ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران: شورای نگهبان در تمام مراحل یعنی هم نظارت و هم رد و یا صلاحیت کاندیدا باید دخالت کند

آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران: شورای نگهبان در تمام مراحل یعنی هم نظارت و هم رد و یا صلاحیت کاندیدا باید دخالت کند

نسیم/ خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه نظارت استصوابی شورای نگهبان قانونی است و مجریان قانون باید به آن احترام بگذارند گفت: ایستادن و مقابله با نظارت استصوابی شورای نگهبان، حاشیه‌سازی بی‌حاصل است.

آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نماز با اشاره به آیات و روایاتی درباره خوش بینی دشمن گفت: باید نسبت به لبخند دشمن حساس بود چرا که لبخند دشمن در هر شرایطی پس از برجام ، خطرناک است.خطیب جمعه تهران به شش نکته درباره برجام اشاره کرد و افزود: اول اینکه اگر قرار است بعد از برجام تحریم ها شکسته شود که رفتار امریکایی ها نقض توافقنامه است و باید مسئولان کشور در این باره موضع صریح بگیرند.وی گفت: دوم اینکه قرار بود تحریم ها پس از برجام لغو شود و نه تعلیق که تعلیق نیز نقض عهد آمریکاست و اگر قرار باشد تحریم ها تعلیق شود ما نیز فعالیت های هسته ای خودمان را تعلیق می کنیم نه تعطیل.

سید احمد خاتمی تاکید کرد: نکته مهم سوم در مورد برجام این است که طرف های مذاکره کننده می گویند ایرانی ها باید کاری متفاوت انجام دهند و از ما می خواهند که از حمایت خود از مظلومان جهان دست برداریم اما آمریکا مطمئن باشد که این کار اتفاق نخواهد افتاد.وی ادامه داد: نکته چهارم در باره برجام این است که اوباما صراحتاً گفته است ما امیدواریم ماهیت حکومت ایران بعد از برجام تغییر کند اما این رویا هیچ وقت تعبیر نشده است و نخواهد شد.خطیب نمازجمعه تهران افزود: اصل برجام یک موضوع است و مسائل بعد از برجام مسائل دیگری است و برجام هم اکنون مراحل خود را به خوبی طی می کند و مقام معظم رهبری نیز فرموده اند که در قضیه برجام نیز نباید مجلس شورای اسلامی را کنار بگذاریم.

خطیب جمعه تهران تاکید کرد: طبق قانون همه توافقات بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و این برجام که تعهدی 15 - 20 و 25 ساله برای مردم ما ایجاد کرده است نیز باید به تصویب نمایندگان مردم برسد و حقوق مجلس به این موضوع ناشی از حمایت مردمی است که نمایندگان خود را انتخاب کردند.وی تاکید کرد: ورود مجلس به موضوع برجام طبق نظر رهبری مهم و کاملاً قانونی است و ورود شورای امنیت ملی هم به این موضوع کاملاً قانونی انجام شده است.سید احمد خاتمی در ادامه به برگزاری هیجدهمین اجلاس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: در این اجلاس نکات و تذکرات خوبی مطرح شد و دو شخصیت موافق و مخالف برجام نیز سخنرانی کردند.وی تاکید کرد: در دین اسلام باید نظر موافقین و مخالفین در همه موارد شنیده شود و بعد تصمیم گیری انجام شود.

امام جمعه موقت تهران یادآور شد: رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار با مجلس خبرگان نیز باید در همه موارد مدنظر ما قرار گیرد.سید احمد خاتمی همچنین در خطبه های دوم نماز به سالروز واقعه 17 شهریور و شهیدان این روز اشاره کرد و گفت: شهادت این افراد پیروزی انقلاب اسلامی را تثبیت کرد.
وی گفت: تاکنون 12 هزار نفر از مردم ایران از اقشار مختلف را منافقان کوردل ترور کردند 4 هزار شهید ترور نیز توسط گروهک های نوکر آمریکا صورت گرفته است.خطیب جمعه تهران افزود: اما همه بدانند مردم مومن و مسلمان ایران همواره از شعار استقلال ، آزادی و نظام جمهوری اسلامی حمایت خواهند کرد.
وی تصریح کرد: اینکه آمریکایی ها می گویند برجام فرصتی در داخل و خارج در اختیار آنها قرار داده ، این همان نفوذی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرموده اند.

خطیب موقت نمازجمعه تهران هشدار داد: صاحبان رسانه ها و مسئولان سایت ها و همه کسانی که در عرصه روزنامه نگاری هستند باید مواظب باشند زمینه ای برای نفوذ امریکایی ها نشود و هر قدم و قلمی که برای بزک کردن چهره آمریکا و زدودن نفرت از آمریکایی ها برداشته می شود بی تردید قدم و قلم آمریکایی هاست.وی اظهار داشت: آمریکایی ها و همه کسانی که متمایل و هم فکر آنها هستند می خواهند القا کنند که شعار مرگ بر آمریکا مربوط به تندروهاست اما همه بدانند که شعار مرگ بر آمریکا ریشه قرآنی دارد و ترجمان شعار هیهات منا الذله عاشورای حسینی است.
آیت الله خاتمی تصریح کرد: شعار مرگ بر آمریکاهای مردم ایران عین اعتدال است و سازش و رابطه با آمریکا در شرایط کنونی که هنوز آمریکایی ها آدم نشده اند بی تردید وادادگی و ذلت است.

وی با بیان اینکه هیچ کس و نهادی در جمهوری اسلامی پیدا نمی شود که دلسوز انقلاب باشد اما اعتقادی به قانون مداری نداشته باشد، گفت: همه باید قانون مداری را بپذیرند و طبق قانون اساسی (اصل 99) ، شورای نگهبان مسئولیت نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان ، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی را دارد اما آیا این نظارت استطلاعی و نظاره گری است که شورای نگهبان فقط گزارش خود را به هیئت های اجرایی بدهد که آن هم عمل بشود یا نشود ، این نوع نظارت نیازی به قانون ندارد و مختص شورای نگهبان هم نیست.وی تصریح کرد: نوع دیگر نظارت هم استصوابی است و شورای نگهبان در همه مراحل نظارت و دخالت دارد و اگر لازم شد حتی رد صلاحیت می کند.امام جمعه موقت تهران گفت: اصل 98 قانون اساسی تفسیر این موضوع را به عهده شورای نگهبان گذاشته است و این شورا هم این نظارت را تفسیر کرده که استصوابی است و بر تمام مراحل اجرایی انتخابات از جمله تأیید و رد صلاحیت کاندیداها انجام می شود و نظارت استصوابی یک قانون است و مجریان هم باید قانون را اجرایی کنند.وی افزود: برخی مطالبی که در مقابله با این اصل مطرح می شود حاشیه سازی و بی حاصل است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده