ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روش‌هایی که شما را به یک طبیعت‌ گرد حرفه‌ای تبدیل می‌کند

روش‌هایی که شما را به یک طبیعت‌ گرد حرفه‌ای تبدیل می‌کند

جیم/ گاهی اوقات آدم هیچ چیز از زندگی نمی​خواهد جز یک صدای گوش نواز مثل صدای چشمه یا آبشار. شور وزش باد در یک بیشه بزرگ و اتراق کردن زیر سایه تک درخت منطقه، هم قدم شدن با آبی که از دل زمین آهسته بیرون می​آید و مسیری طولانی را سبزی و طراوت می​بخشد، آرام گرفتن در دل یک غار خنک در گرمای خرماپزان تابستان، سختی شیرین راه طولانی و پر از پستی و بلندی یک کوه و مزه مزه کردن فتح یک قله، خیس شدن زیر یک آبشار بلند و پر خروش در ظهر یک روز آفتابی، همه و همه طعم‌هایی است که اگر یک بار بچشید بارها و بارها گوشه ذهن​تان نگهش می‌دارید و مدام برای این و آن نقلش می​کنید. خاطره پر هیجان یک طبیعت گردی همیشه زنده است و به آدم انرژی می​دهد چه برسد به​ این که بخواهید باز هم طبیعت را بکاوید و بیشتر انرژی بگیرید مخصوصا اگر فرصت یا امکان سفر را نداریم می‌توانید از طبیعت‌های بکر اطراف‌تان بهترین استفاده را ببرید. اما خودتان بهتر می‌دانید که هرچه بیشتر از ریز و درشت رفتار در طبیعت بدانیم زمانی را که در دلش می​گذرانیم خوشایندتر و دلچسب‌تر خواهد شد.
تور خوب یا خانواده، مسئله این است
برای سفرهای طبیعت همیشه چند گزینه روی میز است. یکی این که طبیعت گردی همراه با تور را انتخاب کنیم یا یک برنامه دوستانه و خانوادگی بریزیم و همه چیزش را هم خودمان مهیا کنیم. اگر شما جزو آن دسته​ای هستید که به هر دلیل گزینه طبیعت گردی با تور را انتخاب می​کنید بهتر است حتما مطمئن باشید که برگزار کنندگان تور مجوز دارند و اعضای همراه​شان را بیمه کرده‌اند. از طرفی سابقه خوبی دارند و می​شود به راه بلد بودن و مجرب بودن‌شان اطمینان داشت. این روزها گروه​های خصوصی زیادی بدون مجوز برنامه​های طبیعت‌گردی برگزار می​کنند که نداشتن شناخت کامل باعث می​شود به دردسرهای زیادی دچار شوند؛ بلد نبودن راه، نداشتن تجهیزات کافی و همراه کردن عده​ای که توان مدیریت​شان را ندارند می​تواند کوچک‌ترین مشکلات این تورها باشد.
واجبات را بشناس
اولین چیزی که بعد از تصمیم به طبیعت گردی اهمیت پیدا می​کند، این است که چه وسایلی همراه خود داشته باشیم. محتویات کوله شما نسبت مستقیمی با مکانی که برای گشت و گذار انتخاب کرده​اید دارد. طبعا کوله​ای که برای کوه‌نوردی بسته می​شود با کوله​ای که برای طبیعت اطراف یک آبشار و رود بسته می​شود تفاوت دارد. اما به صورت کلی اگر بخواهیم یک چک لیست به شما بدهیم که بتوانید موقع طبیعت گردی از آن استفاده کنید می​شود موارد زیر را نام برد: کمک​های اولیه مختصر، مواد دفع کننده حشرات مثل تنباکو، عینک آفتابی، لیوان شخصی، زیرانداز کم حجم، محفظه​ای برای نگه‌داری زباله‌ها و پس‌مانده غذاها، لیوان، چاقوی جیبی چند کاره که معمولا به همراه قاشق و چنگال است، مسواک، چراغ قوه، کلاه آفتابی، پتوی کوچک مسافرتی، دو جفت جوراب اضافه، ژل ضدعفونی کننده و دستمال کاغذی.
حالا چی بپوشم؟
لباس یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که می​تواند در طبیعت کام​تان را تلخ کند یا به لذت بردن هرچه بیشترتان کمک کند. بهترین لباس آنی است که رنگش از رنگ​های موجود در طبیعت باشد و با محیطی که قصد سفر به آن را دارید هم خوانی داشته باشد. لباس​های خاص با رنگ​های جیغ باعث جلب توجه محلی‌ها می‌شود و ممکن است آن‌ها را به سوی شما بکشاند. بهتر است دنبال لباس​های سبک و ساده و زود خشک شو باشید. ترجیحا لباس​های آستین بلند را برگزینید تا در پیاده‌روی‌ها و طی مسیر پوست​تان کمتر آفتاب سوخته شود. برای هوای سرد لباسی را انتخاب کنید که لایه بادگیر داشته باشد. کلاه (و یا کلاه‌هایی که کاملا سر و صورت را به جز چشم‌ها و دهان می‌پوشانند)، پوششی یک سره (که عرق را به لایه​های بعدی انتقال ندهد)، لباسی گرم‌کننده که بین پوشش یک سره و بادگیر بپوشید، دستکش، بهتر است برای طبیعت از کفش ضدآبی استفاده کنید که کفش تخت نباشد و حتما شیار داشته باشد. بررسی دمای محلی که برای طبیعت‌گردی انتخاب کردید کمک می​کند که لباس​های مناسب همان دما را همراه​تان داشته باشید. سایت​های هواشناسی و اپلیکیشن‌های قابل نصب بر گوشی همراه می​توانند خیلی راهگشا باشند.
تنها صداست که می‌ماند
بیشتر ما لذت شنیدن صداهای مختلف طبیعت را در مکان​های مختلف از خودمان دریغ می​کنیم و موزیک​های پخش‌کننده​های‌مان را گوش می​دهیم. طبیعت‌گردهای حرفه​ای اما هرگز لذتی که در شنیدن صدای آب و نجوای پرنده‌ها و خش‌خش شاخه درخت‌هاست را از خودشان دریغ نمی​کنند و به معنای واقعی کلمه طبیعت را می​کاوند. چه در مناظر و قاب​های زیبا برای عکاسی و نوازش چشم و چه در آواها و صداها برای آسایش روح از دنیای زمخت شهری.
شما کدام یک را می​پسندید؟
نه تنها طبیعت گردها بلکه کسانی که فقط به صرف خوردن یک وعده غذایی به جایی در منطقه​ای سرسبز یا حاشیه رودخانه می​روند هم به دنبال عطر خوب چمن تازه و زلالی آب هستند. اما خودشان تمام پس ماندهایشان را پای درخت و کنار رود جا می​گذارند و خیلی ساده عطر خوب چمن تبدیل به بوی تعفن می‌شود. آب زلال هم می​شود آبی گل‌آلود و... خیلی ساده و بدون صرف زمان اضافه می‌شود وسایل پلاستیکی و نایلون‌ها را گوشه​ای از کوله فشرده کرد و در مسیر بازگشت به خانه به سطل زباله انداخت تا طبیعت که دل ما را شاد می​کند دل خودش هم شاد بماند.
کمپ، چه طور و چگونه؟
اگر بنا دارید که شب در طبیعت بمانید یا این که در فصول سرد سفر کردید و می​خواهید گرم بشوید بهتر است حتما به فکر کمپ زدن باشید. کمپ​های طبیعی توی فصل​های گرم سال بهترین گزینه هستند مثل غار و شکاف​های طبیعی زمین. اما اگر شرایط طوری است که کمپ مصنوعی مد نظرتان است بعد از بررسی ایمنی محل از نظر عدم ریزش سنگ ریزه و چیزهای طبیعی دیگر باید کار را آغاز کنید. ضمن اینکه مراقب باشید در مسیر رودخانه‌ها یا کف دره‌ها کمپ نزنید و اتراق هم نکنید. بعد از این که کمپ را برپا کردید حتما چند وسیله سنگین مثل کوله‌ها را درون آن بگذارید تا باد جابه جایش نکند. بهتر است در فصل​های پر بارش زیر درختان کمپ نزنید چون با یک بارش کوتاه تمام چادر خیس می​شود. برای در امان ماندن از سرما پتوهای اورژانسی را به شما پیشنهاد می​کنیم. پتوهای اورژانسی از لایه نازکی آلومینیوم تشکیل و به هیچ وجه سرما را به داخل چادر راه نمی‌دهند. این پتوها را می‌توانید روی خودتان بکشید و همچنین روی دیواره‌ها یا سقف چادر وصل کنید. برای این‌که گرمای آتش بیرون را به داخل چادر بیاورید، یک تکه سنگ داخل آتش بگذارید و صبر کنید یکی دو ساعت در آتش بماند. بعد از آتش درش بیاورید و چند دقیقه صبر کنید تا کمی دمایش پایین بیاید. وقتی به حالتی رسید که پارچه را نسوزاند، یک حوله یا یک تکه پارچه را دورش بپیچید. این سنگ را یا توی کیسه خواب کنار پاهای‌تان، یا وسط چادر و نزدیک به همه افراد بگذارید. فراموش نکنید توی کمپ به هیچ عنوان نباید چراغ خوراک پزی یا وسیله گرمایشی روشن کرد.
گلاب به روی‌تان این موضوع را جدی بگیرید
مسئله​ای که اصلا شوخی بردار نیست و بزرگ و کوچک هم حالی‌اش نمی​شود، سرویس بهداشتی است. هرکسی که طبیعت دوست باشد می​داند که خیلی از مکان‌ها سرویس بهداشتی مناسبی ندارد در این حالت دو چاره وجود دارد یا این که باید از سرویس​های موجود در خانه و باغ محلی‌ها استفاده کرد یا در صورت دسترسی نداشتن به خانه و باغ محلی باید دست به دامن سرویس​های صحرایی شد. در حالت اول حتما باید با صاحب خانه یا باغ هماهنگی انجام شود و از او خواهش کنید که به شما اجازه بدهد از سرویس استفاده کنید. در هر دو حالت حواستان باشد که همیشه یک بطری آب به اندازه نیاز خود به همراه داشته باشید. ژل​های شوینده دست و صورت و دستمال هم که در موارد قبل اشاره شد.
هرکسی مسئول آتش خودش است
برای روشن کردن آتش در طبیعت بهتر است جهت باد را در نظر بگیرید. مسلما شاخه‌های سالم درخت‌ها سوخت مناسبی برای ما نیستند. با کمی دقت و حوصله می​شود شاخه​های خشک شده و جدا افتاده درخت‌ها را پیدا کرد و با مواد اشتعال‌پذیر و فندک اتمی (برای این که در باد راحت‌تر روشن می​شود) آتش را به پا کرد. حتما محل درست کردن آتش را با چند قطعه سنگ از همه طرف مهار کنید تا آتش‌گیرهای اطراف مثل برگ و بوته​های کوچک نسوزند. چیزی که از روشن کردن آتش مهم‌تر است روش خاموش کردن آن است. آتش​های کوچک در حد گرم کردن یک غذا یا دم کردن چای خیلی ساده با روش خفه کردن و یا روش خنک کردن به وسیله آب خاموش می​شوند. اصطلاحی که در بین طبیعت‌گردها رایج است می​گویند هرکس مسئول آتشی است که بر پا کرده است پس تا قبل از خاموش شدنش از محیط دور نشوید.

روش‌هایی که شما را به یک طبیعت‌ گرد حرفه‌ای تبدیل می‌کند

روش‌هایی که شما را به یک طبیعت‌ گرد حرفه‌ای تبدیل می‌کند

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X