ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله تعادل هزینه شتابزدگی بهارستانی‌ها برای جامعه

سرمقاله تعادل/ هزینه شتابزدگی بهارستانی‌ها برای جامعه

تعادل/ « هزینه شتابزدگی بهارستانی‌ها برای جامعه » عنوان سخن نخست روزنامه تعادل به قلم علی اصغر سعیدی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

مصوبه اخیر مجلس که براساس آن قرار است 24میلیون نفر از یارانه‌بگیران حذف شوند از چند منظر قابل بررسی است. در گام نخست باید دید که آیا حذف سه دهک از یارانه‌بگیران عادلانه است یا نه؟ چراکه این موضوع را باید براساس عادلانه یا غیرعادلانه بودنش و اینکه چه تبعاتی به همراه خواهد داشت مورد تحلیل قرار داد. در همین راستا چند نکته وجود دارد. نکته اول اینکه اطلاعاتی که از تعداد یارانه‌بگیران و دارایی‌های‌شان از سوی پایگاه رفاه ایرانیان یا مرکز آمار ایران جمع‌آوری شده است، چندان قابل اتکا نیست، چراکه اطلاعات این افراد براساس خود اظهاری‌شان ثبت شده است، بنابراین نمی‌توان به این اطلاعات چندان اتکا کرد. از سوی دیگر نقص در اطلاعات دقیق، باعث می‌شود عده‌یی که با حذف این سه دهک کماکان مستحق نیستند دوباره یارانه بگیرند. از این جهت می‌توان گفت که بار و فشار مالی تا اندازه‌یی از دوش دولت کاسته می‌شود اما اگر هدف پرداخت یارانه از حذف یک دهک در راستای برقراری عدالت باشد، این عدالت به‌طور کامل اجرایی نخواهد شد.
دومین مساله این است که حذف این سه دهک به دلیل اینکه با یکدیگر همپوشانی دارند، ممکن است جایگاه دهکی افراد را تغییر دهد، که این موضوع با اصل عدالت منافات دارد. بنابراین حذف سه دهک ممکن است جایگاه دهکی افراد را به دلیل خوداظهاری و اینکه بسیاری از افراد دارایی‌های خود را در اظهارنامه‌ها به‌طور کامل نگفته‌اند، تغییر دهد. به خصوص در دولت قبل، تعداد زیادی از افراد اظهار کردند که کمتر از 500هزار تومان درآمد دارند. البته دولت ادعا می‌کند که توانسته اطلاعات مالی برخی از افراد را دریافت کند که این موضوع هم جای بحث دارد که آیا ممکن هست یا نه.
اما نکته سوم این است که این برنامه مشروط نیست و در برنامه‌های سازماندهی شده رفاهی، پرداخت انتقالی‌های نقدی فاقد پویایی است. یعنی ممکن است در روز چندین هزار نفر به ویژه افراد این سه دهک زیر خطر فقر قرار بگیرند که این می‌تواند ناشی از هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی باشد که در مورد پزشکی، مسکن و... باشد. درست است که دولت اعلام کرده هر فردی نسبت به قطع یارانه خود شکایت دارد اعلام کند اما باید این نکته را در نظر داشت که هستند افرادی که هر روز زیرخط فقر قرار می‌گیرند و وضعیت معیشتی‌شان بدتر می‌شود اما به دلیل اینکه این برنامه فاقد پویایی کافی است نمی‌توان دیگر به این افراد کمکی کرد. معمولا در دولت رفاهی‌های پیشرفته، مثلا مهاجران، بلافاصله زمانی که مدارک شهروندی‌شان صادر می‌شود به مراکز تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند و سازمان‌هایی هست که این افراد را تحت پوشش قرار می‌دهند. در ایران ادعا می‌شود که این سازمان‌ها هزینه دارد.
نکته بعدی این است که این برنامه تنها بار مالی دولت را کاهش می‌دهد و لزوما این برنامه جامع مبتنی‌بر ویژگی‌های آسیب‌پذیری افراد نیست و غیرقابل پیش‌بینی است. مثلا ممکن است یک خانواده مستحق نباشد، اما بعد از حذف گرفتار یک بیماری صعب‌العلاج شود. این نوع برنامه هیچ پیش‌بینی برای وضعیت این فرد ندارد.
نکته بعدی این است که حذف این سه دهک چون براساس آسیب‌پذیری نیست، براساس همین میزان اطلاعاتی است که پایگاه اطلاعات دولت دارد. به این ترتیب ممکن است این مساله افرادی که در میان خانواده‌ها و زنان سرپرست خانوار هستند و دارای کودکان معلول، سالمندان و این افراد که هزینه‌هاشان بیش از درآمدهایشان است را به موقعیت آسیب‌پذیرتری بکشاند.
در این برنامه به درآمد توجه شده است. ملاک درآمد است، نه هزینه. لذا حذف این یارانه‌ها بخش قابل توجهی از درآمد افراد را کم می‌کند و همین کم‌شدن، به یک‌باره امکان اینکه افراد متوازن با این برنامه هزینه‌هایشان را کاهش دهند وجود ندارد و این فشار زیادی به خانواده‌ها وارد می‌کند. حذف تدریجی می‌تواند بهتر باشد تا اینکه بعد از یک تصویب اجرایی شود.
نکته دیگر این است که دولت هنوز اطلاعات پایه‌یی را در دسترس محققان و دانشگاه‌ها قرار نداده که در مورد صحت این اطلاعات بحث شود. کماکان به ما می‌گویند پایگاه رفاهی ایرانیان می‌تواند برخی دارایی‌ها و وضعیت افراد را براساس کد ملی شناسایی کند. اما به‌طور مشخص معلوم نیست که آیا این اطلاعات در مورد همه وجود دارد یا نه؟ به ویژه اینکه دولت حساب‌های بانکی را در این لیست قرار نداده است.
در مجموع من فکر می‌کنم شناسایی دو دهک ممکن است خطای قابل کنترلی داشته باشد، اما اضافه کردن یک دهک به دو دهک خطا را زیاد می‌کند. مشخص نیست چرا دولت به تدریج با حذف یک دهک شروع نمی‌کند تا ببیند بازتاب این حذف درآمدها به چه صورت خواهد بود. مصوب مجلس که مورد موافقت دولت هم قرار نگرفته خیلی عجولانه است و به همین دلیل یک استنباط سیاسی از آن بیرون می‌آید. خیلی‌ها براین باورند که مجلس می‌خواهد این حذف را انجام دهد و منتظر باشد که کس دیگری بیاید و قول دهد که در صورت رییس جمهور شدن، این ارقام را برمی‌گرداند و موجب رای دادن می‌شود.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده