ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش 6.5 برابری اسقاط خودروهای فرسوده سنگین در 5 ماه سال جاری

افزایش 6.5 برابری اسقاط خودروهای فرسوده سنگین در 5 ماه سال جاری

فارس/ قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: با طرح معادل‌سازی ارزش اسقاط خودروهای فرسوده سنگین، اسقاط این خودروها در مدت 5 ماه گذشته معادل با 6.5 برابر 7 سال گذشته آن افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، سید مجتبی شفیعی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: طی 7 سال گذشته،به طور میانگین سالانه یک هزار 223 دستگاه خودرو سنگین از چرخه حمل و نقل خارج شده است در صورتی که ظرف 5 ماه گذشته حدود 8 هزار دستگاه خودروی سنگین از چرخه حمل و نقل کشور خارج و اسقاط شده است.

شفیعی با اشاره به تمرکز ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت بر افزایش خروج خودرو‌های سنگین فرسوده از چرخه حمل و نقل اظهار داشت: پیشنهادی را بصورت معادل‌سازی ارزش اسقاط خودروهای فرسوده سنگین با خودروی سبک، به دولت ارائه کردیم و پس از تصویب آن در اواخر سال گذشته، اجرای آنرا آغاز نمودیم که تاثیر قابل توجهی در روند اسقاط خودرو های سنگین داشت.

وی در باره تعداد تفکیکی این خودرو‌ها گفت: در سال جاری 3 هزار و 500 دستگاه مینی‌بوس، هزار و یک دستگاه اتوبوس و 3 هزار 483 دستگاه کامیون و کامیونت فرسوده از چرخه حمل و نقل کشور حذف شده‌اند که این خودروها با مصرف زیاد گازوییل، آلایندگی محیط زیست و به خطر انداختن ایمنی در ترددهای جاده‌ای همه ساله هزینه هنگفتی را بر اقتصاد کشور وارد می‌نمودند.

شفیعی تعداد خودرو‌های سبک اسقاط شده را طی سال‌های اخیر را بیش از 7/1 میلیون اعلام کرد و اظهار داشت: درخصوص ناوگان فرسوده مینی‌بوس کشور نیز که در سال‌های اخیر به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران حمل و نقل شهری و برون شهری درآمده است، برای اولین بار در سال جاری بیش از 3 هزار و 500 دستگاه از این ناوگان از رده خارج شده‌اند که تعداد 2 هزار 127 دستگاه در استان تهران اسقاط گردیده است.

قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت خاطر نشان کرد: با توجه به متوسط سن بالای ناوگان فرسوده سنگین کشور و تبعات منفی گسترده تردد این دسته از خودروها، پیش‌بینی می‌شود با ادامه این روند، تا پایان سال بیش از 19هزار خودروی فرسوده سنگین از رده خارج شده و از هدر رفت حجم زیادی از گازوئیل جلوگیری و میزان آلایندگی هوا و همچنین ریسک تصادفات جاده‌ای تا حدود قابل توجهی کاهش یابد.

شفیعی در ادامه در خصوص انتقال ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به وزارت راه و شهرسازی گفت: هیچ کدام از وظایف و اختیارات ستاد متوقف و یا محدود نشده است و با ایجاد بستر لازم در وزارت راه و شهرسازی به زودی ستاد به این وزارت خانه منتقل می شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده