ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رای الیوم خبر داد: حرکت تدریجی اردن به سمت راهکار سیاسی بحران سوریه

رای الیوم خبر داد: حرکت تدریجی اردن به سمت راهکار سیاسی بحران سوریه

تسنیم/ در حالی که از طرح ایجاد منطقه امن در مرز سوریه و اردن چندان استقبالی نشده است، اردن کم کم به سمت راهکاری سیاسی برای حل بحران سوریه گرایش یافته و چه بسا از ایجاد منطقه امن نیز کوتاه بیاید.

به گزارش روزنامه رای الیوم، اردن بار دیگر راهکار بین المللی مبنی بر ایجاد مناطق امن و نه حائل در مرز سوریه را بررسی می‌کند اما تماس های دیپلماتیک پشت پرده آن با دولت آمریکا و کشورهای اروپایی و نیز ترکیه در این خصوص با موانع و پیچیدگی‌هایی روبه رواست.
اخیرا و در حاشیه سفر ملک عبدالله دوم پادشاه اردن به مسکو هیئت اردنی به بررسی سناریوی ایجاد منطقه امن پرداخته و متوجه شد که روسیه با این گزینه که ترکیه بر آن اصرار دارد، مخالف است زیرا مسکو آن را عامل تضعیف نظام سوریه می داند و در مقابل اردن را به همکاری با نظام حاکم سوریه در مقابله با تروریسم فرامی خواند.
در این میان هیچ گونه استقبال آمریکایی از طرح ایجاد مناطق امن در مرزهای سوریه و اردن به چشم نمی خورد و اروپا نیز حامی و پشتیبان این طرح نیست به این معنی که اروپایی‌ها از امان می‌خواهند درنگ کرده و از شتاب در این خصوص خودداری کند.
در این میان به نظر می‌رسد فرصت تامین پوشش بین المللی برای چنین مناطقی به نفع اردن حتی طبق روال تجربه ترکیه ضعیف است.
اما یک منبع آگاه اردنی فاش کرد که اشاره ماه گذشته اردن به تمایل برای ایجاد منطقه حائل در مرزهای خود با سوریه در واقع اشتباه محاسباتی بود زیرا اردن بر ایجاد منطقه امن تمایل دارد نه حائل.
به هر حال طبیعی است که اردن برای هر احتمالی در راتباط با مرزهای مشترک با سوریه آماده است و پیش از این با ترکیه در مورد این موضوع گفت وگو کرده بود آن هم در حالی که ترکیه بر یکپارچه کردن جبهه شمالی و جنوبی شامل آنکارا و امان برای در تنگنا قرار دادن نظام حاکم سوریه متمرکز شده است.
اما این تفکر در داخل نهادهای سیاسی اردن به میزان زیادی عقب گرد داشته است به ویژه پس از آنکه ملک عبدالله دوم اخیرا مضمون تماس های خود با مسکو مبنی بر تمایل جهان به حل و فصل سیاسی بحران سوریه را آشکار کرد.
پادشاه اردن بار دیگر در نخستین دیدار خود با اعضای پارلمان پس از بازگشت از مسکو از راهکار سیاسی برای بحران سوریه سخن گفت و این پیامی است با این مضمون که امان در مرحله کنونی به دنبال شدت مواضع با دمشق نیست و حتی از خواسته خود مبنی بر ایجاد منطقه امن نیز کوتاه می‌آید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X