ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اطلاعات گردهمایی علمی‌۹۰ کشور در تهران

سرمقاله اطلاعات/ گردهمایی علمی‌۹۰ کشور در تهران

اطلاعات/ « گردهمایی علمی‌۹۰ کشور در تهران » عنوان ستون "محک" روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در تلاطم خبرهای سیاسی و اقتصادی در رسانه‌ها، تهران مرکز ایران، میزبان گردهمایی ۷۰۰ جراح مغز و اعصاب از ۹۰ کشور است که به مدت شش روز ادامه دارد. در مراسم آغاز پنجمین سمپوزیوم بین‌المللی انجمن‌های جراحان مغز و اعصاب از تندیس پروفسور سمیعی، پزشک و جراح مغز و اعصاب سرشناس ایرانی رونمایی شد. پروفسور سمیعی گردهمایی بزرگ علمی‌از ۹۰ کشور در تهران را رویدادی بزرگ و بی‌سابقه خواند و اعلام کرد مرکز علوم مغز و اعصاب تهران امسال افتتاح خواهد شد و افزود: ظرفیت این مرکز ۴ برابر ظرفیت مرکز مغز و اعصاب آلمان است. در این گردهمایی علمی‌بزرگ بیش از ۵۰۰ پزشک متخصص حضور پیدا کرده‌اند و در کنار کارگاه‌های آموزشی و تخصصی، ۶۰۰ مقاله تحقیقاتی علمی‌در حوزه‌های گوناگون علوم پزشکی، مغز و اعصاب ارائه خواهد شد. در گزارش خبری پروفسور سمیعی، رئیس پنجمین سمپوزیوم فدراسیون جهانی انجمن مغز و اعصاب گفت: دستاوردهای علمی‌جراحی مغز و اعصاب دنیا در بیش از ۴۰۰ سخنرانی و ارائه تحقیقات توسط متخصصان برتر جهان در این دوره از سمپوزیوم در تهران ارائه می‌شود. در اینجا نمایندگانی از بیش از ۹۰ کشور دنیا از همه قاره‌ها حضور دارند و من بعد از چهار دهه فعالیت جراحی مغز و اعصاب خوشحالم که میزبان بهترین متخصصان این حوزه در ایران هستم.
انتخاب این خبر برای محک امروز برای آن است که در بمباران اخبار منفی سیاسی اقتصادی در داخل و خارج درباره ایران به رویدادی مثبت، آن هم علمی‌و در سطح و مقیاس بین‌المللی توجهی ‌کنیم که متأسفانه در رسانه‌های داخلی به‌صورت گذرا و گزارش‌های خبری کوتاه و فوری به آن پرداخته شده است. اهمیت این گردهمایی علمی‌در تهران آن هم در این زمان را به اختصار می‌توان چنین شمارش کرد.
۱ـ بخش مهمی‌از افکار عمومی‌در داخل و خارج از کشور توسط رسانه‌ها ساخته و پرداخته می‌شود. در داخل چرخش عمده اخبار و گزارش‌های خبری بر رویدادهای منفی می‌چرخد و به جای تضارب افکار و یا نقد سالم با محوریت تخاصم باندی برآمده از جزمیت‌های تشکیلاتی سیاسی، شکار خبر می‌کنند که حاصل آن افزودن بر نگرانی‌ها برای مردم است و پژواک آن را در رسانه‌های خارجی می‌توان دید و شنید، ‌طوری که خوراک عمده رسانه‌های خبری خارجی از اخبار منفی و مصاحبه‌ها و مقالات تخریبی از مطبوعات کشور تهیه می‌‌شود. به‌خصوص شیوه منفی اطلاع‌رسانی صدا و سیما به عنوان تنها رسانه صوتی تصویری ملی مرجع عمده رسانه‌های خارجی شده است. کافی است هفته‌ای چشم و گوش به خبرها، نوشته‌ها و گفته‌ها و تصاویر رسانه‌ها بسپارید تا علت ملال و افسردگی خود را دریابید. دوستی می‌گفت، شبی به خبر نیم ساعته شبکه تلویزیونی (بیست و سی) چشم دوختم و به‌طور کامل نگاه کردم. دیدم سنگ بر سنگ در کشور بند نیست و دولت روحانی و مسئولان آن فاقد کمترین توان مدیریتی‌‌اند. آه از نهادم برخاست، ‌طوری که بعد از خبر، برنامه کوتاهی از مناظر و طبیعت زیبای کشور در یکی از استان‌ها پخش شد که بجای لذت بردن از زیبایی وطن‌ام، افسردگی‌ام را مضاعف کرد!
پر واضح است که در این فضای تخریبی رسانه‌ خبر بزرگترین گردهمایی علمی‌در تهران در حد گزارش خبری کوتاه و بسیار معمولی در رسانه‌های ما انعکاس یافته، در انبوه اخبار منفی از مشتقات و مشقات برجام! جایی برای انتشار مبسوط اخبار گردهمایی علمی‌۵۰۰ جراح و استادان مشهور مغز و اعصاب آن هم از ۹۰ کشور جهان در تهران باقی نماند.
۲ـ ‌مدار و هدف رسانه‌های خارجی از ایران امروز بر دو محور در چرخش است، بی‌ثباتی و ناامنی. آن هم در منطقه‌ای که شاخص اصلی آن در اغلب کشورها، جنگ و تروریسم شده است. دولت نیز تلاش دارد تا چهره ایران امروز را در دایره ثبات و امنیت به جهان نشان دهد تا مگر صنعت توریسم (گردشگری) در کشور تثبیت و رونق پیدا کند.
در این میان در خبر گردهمایی بزرگ علمی‌از تهران آمده است، میهمانان این همایش بعد از شش روز کاری در تهران، به چند استان کشور سفر خواهند داشت و چند روزی گردشگری در ایران دارند. گمانه‌ام این است، آیا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که مدیریت این اقدام را خواهد داشت، گزارش‌های خبری و تصویری از این سفرها تهیه خواهد کرد و انعکاس داخلی و خارجی آن انجام خواهد گرفت؟
کلام آخر، گردهمایی علمی‌از ۹۰ کشور در تهران رویداد مهمی‌است که انعکاس خبری و رسانه‌‌ای آن چندان مناسب نبود و نیاز به اقدام فوری دارد زیرا چهره ایران امروز را تنها در قاب تلاطم‌های سیاسی و مشکلات اقتصادی نباید دید.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده