ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رابرت ردفورد: «گوناگونی از کلمه استقلال» می‌‌آید

رابرت ردفورد: «گوناگونی از کلمه استقلال» می‌‌آید

بانی فیلم/ بازیگر پشت فستیوال ساندنس وارد بحث اسکار‌خیلی‌سفید‌است نشد، اما درباره این صحبت کرد که چرا گوناگونی نژادی و فیلم مستقل به هم مرتبط هستند.
رابرت ردفورد تا به حال برنده دو جایزه اسکار شده و موسس فستیوال فیلم ساندنس هم هست که اغلب به عنوان جایگاه پرتابی برای ستاره‌های آینده شناخته می‌شود. پس تعجبی هم نداشت که از او خواستند درباره کمبود گوناگونی نژادی در میان نامزدهای امسال اسکار در کنفرانس خبری روز افتتاحیه این فستیوال که روز پنج‌شنبه در یوتا برگزار شد، نظر بدهد. ردفورد این سوال را با پاسخ «من به اسکار نمی‌پردازم، به این بحث نمی‌پردازم» کنار زد.
کمی بعد، ردفورد که نگران بود رسانه‌ها ممکن است پاسخش را اشتباه تفسیر کنند، توضیح داد: «منظور من این است که من روی آن بخش تمرکز نمی‌کنم. برای من، همه چیز به کار مربوط است. هر پاداشی از آن به دست بیاید خیلی خوب است. به آن فکر نمی‌کنم. وقتی دارید کار می‌کنید، هیچ چیز مهم‌تر از کار نیست. پس وقتی کار تمام می‌شود، من عقب می‌کشم. این مسئله چیزی نیست که ذهنم را مشغول کند».
با این حال ردفورد روی این نکته تاکید کرد که برای گوناگونی نژادی در فیلم، ارزش قائل است. فستیوال ساندنس از زمان افتتاحش در بیش از 20 سال پیش تا به حال، فیلم‌های زیادی از یک گستره‌ نژادی متنوع را به نمایش گذاشته که سازندگانش به نیروهایی قدرتمند در صنعت فیلم بدل شده‌اند. از جدیدترین مثال‌های این امر می‌توان به رایان کوگلر اشاره کرد که در ساندنس سال 2013 برنده جایزه بزرگ هیات داوران شد و بعد فیلم «کرید» را ساخت. مثال دیگر هم ایوا دوورنی است که برای فیلم «وسط ناکجا آباد» برنده جایزه کارگردانی ساندنس شد، و بعد فیلم نامزد دریافت اسکار «سلما» را ساخت. ردفورد گفت: «گوناگونی از کلمه استقلال می‌آید. عملا این کلمه اصلی است که ما با توجه به آن عمل می‌کنیم. این کلمه‌ای است که من شخصا در بیشتر زندگی‌ام با توجه به آن پیش رفتم: ارزش کلمه مستقل. این یک مسئله اتوماتیک است: اگر ذهن مستقلی داشته باشید، کارهایی می‌کنید که نسبت به فرم معمول، متفاوت هستند. در نتیجه محصولات گوناگون‌تری خواهید داشت».
ردفورد گفت بسیار به این مسئله افتخار می‌کند که ساندنس به پناهگاهی برای تمام فیلمسازان بدل شده، اما برای موضوع‌های به موقعی که کارگردانان در فیلم‌های‌شان به آن‌ها می‌پردازند، خودش را مسئول ندانست. ردفورد گفت: «ما آن‌ها را مطرح نمی‌کنیم. ما فقط توجه را معطوف هنرمندانی می‌کنیم که آن‌ها را مطرح می‌کنند. هنرمندان فیلم‌های‌شان را درباره موضوع‌های بحث مردم می‌سازند. و چون ما از هنرمند حمایت می‌کنیم، می‌گوییم خب آن‌ها می‌خواهند چه موضوعی مطرح کنند؟ آن‌ها آن دیدگاه‌های متنوع را مطرح می‌کنند. ما شخصا از آن نظر موضع طرفداری اتخاذ نمی‌کنیم».
ردفورد همچنین از این کنفرانس به عنوان موقعیتی استفاده کرد تا «مسئله‌ای را روشن» کند. او درباره این صحبت کرد که بر این باور است بسیاری از اعضای صنعت فیلم او را در قالب حامی مختص جنبش فیلم مستقل می‌بینند و گفت: «می‌خواهم این مسئله را واضح بگویم: من با فیلم‌های غیرمستقل مخالفت ندارم. من بخشی از فیلم‌های غیرمستقل زیادی بودم و از این خوشحال هستم. قصد فقط گسترش این بخش بود. ما از فیلم مستقل استفاده می‌کنیم تا این بخش را گسترش دهیم که تصویر کامل‌تر شود».
ردفورد گفت او فستیوال ساندنس را در شهر اسکی پارک سیتی واقع در یوتا در سال 1978 به وجود آورد تا «راهی برای هنرمندانی که می‌خواهند آثارشان را نشان دهند» خلق کند. او با اقرار به اینکه در ابتدا فکر نمی‌کرد این فستیوال با موفقیت مواجه شود اضافه کرد: «همینطور مردم بیشتر و بیشتری آمدند و من متوجه شدم که این همه آدم دارند از همه جاهای ممکن، به یوتا می‌آیند! می‌آیند تا چیزهایی را ببینند که نمی‌توانند در بازار ببینند. این وقتی بود که فهمیدم داریم موقعیتی به وجود می‌آوریم تا تعداد بینندگان بیشتر شود». فستیوال فیلم ساندنس 2016 از روز بیست و یکم ژانویه شروع می‌شود و تا روز سی و یکم این ماه ادامه دارد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده