ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جلسه امنیتی اضطراری به ریاست العبادی دولت عراق تظاهرات بدون مجوز را منع کرد

جلسه امنیتی اضطراری به ریاست العبادی/ دولت عراق تظاهرات بدون مجوز را منع کرد

ایرنا/ در جلسه ای اضطراری ، به ریاست حیدرالعبادی نخست وزیر عراق با فرماندهان و مقام های ارشد امنیتی عراق در شامگاه سه شنبه، تصمیم گرفته شد که از تظاهرات بدون مجوز جلوگیری شود و متجاوزان به وزارت خانه ها و اموال عمومی مورد پیگیرد واقع شوند.

به گزارش ایرنا، دولت عراق به دنبال محاصره ساختمان های مرکزی تعدادی از وزارت خانه های این کشور در بغداد طی دو روز گذشته از سوی تظاهرکنندگان، تصمیم گرفته است تدابیر سختگیرانه تری را برای بازگرداندن نظم به پایتخت اتخاذ کند.
براساس تصمیمات جلسه دیشب، تنها میدان التحریر در مرکز بغداد ، به عنوان مکانی مجاز برای تجمع تعیین شده است و در عین حال برای برپایی تجمع و تظاهرات در این میدان باید مجوز اخذ شود. گفته شده که دولت عراق در این میدان، خود را متعهد به تامین امنیت تظاهرکنندگان می داند.
نشست امنیتی شب گذشته العبادی با فرماندهان نظامی و امنیتی همچنین از شهروندان خواسته است به قانون و مقررات کشور پایبند باشند.
به دنبال این نشست در ساعت 21 سه شنبه صدها خودرو مملو از نیروهای امنیتی و پلیس از سمت منطقه سبز امنیتی بغداد به طرف میدان التحریر براه افتادند.
به دنبال جلسه امنیتی سه شنبه شب همچنین حلقه های امنیتی به دور وزارت خانه ها و دوایر حساس حکومتی در مناطق مرکزی بغداد تقویت و تشدید شد.
طی روزهای دوشنبه و سه شنبه چندین هزار تظاهرکننده به دور وزارت خانه های خارجی، دارایی، کشاورزی، برق، دادگستری ، نفت و فرهنگ حلقه زدند و در مواقعی این تجمع ها به خشونت نزدیک شد و وزارت برق در روز دوشنبه تصمیم گرفت ، این وزارت خانه را تعطیل کند.
گزارش های دریافتی حاکی است که در مقابل وزارت کشاورزی به یک کارمند زن سیلی زده شد و یک معاون شهرداری نیز مورد حمله قرار گرفت.
در روز سه شنبه همچنین از خروج کارمندان وزارت خارجه برای مدت 2 ساعت جلوگیری شد، با استدلال اینکه باید تا ساعت 4و نیم بعد از ظهر سرکار باشند.
روز دوشنبه نیز به معین الکاظمی از فرماندهان الحشدالشعبی و رئیس سابق شورای استان بغداد اهانت شد و عده ای برای ضرب و شتم وی خیز برداشته بودند که این مورد با واکنش تند سازمان بدر روبه رو شد و نسبت به این رفتارهای غیر مدنی در تظاهرات هشدار داد.
این گروه از تظاهرکنندگان از طرفداران مقتدی صدر هستند که نظم بالایی در هفته ها تحصن و تجمع از خود نشان دادند، اما در روزهای اخیر تحرکات و رفتارهای تظاهرکنندگان عصبی و خشن شده است و برخی ناظران بیم آن دارند که رفته رفته کنترل این تجمع ها از دست رهبران صدری ها خارج شود.
تشدید رفتارهای خشن دو روز گذشته، با واکنش هایی نیز در میان شخصیت های سیاسی و احزاب روبه رو شده است، بطوری که جریان های کردستانی و اتحاد قوا، خواستار تعدیل این رفتارها شده اند.
عدال عبدالمهدی وزیر نفت و از رهبران مجلس اعلا نیز برخی رفتارهای روزهای اخیر تظاهرکنندگان را در مقابل وزارت خانه ها که به تعطیلی و محاصره این امکان منجر شده، غیر دمکراتیک خواند و گفت تهدید افراد و شهروندان و محاصره وزارت خانه ها رفتاری دمکراتیک نیست و به اصلاحات کمکی نمی کند.
از روز پنجشنبه گذشته و هنگامی که گروهی نماینده پارلمان عراق برای تسریع در اصلاحات مورد نظر حکومتی به یک تحصن در صحن پارلمان روی آوردند، باردیگر جریان اعتراض های عمومی با تجمع در مناطق مرکزی بغداد آغاز شد که در دو روز دوشنبه و سه شنبه زندگی عادی در بغداد را مختل کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده