ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اطلاعات پزشکان و بیماران باید نسبت به حقوق متقابل خود افزایش یابد

دکتر ایرج فاضل روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: مسائل حقوقی مواردی است که پیرامون طبابت به وجود می آید و پزشک و تیم پزشکی در آن دخیل هستند؛
بنابراین باید اطلاعات حقوقی پزشکان و جراحان در رشته های مختلف پزشکی در مورد حقوق قضایی خود افزایش یابد.
رییس جامعه جراحان ایران افزود: درحال حاضر بسیاری از پزشکان آگاهی لازم در این زمینه ندارند و همین مسئله سبب بروز مشکلات حقوقی متعددی برای آنها شده است.
فاضل با تاکید بر لزوم شناخت بیماران نسبت به حقوق خود در مقابل جامعه پزشکی نیز گفت: همچنین لازم است بیماران نسبت به حقوق واقعی خود نسبت به جامعه پزشکی آگاهی داشته باشند تا در صورت بروز مشکلی بتوانند از حق خود دفاع کنند.
وی افزود: این حق بیمار است که اگر سوالی در ذهن دارد، برطرف کند و اگر کوتاهی از سوی پزشکی صورت گرفته باشد و بیمار احساس کند که حقی از او ضایع شده، باید حق خود را احقاق کند؛ اما این اشتباه است که بیماران به ارایه شکایت های بی مورد تشویق شوند؛ این سیاست بسیار گمراه کننده ای است که هیچ سودی به همراه نخواهد داشت.
فاضل گفت: نتیجه این نوع دخالت ها منفی است و سبب می شود که عده ای از روی طمع برای گرفتن دیه شکایت کنند و جمعیت زیادی را در مسیر رسیدگی به شکایت خود به زحمت بیاندازد.
وی اظهار کرد: اگر مشخص شود که شکایت از پزشکی بی اساس بوده است، پزشکان نیز حق دارند به دلیل اتلاف وقت و لطمه خوردن به آبرو و اعتبار خود از بیمار شکایت کنند و بیمار نیز باید پاسخگو باشد و همچنین باید دادگاهی باشد که به شکایت پزشکان رسیدگی کند.
به گفته محسن خلیلی قائم مقام انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران، در دادگستری و نظام پزشکی 40 تا 45 درصد شکایات منجر به صدور کیفرخواست می شود و پس از آن، پرونده ها به هیات های انتظامی ارجاع می شود.
وی گفته است: 50 تا 55 درصد هم در دادگستری و هم در نظام پزشکی شکایات بررسی می شود و نشان می دهد که جزو عوارض طبیعی بیماری بوده و قصور و تقصیر پزشکی نبوده است.
علمی**1834

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X