ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هموطنان «لئو تولستوی» و «آنتون چخوف»چقدر اهل کتاب هستند؟

هموطنان «لئو تولستوی» و «آنتون چخوف»چقدر اهل کتاب هستند؟

تسنیم/ «لئو تولستوی» و «آنتون چخوف» دو نویسنده بزرگ جهان هستند که هر دو اهل کشور روسیه هستند. امروز بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب در مسکوی روسیه در حال برگزاری است. نسبت روس‌ها با این نمایشگاه چیست و آنها در سال 2014 چقدر اهل کتاب بوده‌اند؟
طبق پژوهش‌های مرکز تحقیقات افکار عمومی روسیه که اواخر سال 2013 و اوایل 2014 انجام گرفته است، بیش از دو سوم مردم روس(71%) از شرایط توزیع و قیمت فروش کتاب‌ها نسبتا راضی هستند. سال 2009 این نمودار 10% پایین‌تر بود. تقریبا 50% مردم روسیه سراغ هزینه‌های سنگین نمی‌روند. بیشتر آنها افراد سالخورده(55%) و مابقی، افراد کم درآمد جامعه هستند. با این حال، همین افراد به کتاب و کتابخوانی توجه کافی نشان می‌دهند.
نمودار زیر سهم کانال‌های مختلف را در درآمد شاخه کتاب نشان می‌دهد:

امروز عملا تمام ناشران در حوزه‌های مختلف به سیاست فروش کتاب از کانال اینترنت روی آورده‌اند. «لابیرینت»، «اوزون»، «لوگوس-اینترنت»، «رید»، «مای مگزین» و «کنیگا-رو»کانال‌های اصلی فروش کتاب در روسیه هستند.
در این میان، سایت اوزون 24% بازار را در دست گرفته و بیشتر از سایر سایت‌ها موفق بوده است. این سایت بیش از دو میلیون عنوان کتاب برای فروش قرار داده است. قیمت متوسط این کتاب‌ها 245 روبل(بدون محاسبه قیمت حمل) است. از دیگر امکاناتی که این سایت‌ ارائه می‌دهد،‌تعیین 2100 نقطه برای دریافت سفارشات از محل انتشارات روسیه تا مشتری است.
مرکز مطالعات افکار عمومی فدراسیون روسیه تحقیقی در زمینه مطالعه کتاب انجام داده است. هدف از انجام این تحقیق، پاسخ به این پرسش است که آیا مردم حاضرند برای خرید کتاب پول پرداخت کنند و معمولا کتاب‌های مورد علاقه‌شان را از کجا تهیه می‌کنند؟
نتایج تحقیقات نشان داد که امروز نیز همچون پنج سال گذشته، یک سوم شهروندان کتاب‌های مورد نیاز خود را در مغازه‌ها و بازار کتاب خریداری می‌کنند(32% در سال 2014 و 34% در سال 2009). این افراد معمولا در سنین بین 44-35 سال قرار دارند(41%). اهالی مسکو و سن پترزبورگ(41%) و افراد دارای تحصیلات عالیه(40%). در تحقیقات مشخص شده که برخی افراد نیز ترجیح می‌دهند کتاب مورد نیازشان را از آشنایان به امانت بگیرند(سال2009-37% و سال 2014-24%). برخی نیز از کتابخانه شخصی بهره می‌گیرند(از 17 تا 27%). در این نظرسنجی‌ها و تحقیقات مشخص شد تعداد افرادی که کتاب را در سایت اینترنتی جستجو و دانلود می‌کنند(رایگان و غیر رایگان) 3.5 برابر بیش‌تر از قبل شده است (از 5% در سال 2009 به 18% در سال 2014 افزایش داشته است).
از هر ده نفر، یک نفر به سراغ کتابخانه‌های عمومی می‌رود(8% در سال 2014 و 10% در سال 2009). کمترین آمار به کتابخانه‌های دانشگاهی تعلق می‌گیرد که آمار 2% را نشان می‌دهد.
بطور کلی تمام شواهد حاکی از کاهش تقاضا و مصرف در کتابخوانی است. سال 2009 آمار بدست آمده از گزینه «عملا کتاب نمی‌خوانم» 27% بود و این آمار امروز به 36% افزایش پیدا کرده است.
بطور متوسط مردم روس برای خرید یک کتاب جدید حاضر به پرداخت مبلغ 361 روبل هستند.71-73% حاضرند برای خرید یک کتاب چاپی مبلغی بین 50 تا 100 روبل پرداخت کنند. نیمی از افراد این نظرسنجی(54%) حاضرند تا 200 روبل برای کتاب هزینه کنند. تنها 35% افراد حاضر به پرداخت 300 روبل هستند. آمار گروه بعدی یعنی افرادی که حاضر به پرداخت 400 روبل نیز هستند به 20% می‌رسد و نهایتا 7% مردم تا 1000 روبل برای خرید کتاب مورد علاقه‌شان هزینه می‌کنند. پرداخت 1500 روبل به بالا برای خرید کتاب مورد علاقه آمار بسیار کمی دارد و به 5% محدود می‌شود.

طبق آمار منتشر شده در مراکز رسمی روسیه، بطور متوسط شهروندان روسیه در سنین بالای 16 سال، حدود 8.5 ساعت در شبانه‌روز به رسانه‌ها اختصاص می‌دهند. از این بین،‌سهم کتابخوانی تنها 1.9% یعنی 10 دقیقه در روز است. مقایسه این آمار با آمار سال 2008 نشان می‌دهد که در چهارسال گذشته، زمانی که افراد به کتابخوانی و مطالعه منابع چاپی اختصاص می‌دهند به شدت افت کرده و از طرف دیگر، در پنج سال گذشته، سهم تلویزیون، رادیو و بویژه اینترنت در زندگی مردم بالاتر رفته است.

هموطنان «لئو تولستوی» و «آنتون چخوف»چقدر اهل کتاب هستند؟

هموطنان «لئو تولستوی» و «آنتون چخوف»چقدر اهل کتاب هستند؟

هموطنان «لئو تولستوی» و «آنتون چخوف»چقدر اهل کتاب هستند؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده