ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اشرف غنی: ایران نخستین کشور کمک کننده در ایجاد راه آهن افغانستان است

اشرف غنی: ایران نخستین کشور کمک کننده در ایجاد راه آهن افغانستان است

ایرنا/ رییس جمهوری افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران نخستین کشوری است که در ایجاد راه آهن به افغانستان یاری رسانده است و ما خواهان تکمیل آن هستیم.

«محمد اشرف غنی» در ششمین نشست بین المللی همکاری های اقتصادی منطقه ای موسوم به ریکا - 6 در کابل افزود که اگر ایران این خط آهن را در افغانستان تکمیل کند، کمک بزرگی به این کشور کرده است.

رییس جمهوری افغانستان، از همکاری کشورهای شرکت کننده در نشست ریکا - 6 قدردانی کرد و گفت که این نشست امیدی برای افغانستان خواهد بود. تروریست ها می خواهند منطقه را با رکود مواجه کنند و پیام آنان نفرت و یاس است.

وی، با اشاره به رو شهای خشونت آمیز تروریست ها در به قتل رساندن افراد بی گناه و از بین بردن میراث دیرینه و گرانبهای فرهنگی گفت: مجسمه بودا چه خطری برای تروریست ها داشت که آن را از بین بردند.
اشرف غنی تاکید کرد که ما باید جرأت آن را داشته باشیم تا به نمایندگی از کشورهای اسلامی صحبت کنیم و بگوییم که کشورهای اسلامی پیام نفرت، ترور و خشونت را رد می کنند.
رییس جمهور افغانستان افزود: پیام ما به حامیان خشونت و تروریسم این است که ما نمی خواهیم به جهنم بروید، بلکه ما می خواهیم فرصت درک و همکاری مشترک را ایجاد کنیم.
وی با اشاره به هدف نشست ریکا، گفت: ما می خواهم نقطه تقاطع میان کشورها باشیم و جایگاه تاریخی افغانستان را که برای قرنها نقطه وصل کشورها بوده است، دوباره احیا کنیم.
وی گفت: ما می خواهیم نقش سابق افغانستان را به عنوان نقطه وصل کشورهای منطقه و جهان عهده دار شویم و راه ابرایشم را که نه تنها یک راه، بلکه یک سیستم پیچیده مالی در جهان بود و اصطلاح دسته چک و معاملات از همین جا آغاز شد، دوباره احیا کنیم.

اشرف غنی اظهار داشت که از قرن شانزدهم تا پایان قرن نوزدهم شبکه جامع حمل و نقل در این مسیر وجود داشت و اکنون فقط میراث آن، برای ما باقی مانده و در نبود راه ابریشم، اتصال هند و ایران به کشورهای اسیای مرکزی را نمی توانیم شاهد باشیم.

اشرف غنی گفت: اقتصاد قاره آسیا در حال ظهور است و در 50 سال آینده باید شاهد پایان یافتن جنگ های آسیا باشیم. فرصت ها و چالش ها را باید با توجه به آینده برسی کنیم و راه مشترک را برای آینده کشورها ایجاد کنیم.
رییس جمهوری افغانستان، شرکت کنندگان در این نشست را شرکای مهم و عمده افغانستان خواند و خواهان بوجود آمدن درک مشترک بین کشورها شد. درکی که به گفته وی می تواند زمینه پیشرفت را فراهم سازد و همه طرف ها باید از این نشست نتیجه برد - برد را احساس کنند.

وی تاکید کرد که افغانستان با توجه به داشتن منابع عظیم آب طبیعی، ظرفیت تولید 360 هزار مگاوات تولید برق را دارد. ما ظرفیت آن را داریم که بزرگترین تولید کننده مس و آهن باشیم.
اشرف غنی، مهاجران افغان را در جهان، سرمایه بزرگی برای افغانستان دانست که مهارت های خوبی را در بخش های مختلف آموخته اند و گفت: ما باید همراهان خود را بشناسیم و شما از جمله همراهان هستید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X