ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مقام سابق ایرانی: حجم نفت ذخیره شده ایران به ۸۰ میلیون بشکه می‌رسد

مقام سابق ایرانی: حجم نفت ذخیره شده ایران به ۸۰ میلیون بشکه می‌رسد

تسنیم/ یک مقام سابق ایرانی برآورد کرد که احتمالا نفت ذخیره شده ایران بر روی دریا به ۸۰ میلیون بشکه می رسد.

یک مقام سابق ایرانی برآورد کرد که احتمالا نفت ذخیره شده ایران بر روی دریا به 80 میلیون بشکه می رسد.
فریدون برکشلی، مدیر کل سابق شرکت ملی نفت ایران در امور اوپک و امور بین المللی گفت، بر اساس برآورد وی کل حجم نفت ذخیره شده ایران بر روی دریا حدود 80 میلیون بشکه است که شامل میعانات، ال پی جی و نفت خام است.
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران پیشتر اعلام کرده بود که حدود 60 میلیون بشکه میعانات فروخته نشده ایران بر روی دریا ذخیره شده است. آژانس بین المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا نفت ذخیره شده ایران در تانکرها را به ترتیب 35 و 30 میلیون بشکه برآورد کرده و گفته اند بخشی از این ذخایر نفت خام هستند.

برکشلی، که در حال حاضر ریاست گروه تحقیقات انرژی وین را بر عهده دارد گفت: «اما همه آن نفت ذخیره شده بر روی آب نفت فروخته نشده نیست.» از آنجایی که انتقال کشتی به کشتی نفت در آب های داخلی ایران یک رویه معمول است، نباید همه این مقدار نفت را، محصولات فروخته نشده محسوب کرد، بلکه بخشی از آن در فرآیند بازاریابی و عرضه قرار دارد. در نتیجه برآورد کردن یا تمایز قائل شدن بین محصولات فروخته نشده و محصولاتی که در فرآیند تحویل هستند دشوار است.
«با این حال، برآورد شخصی من برای میعانات نزدیک به نظر آقای زنگنه است. برآورد ارائه شده از سوی آژانس بین المللی انرژی برای نفت خام و میعانات کمتر از رقم واقعی به نظر می رسد.»
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در اواسط ماه اوت با انتشار گزارشی اعلام کرد، نفت ذخیره شده ایران بر روی دریا 30 میلیون بشکه برآورد می شود که نیمی از آن میعانات و مابقی عمدتا نفت خام است. «این برآورد نشان دهنده دشواری یافتن خریدار برای میعانات ذخیره شده است، هرچند که ممکن است حجم بسیار بیشتری از میعانات به دلیل ارائه تخفیف از سوی ایران فروخته شود.»
گال لافت، از مدیران انستیتوی تحلیل امنیت بین المللی در واشنگتن گفت، بازار از جهت میعانات با فزونی عرضه مواجه است و قیمت ها کاهش یافته است. «اما اگر به دلیل استفاده از میعانات برای سوخت جت تقاضای جدیدی برای میعانات در بازار ایجاد شود، برابری عرضه و تقاضا می تواند تغییر یابد.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده