ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چگونه از شر خرم سلطان رها شویم؟

 چگونه از شر خرم سلطان رها شویم؟

مشرق/ حالا سطح سلیقه مخاطب را شبکه های فارسی زبان خارجی با سریال های ترکی و کلمبیایی به آستانه ابتذال رسانده اند و وظیفه رسانه ملی است که با انتخاب و گزینش سریال های سرگرم کننده متناسب با فرهنگ بومی ،موجب رهایی مخاطبان رسانه از شر خرم سلطان ها شود.

واژه نقد در کشور ما رابطه مستقیمی با آستانه تحمل دارد و لزوما هر نقدی تخریب نیست. در این شرایط نقد رسانه ملی به هیچ عنوان تخریب نیست. حمایت از رسانه ملی در شرایط کنونی از جانب رسانه های جمعی وظیفه ای ملی به شمار می رود اما نقد عملکرد در واقع نوعی کمک،حمایت و پاسبانی از حریم رسانه ملی است.

با همین مقدمه و ضمن در نظر گرفتن وضعیت مالی صدا و سیما باید چند نکته را در مورد «سرگرم سازی رقابتی» مطرح کرد. در شش سال اخیر رسالت سازمان صدا و سیما سخت تر از گذشته شده است. رشد اینترنت و رقبای سر سخت ماهواره ای عرصه را بر سازمان صدا و سیما تنگ تر کرده است. اما در همین شرایط با تغییر مدیریت نشانه‌هایی از تلاش برای تغییر مشی و روش در رویکرد و عملکرد رسانه ملی قابل مشاهده است.

در دهه شصت و هفتاد، تلویزیون ملی ایران با اکتفا به یکی دو سریال جمع و جور مثل همسران، همسایه ها، نرگس و پخش انیمشین فوتبالیست ها به سادگی توده گسترده ای از مخاطبان را پای رسانه ملی می نشاند؛ با همان سیاست عدم تنوع در حوزه برنامه سازی. به علت عدم دسترسی مخاطب به سایر رسانه‌ها، با همه کاستی ها زمینه اغنایی مخاطبان فراهم می‌شد. اما سئوال این است آیا با وجود قارچ های سمی (مثل شبکه فارسی وان،من و تو و گروه تلویزیونی جم تی وی) همان روش های قدیمی مبنی بر تولید داخلی می‌توان همچنان مخاطب رسانه ملی را راضی نگاه داشت؟ با توجه به «دسترسی گسترده رسانه ای» توده های مختلف اجتماعی به تولیدات روز سینمایی و تلویزیونی همچنان باید استدلال های غیر منطقی تولید محور داخلی را در حوزه سرگرم سازی دنبال کنیم؟

در شرایط کنونی اصلی ترین حوزه سرگرم سازی، سریال سازی تلویزیونی است اما چرا مثل گذشته غیر از یکی دو مورد خاص همچون سریال پایتخت، در چشم باد و مختارنامه سریال چندان موفقی دیگری را نمی توانیم به مخاطبان عرضه کنیم؟! با این اوصاف شاید بتوان یکی از موفق ترین دوران مدیریتی سازمان صدا و سیما با همه فراز ها و فرود ها، تا امروز به نام رئیس مجلس فعلی، علی لاریجانی دانست.

چرا انحصار 8+1 را باید شکست؟


کافیست الگوی مدیریتی لاریجانی را حلاجی کنیم. در دوره لاریجانی سطح اعتمادها به فیلمسازان گروهی و محفلی نبود. در حال حاضر با وجود همه تلاش‌ها برای درآوردن شکل تهیه کنندگی محفلی که از سوی ریاست سازمان با جدیت دنبال می‌شود اما همچنان بر اساس سیاست‌های گذشته، مهمترین سریال های تلویزیونی را نه نفر از تهیه کنندگان سیما موسوم به هشت به علاوه یک (1+8)، تولید می کنند و ته دیگ تولید محصولات نمایشی به سایر تهیه کنندگان غیر حرفه ای می‌رسد.

نویسندگانی که با تلویزیون همکاری می کنند دایره محدودی هستند که سالهاست از فیلتر مدیریتی گذشته اند. متاسفانه با وجود تلاش‌های ریاست سازمان بدنه مجموعه سازی با اشکالات جدی مواجه است. دفاتر تولید انحصاری برخی تهیه کنندگان، غیر از بازیگر، عوامل حرفه ای دیگر تولید، اعم از کارگردان، نویسنده و تهیه کننده را اجازه نمی دهند وارد این قلمرو آنها شود. برخی از این تهیه کنندگان با ایجاد کارتل های رسانه ای سعی می کنند مافیای تولید را عملا در اختیار داشته باشند و برخی از آنان به مدد بنگاه های مطبوعاتی و عقد پیوند اخوت با بنگاه های مالی – اعتباری ، به سادگی کارت بلانژ تولید سریال صد قسمتی را دریافت کنند. ازطرفی تهیه کنندگان در شرایطی که سازمان صدا و سیما اوضاع مالی چندان خوبی ندارد با قرارداد های انحصاری با بنگاه های مالی – اعتباری خارج از سازمان انحصار سریال های تلویزیونی را به‌دست گرفته اند. این روند موجب می شود که عملا نیروی کار تازه نفس و خلاق جایی در مناسبات تولید ملی در سازمان صدا و سیما نداشته باشد و با موج تهیه کننده سالاری عجیبی مواجه هستیم .

اعتماد سازی یا اعتمادبازی؟!


اما علی لاریجانی به عنوان مدیری که موفقیتی قابل قبولی در دوران هنربانی اش داشت، در مجموعه سازمان و صدا داشت اعتقادی به انحصاری شدن سازو کار تهیه کنندگی نداشت. نمونه مصداقی قابل ذکر مثال مهدی فخیم زاده است. مهدی فخیم زاده در اواخر دهه شصت و هفتاد چندین ملودرام موفق و پر فروش در گیشه را با محدودیت های همان دوره ساخته بود. لاریجانی شخصا وارد مذاکره با فخیم زاده شد و دو سریال بزرگ مذهبی را به وی سفارش داد. وی فخیم زاده را وارد کارزای کرد که با کارنامه سینمای وی در سینما تناسبی نداشت اما الگوی دایره وسیع اعتماد سازی حداقل در مورد این دو سریال ماندگار، سرانجام خوبی داشت. اما در شرایط فعلی بعضی تهیه‌کنندگان با لطایف‌الحیل اجازه نمی‌دهند این دایره وسیع اعتماد سازی آنچنان گسترده شود و کارگردانان و تهیه کنندگان تلویزیونی دایره وسیعی ندارند.

 چگونه از شر خرم سلطان رها شویم؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X