ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تابناک گزارش داد: اضافه هزینه 14 درصدی برای خوش‌نشین‌ها

تابناک گزارش داد: اضافه هزینه 14 درصدی برای خوش‌نشین‌ها

تابناک/ تابستان با 14 درصد اضافه هزینه برای اجاره نشین‌ها به اتمام رسید. این میزان افزایش قیمت مربوط به یک سال منتهی به شهریور ماه است که تورم کل کشور حدود 15 درصد بوده است. به بیان دیگر، اجاره‌ها در اندازه میانگین افزایش قیمت‌های کل، بالا رفته است.

تابستان با 14 درصد اضافه هزینه برای اجاره نشین‌ها به اتمام رسید. این میزان افزایش قیمت مربوط به یک سال منتهی به شهریور ماه است که تورم کل کشور حدود 15 درصد بوده است. به بیان دیگر، اجاره‌ها در اندازه میانگین افزایش قیمت‌های کل، بالا رفته است.

به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، پس از نرخ تورم 20.8 درصدی اجاره بها در سال 92 کم کم فیتیله اجاره ها هم پایین کشیده شد. اگرچه رکود در بخش مسکن سایه افکنده و بازار خرید و فروش، کسادی عمیقی را به نمایش گذاشته است اما به دلیل وجود متقاضیان همیشگی، بازار اجاره همچنان با افزایش قیمت به کار ادامه می‌دهد. ولی آهسته شدن رشد قیمت‌ها در جای جای اقتصاد، خود را در بخش اجاره هم نشان داده و در دو سال گذشته روند رشد نزولی شده است به طوری که پس از نرخ 20.8 درصدی در سال 92، سال گذشته تورم اجاره به 15.6 درصد رسید و نیمه دوم امسال هم 14 درصد گزارش شد.

نکته قابل توجه آنکه اجاره‌نشین‌ها در شهرهای کوچک بیش از سایر نقاط شهری با افزایش قیمت مواجه بودند. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد تورم مسکن اجاری در شهرهای کوچک 16.8 درصد بوده است در حالی که شهرهای بزرگ با تورم 14 درصد و شهرهای متوسط با تورم 12.7 درصد مواجه بوده‌اند.

همچنین شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سـه ماهـه دوم سـال 1394 نسبت به سه ماهه قبل معادل 3.2 درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 12.9درصد افزایش یافته است.

این شاخص در استان‌های مختلف نیز یکسان رشد نکرده است. شاخص بهای مسکن اجاری در سه ماهه دوم سال 1394 نسبت بـه سـه ماهـه قبـل، در کلیـه استان‌های کشور افزایش یافت.

بیشترین میزان افزایش متعلق به استان کردستان معادل 5.3 درصد بـود و استان آذربایجان غربی با 5.2 درصد و استانهای مازندران و یـزد هریـک بـا 5 درصـد افـزایش در رده‌های بعدی قرار گرفتند. کمترین میزان افزایش مربوط به استان کرمانشاه معادل 0.7 درصـد بـود و استانهای قزوین با 1.3 درصد و سمنان با 1.5 درصد در رده بعدی قرار گرفتند. ضمناً شاخص فوق در استان تهران معادل 2.8 درصد افزایش یافت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده