ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ولایتی: ایران برای اعتلای فرهنگ و تمدن اسلامی تلاش‌های فراوانی داشته است

ولایتی: ایران برای اعتلای فرهنگ و تمدن اسلامی تلاش‌های فراوانی داشته است

تسنیم/ رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جمهوری اسلامی ایران برای اعتلای فرهنگ و تمدن اسلامی تلاش‌های فراوانی داشته است.

علی‌اکبر ولایتی امروز یک‌شنبه 10 آبان 1394، با پرفسور رشدی راشد، ریاضی‌دان و تاریخ‌نگار مصری و استاد تاریخ علم در دانشگاه دنیدیدروی فرانسه که از جمله دانشمندان برجسته جهان اسلام محسوب می‌شود، دیدار و گفت‌وگو کرد.

پروفسور راشد در این دیدار بر اهمیت تبیین علوم اسلامی به عنوان رکن و مبنای بنیادین تمدن بشری تأکید کرد و گفت: پیشنهاد می‌کنم موزۀ تاریخ علم در اسلام و ایران در کشور ایران، به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینۀ تحقیقات فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تأسیس شود که یقیناً برکات و پیامدهای تأسیس چنین موزه‌ای در درازمدت همۀ جهان اسلام را بهره‌مند خواهد کرد.

وی تصریح کرد: اگر ایران که زادگاه و محل بالیدن بزرگانی چون خیام و خوارزمی است، به تأسیس چنین موزه‌ای اقدام نکند و توسط دیگر مراکز ایجاد شود به یقین بعدها این صدمه‌ای جبران ناپذیر به تاریخ عظیم فرهنگ و تمدن غنی اسلامی ایران است.

پروفسور راشد پیشنهاد ترجمۀ چندین اثر مهم و ارزشمند این حوزه از تألیفات خود، و یا مجموعه‌هایی که با مشاوره و یا نظارت وی در فرانسه، به زبان‌های مختلف فرانسه، انگلیسی، ایتالیایی و عربی انجام پذیرفته را به ولایتی ارائه کرد که مورد استقبال قرار گرفت تا این مهم در آیندۀ نزدیک به همت علاقه‌مندان و شیفتگان اعتلای فرهنگ و تمدن اسلام و ایران انجام پذیرد.

راشد افزود: در فرانسه در سال‌های اخیر کتاب الجبرای (الجبر) خوارزمی به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، عربی و ... ترجمه و منتشر شده ولی هیچ‌گاه این کتاب به فارسی ترجمه نشده است. دکتر ولایتی ابراز امیدواری کردند

ولایتی در این دیدار، ضمن استقبال از پیشنهاد وی و تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای اعتلای تمدن اسلامی تلاش‌های فراوانی داشته‌، به عزم جدی کشور و مجوعۀ مرکز تحقیقات استراتژیک و همکاران علمی دیگر مجموعه‌های مرتبط بر انجام هرآنچه که مقدور است برای اعتلای فرهنگ و تمدن اسلام و ایران اشاره کرد و افزود: در کمیتۀ فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی، سال‌هاست که عزم جدی در مقولات مشابه داشته‌ایم و صدها جلد کتاب علمی کهن را بازانتشار و صدها جلد کتاب تحقیقی نو نظیر مجموعۀ تاریخ علم در اسلام و ایران، مجموعۀ تقویم تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، مجموعۀ عظیم دایرهًْ‌المعارف پزشکی اسلام و ایران و ... را تاکنون منتشر کرده‌ایم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده