ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

صدای اقتصاد: بنگاه‌های خرد، 90 درصد اقتصاد کشور را می چرخانند

صدای اقتصاد: بنگاه‌های خرد، 90 درصد اقتصاد کشور را می چرخانند

صدای اقتصاد/ بخش عمده بنگاه های ایران را بنگاه های صنعتی خرد با کمتر از 10 نفر کارکن تشکیل می دهند که در بین بنگاه های خرد هم بنگاه های تک نفره و دو نفره سهم بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

بیش از 90 درصد بنگاه های صنعتی کشور بنگاه های خرد هستند. یعنی همان آدم هایی که هرروز تک و تنها یا حداکثر دونفره کار می کنند و اقتصاد کشور را می چرخانند. مرکز پژوهش های مجلس، به بررسی وضعیت این بنگاه ها پرداخته است. اصطلاح بنگاه خرد، کوچک و متوسط شامل معیارها و تعاریف مختلفی است که از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، رایج ترین معیار در این زمینه تعداد کارکنان است.

براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، وقتی به مقیاس بنگاه های کشورهای ارائه شده نگاه می کنیم به این نکته می رسیم که از دل هر ساختار سازمانی طبیعتاً ظرفیت های کارآفرینی متناسب با خود ظاهر می شود. براساس تجربه سایر کشورها تردیدی نیست که از یک طرف بدون طراحی برنامه ای برای ارتقای ظرفیت های سازمانی محال است به توسعه دست پیدا کنیم و در غیاب برنامه ملی مبارزه با فساد و بهبوددهنده فضای کسب وکار که از طریق اصلاحات بنیادی در ساختار نهادی کشور (مانند ایجاد نظام حقوق مالکیت کارآمد) قابل تأمین است امکان حرکت به سمت توسعه برای ما وجود نخواهد داشت.

در ایران کارگاه های صنعتی بزرگ برحسب تعداد کارکنان شامل 4 گروه کارگاه های بین 50 تا 99 نفر کارکن 100 تا 499 نفر کارکن، 500 تا 999 نفر کارکن و آخرین گروه که بزرگترین کارخانه ها را در برمی گیرد، کارگاه های بیش از 1000 نفر کارکن است.

براساس گزارش مرکز مرکز پژوهش های مجلس، سهم بنگاه های تا 49 نفر در تعداد بنگاه ها 90.7 درصد و سهم آنها در اشتغال 38.4 درصد است. این در حالی که در بنگاه های بالای هزار نفر که بزرگترین کارخانه ها را شامل می شود، سهم از تعداد کل بنگاه ها 0.2 درصد سهم در اشتغال 16.1 درصد است. کمترین سهم بنگاه های مختلف در اشتغال مربط به بنگا ه های 501 تا 999 نفر کارکن بوده است.
در سال 91 هم تعداد کل بنگاه های صنعتی خرد که از یک نفر تا 10 نفر کارکن هستند، از تعداد کل بنگاه های صنعتی، 96 درصد بوده است.

برای دسته بندی بنگاه ها از منظر اندازه، از نماگرهایی چون تعداد کارکنان و گردش مالی بنگاه ها استفاده می شود. مطابق با تعریف اتحادیه اروپا، بنگاه های دارای کمتر از 10 نفر کارکن، بنگاه های خرد؛ بنگاه های دارای کمتر از 50 نفر کارکن، بنگاه های کوچک؛ بنگاه های دارای کمتر از 250 نفر کارکن، بنگاه های متوسط و بنگاه های با بیش از 250 نفر کارکن، بنگاه های بزرگ نامیده می شوند. (استاندارد آماری ارائه شده برای آمریکا کمی متفاوت بوده به این ترتیب که بنگاه های دارای کمتر از 10 نفر کارکن، بنگاه های خرد؛ بنگاه های دارای کمتر از 100 نفر کارکن، بنگاه های کوچک؛ بنگاه های دارای کمتر از 300 نفر کارکن، بنگاه های متوسط و بنگاه های با بیش از 300 نفر کارکن، بنگاه های بزرگ نامیده می شود) بر این اساس، بیش از 90 درصد بنگاه های صنعتی کشور را (به لحاظ تعداد کارکنان) بنگاه های خرد تشکیل می دهند.

بخش عمده بنگاه های ایران را بنگاه های صنعتی خرد با کمتر از 10 نفر کارکن تشکیل می دهند که در بین بنگاه های خرد هم بنگاه های تک نفره و دو نفره سهم بیشتری را به خود اختصاص داده اند. بنابراین، ساختار بخش عمده ای از بنگاه های تولیدی کشور (بیش از 90 درصد) به نحوی است که امکان یادگیری، ارتباط مستقیم، تعامل رودررو، مبادله اطلاعات، انتقال دانش ضمنی و توسعه ظرفیت های سازمانی در آنها فراهم نیست و این همان مهمترین تنگنای توسعه نیافتگی کشور است.

صدای اقتصاد: بنگاه‌های خرد، 90 درصد اقتصاد کشور را می چرخانند

صدای اقتصاد: بنگاه‌های خرد، 90 درصد اقتصاد کشور را می چرخانند

صدای اقتصاد: بنگاه‌های خرد، 90 درصد اقتصاد کشور را می چرخانند

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X