ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نهاوندیان: رقابتی بودن مهم ترین مزیت آینده اقتصاد ایران است

نهاوندیان:  رقابتی بودن مهم ترین مزیت آینده اقتصاد ایران است

ایرنا/ «محمد نهاوندیان» رئیس دفتر رئیس جمهوری در جلسه توسعه ظرفیت های سرمایه گذاری استان سمنان تاکید کرد: رقابتی بودن اصلی ترین و مهم ترین وجه ممیزه آینده اقتصاد ایران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، نهاوندیان عصر سه شنبه در این نشست اظهارداشت: عامل اصلی انحراف منابع در گذشته اقتصاد ایران، متمرکز بودن، شبه انحصاری و انحصاری بودن است چرا که در چنین فضایی رفتار فعالان اقتصادی رانت جویانه می شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: با رانت و رابطه، ابتکار و نوآوری در نسل جدید فعالان اقتصادی کشور روشن نمی شود.
نهاوندیان با بیان اینکه در اقتصادی که رقابت تعیین کننده نباشد، تخصیص منابع به اتلاف منابع می انجامد، اظهارداشت: در اقتصاد رقابتی، نوآوری که رمز پیروزی و گرفتن سهم بازار است، رشد می کند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به رتبه ١٢٠ ایران در بین ١٤٣ کشور در سال ٢٠١٤ از نظر شاخص نوآوری گفت: این جایگاه واقعی ایران نیست که حتما ساختار اقتصادی کشور مشکل داشته که الان به چنین جایگاهی رسیده است.
نهاوندیان ادامه داد: البته در سال ٢٠١٥ رتبه ایران ١٠٦ شد و این نشان می دهد اگر استعداد ایرانی در فضای مناسب قرار گیرد، شکوفا می شود و این مسیر آینده اقتصاد ایران است که باید ملزومات آن فراهم شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به پتانسیل های فراوان استان سمنان گفت: ظرفیت مواصلاتی از مهم ترین پتانسیل های این استان است و جایگاه جغرافیایی سمنان نقطه قوت رقابتی است.
نهاوندیان ادامه داد: سمنان استانی کویری است و در عین اینکه باید دنبال منابع جدید آبی باشیم، استفاده بهینه از منابع آبی استان نیز ضروری است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری بخش خدمات، گردشگری مبتکرانه و معدن را از دیگر پتانسیل های این استان برشمرد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه درکنار رقابتی شدن، رفاقتی شدن هم لازمه اقتصاد ایران است، تاکید کرد: هم اندیشی، هم افزایی و همکاری بیشتری نیاز داریم و باید رفتار توام با همکاری در داخل تشکل های اقتصادی ارتقا یافته و اتاق ها را توانمند کنیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در ابتدای سخنان خود با قدردانی از استقبال با عاطفه مردم سمنان از کاروان تدبیر امید به تشریح آینده اقتصاد کشور در سال ٩٥ پرداخت و گفت: پیش بینی ها حاکی از یک جهش در اقتصاد کشور و رشد ٥ درصدی است.
نهاوندیان تاکید کرد: باید سال ١٣٩٥ آغاز فصل جدید در اقتصاد ایران شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به برداشته شدن تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: اکنون فضا برای حضور بین المللی واحدهای اقتصادی ایرانی بازتر و امکان گزیده گزینی برای تولید کننده فراهم تر است.
نهاوندیان با بیان اینکه اگر تولید کننده ایرانی در راستای افزایش کیفیت و کاهش قیمت قیمت رقابت کند، دیگر بازارهای رقابتی دنیا بسته نیست، اظهارداشت: باید در سال جدید نشان دهیم که بنگاه، کارگر و تولید کننده ایران از توان رقابتی برخوردار است و سمنان که به پرکاری، بردباری و روحیه تولید کویری معروف است، در این فضای جدید باید پیشگام باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X