ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

الهه کولایی در گفتگو با «ندای ایرانیان»: میراث سیاه دولت قبل در وزارت علوم به سادگی از بین نخواهد رفت

الهه کولایی در گفتگو با «ندای ایرانیان»: میراث سیاه دولت قبل در وزارت علوم به سادگی از بین نخواهد رفت

ندای ایرانیان/ متن پیش رو در ندای ایرانیان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

تنش میان وزارت علوم و نمایندگان مجلس بار دیگر بالا گرفته و اینبار نه تنها دولت هیچ اقدامی را روا نداشته ، بلکه مجلسیان کمر به قطع برخی اختیارات وزیر علوم نهاده اند. طرحی که اگر در مجلس تصویب شود عزل و نصب ورسای دانشگاه دیگر در اختیار وزارت علوم نخواهد بود و معلوم نیست کدام نهاد برای آن تصمیم گیری خواهد کرد. در هیمن مورد «ندای ایرانیان» با الهه کولایی، استاد دانشگاه گفتگویی را انجام داده است که در ادامه منتشر می شود:
تنش میان وزارت علوم و نمایندگان مجلس بار دیگر بالا گرفته و اینبار نه تنها دولت هیچ اقدامی را روا نداشته ، بلکه مجلسیان کمر به قطع برخی اختیارات وزیر علوم نهاده اند. طرحی که اگر در مجلس تصویب شود عزل و نصب روسای دانشگاه دیگر در اختیار وزارت علوم نخواهد بود و معلوم نیست کدام نهاد برای آن تصمیم گیری خواهد کرد. در همین مورد «ندای ایرانیان» با الهه کولایی، استاد دانشگاه و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفتگویی را انجام داده است که مشروح آن در ادامه منتشر می شود:

عملکرد وزارت علوم اقای روحانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

باتوجه به ان چیزی که از دولت گذشته و وزارت علوم تحت مدیریت ان دیده ایم، موردی نیست که به سادگی قابل اصلاح و بازگشت به مسیر علمی و شایسته محیط علمی و آکادمیک باشد. میراث سیاه این دوره در وزارت علوم به سادگی از بین نخواهد رفت؛ در وزازت خانه های دیگر هم همین مورد صدق می کند. اما به هرحال به حکم انتخاب ریاست جمهوری که شاکله ان اعتدال است، انتظار می رود که تغییرات مثبت انجام شود.

وضعیت انتخابات روسای دانشگاه را در دولت پیشین و کنونی چطور می بینید؟

در دوره پیش از ریاست جمهوری اقای روحانی، دانشگاه ها یکی از سیاسی ترین دوران خود را تجربه کرد و مدیران بدون در نظر گرفتن استانداردهای علمی و صرفا با در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی گمارده شدند و نقش گروه های اموزشی و گروه های علمی و دانشگاهی به حداقل کاهش پیدا کرد و بر همین اساس معیارها و ملاک های علمی در دانشگاه ها به حاشیه رانده شد. درحالی که امروز در همه کشورهای جهان، دانشگاه ها یکی از مراکز مهم تولید قدرت به شمار می آید و این تولید قدرت موکول است به رعایت و ارتقای معیارهای علمی و کنار گذاشتن ملاحظات غیر علمی. متاسفانه در دوره پیش از اقای دکتر روحانی در دوره دولت های نهم و دهم، چنان ملاحظات سیاسی بر دانشگاه ها حاکم شد که به نظر نمی آید صدمات ناشی از آن به سادگی قابل جبران باشد.

برخی نمایندگان کمر به محدودیت اختیارات وزیر علوم در مورد عزل و نصب روسای دانشگاه ها بسته اند! فکر می کنید این نوع رفتار برخی نمایندگان مجلس، ریشه در چه مسئله ای دارد؟

رفتار مجلس نیز بر همین اساس شکل گرفته است. به نظر می رسد گروهی از مجلسیان گوش خود را بر پیام انتخابات ریاست جمهوری خرداد 92 بسته اند و در مدت باقی مانده از مجلس می کوشند تا از ابزارهای در اختیارشان برای مقابله با روند تغییرات مثبت بهره بگیرند.

دوفوریتی بودن این طرح را چقدر لازم می دانید؟ چرا نمایندگان تنها یک فوریت کلیات طرح برجام را بررسی کردند، اما در این مورد دو فوریت را به کار بستند؟ ایا مسئله برجام از اهمیت کمتری نسبت به این موضوع برخوردار بود؟

ببینید این نوع رفتارها به خوبی نشان دهنده اولویت گذاری در رفتار برخی نمایندگانی است که در مسیر ایفای نقش نمایندگی ملت ایران، جز ملاحظات سیاسی خاص خود هیچ ملاحظاتی ندارد. این وظیفه رسانه هاست که این افراد را شناسایی و به مردم معرفی کنند تا ان ها بهتر بدانند کسانی که بر کرسی نمایندگی آنان تکیه زده اند چگونه اولویت ها را تشخیص می دهند! با بررسی اسامی افرادی که این نوع طرح ها را ارائه می دهند و این نوع رفتارها را اعمال می کنند به خوبی ملاک و معیار مشخص می شود و به هرحال این نوع نمایندگی منافع مردم برای قضاوت توسط ملت فهیم ایران برای انتخابات آتی مجلس کفایت می کند.

رفتارهای این چنینی مجلس با دولت تاکی ادامه خواهد داشت؟

ببینید اصولا با تغییر دولت در دوره یکسان از مجلس و تفاوت دیدگاه این دو نهاد بزرگ کشوری، در طول تاریخ کم و بیش شاهد این نوع رفتارها بوده ایم. بنابراین تا وقتی که دولت نتواند با مجلسی که با دولت همراهی کند _ البته نه مجلسی که در خدمت دولت باشد، بلکه مجلسی که با تکیه بر مصالح عمومی و منافع مردم اساس رفتار خود را شکل دهد _ مقارن شود، این رفتارها ادامه خواهد داشت.

به نظر شما بهترین روش برای تذکر مجلس به دولت در این امور چیست؟

دقیقا باید توجه داشت که این نوع رفتارها نمایشگر همین نیت سیاسی است! چراکه ایرادات مدیریتی را می توان با سازوکارهای نظارتی گوناگونی که مجلس در اختیار دارد، گفتگوهای دوجانبه یا چندجانبه، جلسات منتج به همکاری و ... بر طرف کرد. اما این نوع برخورد فوریتی برای این دست از موضوعات تنها نمایشگر همین نیت سیاسی است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X