم بود.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده