ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مصباحی مقدم: اقتصاد مقاومتی به دنبال جهاد اقتصادی است

مصباحی مقدم:  اقتصاد مقاومتی به دنبال جهاد اقتصادی است

ایرنا/ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد مقاومتی به دنبال جهاد اقتصادی است و تحقق این مهم یک کار روزمره و باری به هر جهت نیست.

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در سخنان قبل از خطبه های این هفته نماز جمعه تهران اظهار داشت: لازم است همانند دوران دفاع مقدس که همه امکانات برای مقابله با دشمن به میدان آمد، تمامی ظرفیت کشور و بویژه نیروهای مردمی وارد عمل شوند.

وی که درباره چگونگی و تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی سخن می گفت، افزود: اکنون کشور ما در مواجهه با جنگ اقتصادی قرار دارد و باید ظرفیت ملت در این رابطه به کار گرفته شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب دشمن با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر ملت ایران صف آرایی کرده جنگی که با اعمال تحریم ها به کشور ما تحمیل شده است.

مصباحی مقدم با اشاره به اینکه در دهه اخیر یک بحران مالی بر جهان حاکم شده است، اظهار کرد: با اجرای اقتصاد مقاومتی می توان از این بحران در ایران پیشگیری کرد.
وی با یادآوری این نکته که بحران ها لازمه هر رشد اقتصادی نیست، بلکه این بحران ها لازمه رشد وپیشرفت متکی بر اقتصاد لیبرال و سرمایه داری است، افزود: این در حالی است که در جهان اسلام همزمان با بحران اقتصاد در غرب، با اجرای بانکداری اسلامی تجربه موفقی به دست آمد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به دیگر محورهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که در 29 بهمن سال 92 ابلاغ شد اشاره کرد و از استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخایر و منابع غنی به عنوان بخشی از این سیاست ها نام برد.

مصباحی مقدم در تشریح این بخش از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری گفت: ایران دارای استعدادهای مادی و معنوی بسیاری بوده و از ذخایر و منابع غنی بهره مند است به گونه ای که با دارا بودن یک میلیون و 400 هزار مترمربع مساحت ، به اندازه 10 کشور اروپایی و 20 برابر ژاپن زمین دارد.
وی با بیان اینکه ایران به لحاظ ذخایر زیر زمینی نفت و گاز نیز در جهان در رده اول قرار دارد و همچنین از گیاهان دارویی متنوعی برخوردار است، اضافه کرد: از همه اینها مهم تر ایران دارای نیروی انسانی متعهد و کارآمد است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: از آنجا که این نخبگان و نیروهای انسانی هستند که سرمایه صنعتی و فناوری ها را به وجود می آورند تاکید رهبر معظم انقلاب بر این مساله نشانگر آن است که این استعدادها باید عزم راسخ برای پیشرفت کشور با بهره گیری از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ اقتصادی و اسلامی داشته باشند.
مصباحی مقدم با اشاره به اینکه سیاست کلی اقتصاد مقاومتی طراحی یک الگوی مناسب برای پیشرفت اقتصادی کشور است، اظهار داشت: در دو دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی الگوی بومی وجود نداشت و مبنای کار، الگوهای اقتصادی وارداتی از جمله لیبرالیستی بود اما با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری اکنون یک الگوی بومی و اسلامی برای اقتصاد کشور طراحی شده است.
وی اضافه کرد: این الگو برآمده از فرهنگ ملت ایران است و آبشخور آن شرق یا غرب نیست بلکه نشات گرفته از ارزش های اسلامی است که نخبگان و استعدادهای برتر با تبعیت از این الگو می توانند بر بسیاری از مشکلات کشور فائق آیند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اقتصاد متکی بر دانش و فناوری را بخش دیگری از محور سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب برشمرد و گفت: منظور اقتصاد سنتی نیست که فقرا تمامی مشکلات و مسایل را تحمل کنند تا سرریز آن در آینده شامل حالشان شود بلکه هدف اقتصاد مقاومتی همراه با عدالت و برآورده کردن نیازهای ملت از خصایص الگوی پیشنهادی درون زا بودن و اتکا به ظرفیت داخلی است.
مصباحی مقدم الگوی الهام بخش را محور دیگر سیاست های رهبر معظم انقلاب ذکر کرد و ادامه داد: ملت ایران الهام بخش بسیاری از کشورهای منطقه بوده که به دنبال آن بیداری اسلامی تحقق یافت و بسیاری از ملت ها توانستند حقوق خود را از استکبار جهانی بگیرند.
وی به اقدامات مجلس شورای اسلامی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطرنشان کرد: مجلس سال گذشته قانون رفع موانع تولید را برای اقتصاد مقاومتی تصویب و طرحی را آماده کرد و اکنون منتظر است که دولت در این رابطه لایحه ای به مجلس ارایه دهد.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام اضافه کرد: همچنین مجلس در انتظار ارایه لایحه ای از سوی دولت برای اصلاح بانکداری بدون ربا بود که در دولت نهم و دهم این امر محقق نشد و اکنون با گذشت دو سال از دولت یازدهم هنوز خبری از این لایحه نیست.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده