ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا استقلال در دقایق پایانی دربی‌ها گل می‌خورد؟

چرا استقلال در دقایق پایانی دربی‌ها گل می‌خورد؟

کاپ/ فارغ از همه هیاهوی ایجاد شده، درباره آنچه مظلومی و اصفهانیان با لفظ «درآوردن کار در ثانیه‌های پایانی» از آن نام می‌برند و بی‌توجه به مقصر بودن رحمتی یا دآور در گل خوردن استقلال در پنجمین دقیقه وقت‌های تلف شده دربی، یک ماجرای خاص در جریان گل‌های وقت تلف شده بازی بزرگ وجود دارد؛ ضعف استقلال هنگام جلو افتادن در دربی و به‌خصوص در ١٠ دقیقه پایانی!
تاریخ چه می‌گوید
آمار به ما می‌گوید؛ در ٨١ دربی قبلی، ١٦ بار استقلال و ١٢ بار پرسپولیس، برتری در دربی را با تساوی و عمدتا شکست معاوضه کردند که معروف‌ترین مورد برای استقلال همان دربی معروف ‌سال ١٣٩٠ و هت‌تریک ایمون زاید است و درمورد پرسپولیس هم بازی تا دقیقه ٨٧ برده مقابل استقلال در دربی‌ سال ١٣٨٣ و شکست ٣ بر ٢ در پایان، نقل محافل کری‌خوانی استقلالی‌هاست.
آمار لیگ‌برتر
در تاریخ لیگ‌برتر، آمار به این نزدیکی‌ها نیست. استقلال ١١ بار بازی برده را از دست داده و پرسپولیس تنها ٤ بار! استقلال در ١١ باری که برتری را از دست داده، ١٠ گل در ١٠ دقیقه پایانی دریافت کرده و پیروز میدان لقب نگرفته است. پرسپولیس هم ٤ برتری خود را با دریافت ٣ گل در ١٠ دقیقه پایانی نقش بر آب دیده است. این اختلاف فاحش نشان می‌دهد آبی‌ها در دربی بیش از رقیب تحت فشار روحی، گیج می‌شوند و برتری خود را از دست می‌دهند.
به تفکیک دقیقه
اگر به آمار گل‌ها در ١٠ دقیقه پایانی دربی‌ها نگاهی بیندازیم، بیشتر به درستی مطلب پی می‌بریم. پرسپولیس در دقایق ٨٠، ٨٣ و ٨٦ یکبار، در دقایق ٨٢، ٨٤ و ٨٥ و ٨٩، ٢ بار، ٨٧، ٥ بار(!) و ٩٠ و وقت‌های تلف شده نیمه دوم هم ٣ بار دروازه استقلال را باز کرده و در عوض آبی‌های پایتخت در دقایق ٨١، ٨٣ و ٨٥ و ٨٦ و وقت‌های تلف شده یکبار و در دقایق ٨٧ و ٨٨، ٤ بار گل زدند. به نظر می‌رسد وجود مربیان محافظه‌کاری مانند قلعه‌نوعی و مظلومی در دربی‌های اخیر که همه تلاششان حفظ رکورد بردن و نباختن مقابل پرسپولیس، اجازه تهاجم را در دقایق پایانی دربی‌ها از استقلال گرفته و تیم بر اثر خستگی جسمی و ذهنی ناشی از دفاع مداوم بالاخره کم آورد و گل دقایق پایانی را در دربی دریافت کرد؛ آنچه فرصت پیروزی‌های بیشتر را از نیمه آبی پایتخت گرفت. درسوی مقابل پرسپولیس هر چند قدرت تهاجمی تیم دهه ٦٠ خود را ندارد اما وقتی در دربی عقب می‌افتد، انتحاری‌تر از استقلال عمل می‌کند و به همین دلیل معمولا در دقایق پایانی گل‌های بیشتری می‌زند. این مثال در دربی شماره ٨١ پایتخت نمودی عینی داشت؛ جایی که استقلال در آخرین ثانیه‌های تکمیل پروژه دفاع حدود ٣٥ دقیقه‌ای کم آورد و پرسپولیس کم‌مهره و بی‌هیجان فعلی با حملات ریسکی، بالاخره گل زد.
نگاه یک زخم‌خورده
امید روانخواه به‌عنوان بازیکنی که در ٢ دربی متوالی گل زد و در هردوی آنها شاهد از دست رفتن برتری استقلال بود (در یکی از آنها پرسپولیس در دقیقه ٨٣ گل تساوی را زد)، درباره دلیل افت این تیم در دقایق پایانی اکثر دربی‌ها به «شهروند» می‌گوید: «به نظرم، بحت روحی و روانی مطرح نیست. مربیان تیم‌های پیروز با دفاعی کردن تیمشان، باعث از دست رفتن برتری در دربی می‌شوند. مثلا در همان دربی‌ای ‌که من گل زدم هم تفکرات دفاعی مربی باعث هدر رفتن فرصت کسب ٣ امتیاز شد. متاسفانه مربیان ما به محض جلو افتادن تیم، یک مهاجم را از زمین بیرون می‌کشند و دفاع وارد زمین می‌کنند.»
او صحبت‌هایش را اینگونه ادامه می‌دهد: «واقعا نمی‌دانم آنها فوتبال روز دنیا را می‌بینند یا نه؟! چه اشکالی دارد اگر احساس می‌کنید مهاجم تیمتان ضعیف است، به جای او یک فوروارد دیگر بیاورید تا روند حفظ شود و ضعف شما در خط حمله از بین برود. در نتیجه‌گیری تیم، یک سیستم دخیل است، نه صرفا شخصی خاص. از طرفی در رقابت‌هایی به حساسیت دربی، مربیان با تدابیر درست می‌توانند فشار روحی را از روی دوش تیم برداشته و مانع افزایش استرس و بیشتر شدن اشتباهات شوند. مربیان ما برای حفظ نتیجه، ساختار تاکتیکی تعیین شده از ابتدای بازی را با یک تعویض از بین می‌برند که این اتفاق تبعات مانندی از دست دادن برتری بر اثر یک یا چند اتفاق را دارد.»
حساسیت بالای دربی
محمود فکری کاپیتان سابق استقلال که سابقه مربیگری در این تیم را هم دارد، در بحث پیش‌رو به دفاع از سرمربیان می‌پردازد. او به «شهروند» می‌گوید: «بازی دربی حساسیت بالایی دارد و در همین بازی اخیر هم ثابت شد که ثانیه‌ها در آن تعیین‌کننده است. از سوی دیگر سرمربی تیم‌ها در دربی بیشترین فشار را تحمل می‌کنند؛ مربی‌ای که یک گل جلوست، نگران از دست رفتن است و مربی‌ای که عقب افتاده دنبال جبران. شما به هیچ‌عنوان نمی‌توانید جو نیمکت را در این بازی حساس درک کنید. در عین حال نمی‌شود گفت دلیل همه بازی‌هایی که استقلال در آن برد را با تساوی عوض کرده، ترس مربیان است. البته من به مظلومی انتقاد را وارد می‌دانم چون تعویض‌های او در دربی ٨١ هیچ‌کمکی به استقلال نکرد.»
فکری حرف‌هایش را اینطور پایان می‌دهد: «به‌طور کلی تعدد گل خوردن استقلال در دقایق پایانی دربی‌ها، روی اتفاقات است و نمی‌شود کسی را مقصر اصلی دانست؛ هرچند که گاهی اوقات مربیان تقصیر بیشتری دارند.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده